Naktį į šeštadienį budėjusi Kauno ugniagesių gelbėtojų pamaina užregistravo dvi nelaimes vandens telkiniuose.
Prieš pradedant temti skubėta prie buvusios Vilijampolės prieplaukos, kur tą vakarą po dienos karščių buvo atėjusi atsigaivinti netoliese, Erdvilo gatvėje, gyvenanti Botko šeima. Narai kviesti ieškoti trisdešimt aštuonerių metų Genadijaus Botko, nuskendusio nepilnamečių dukrų ir žmonos akyse.
Po vidurnakčio Kauno ugniagesių gelbėtojų narų šauktasi Kauno marių krante, ties restoranu „Bajorkiemis”. Už kilometro nuo jo, ties Kauno bei Kaišiadorių rajono riba, apvirto kateris, kuriuo tąnakt pramogavo keturi neblaivūs kauniečiai.
Tragedija šeimos akyse
G.Botko žmona „Kauno dienai” pasakojo, kad vyras tą vakarą labai nenorėjo eiti prie Nemuno. Tačiau šeima pastaruoju metu retai būdavo kartu ir tai buvo pagrindinis argumentas, padėjęs žmonai su dukromis jį įkalbėti.
Nelaimė įvyko vyriškiui nuėjus maudytis su jaunesniąja, keturiolikmete, dukra. Vyresnioji, šešiolikmetė, su mama, kurios, kaip ir jaunėlė, nemoka plaukti, liko ant kranto.
„Dukra žengė vos vieną žingsnį ir staiga ją ėmė nešti upės srovė, – prisimena Birutė Botkienė. – Šalia buvęs vyras puolė pagalbon. Viskas įvyko akimirksniu: mačiau tik, kad duktė paneria ir išneria, vyras – taip pat. Jis šaukėsi pagalbos, tačiau iš pradžių maniau, kad juokauja”.
Keturiolikmetei išsikapanoti į krantą padėjo žvejai, buvę netoliese ir išgirdę pagalbos šauksmą. B.Botkienė prisimena taip pat puolusi gelbėti skęstančiųjų. Kaip pavyko išsikapanoti į krantą, nežino. Prisimena tik tiek, jog, atsisukusi į tą pusę, kurioje kapanojosi vyras, jo jau nebepamatė.
B.Botkienės manymu, vyrui greičiausiai nepavyko išsigelbėti dėl to, kad jis sirgo epilepsija ir buvo pripažintas trečios grupės invalidu.
Apie šią nelaimę ugniagesiams gelbėtojams pranešta devintą vakaro. Atvykus jau temo, todėl narai nuskendusiojo ieškojo valtimi su specialiais kabliais. Nerti prietemoje į upės gelmę buvo per daug rizikinga: čia pat plūduriavo žemsiurbė – baimintasi įsipainioti jos trosuose.
Tą vakarą skenduolio paieška trijų metrų gylyje (apie dvidešimt metrų nuo kranto) buvo be rezultatų. Šeštadienio rytą ji pratęsta, tačiau sutemus narai vėl nuleistomis rankomis grįžo į bazę. Apie dešimt valandų trūkusi paieška vėl nieko nedavė.
Šlapias klientas sukėlė sumaištį
Restorano „Bajorkiemis”, įsikūrusio Rumšiškių seniūnijos Karčiupio kaime, vadybininkas „Kauno dienai” pasakojo, kad tąnakt pas juos atbėgo išsigandęs vyriškis varvančiais drabužiais. Buvo be penkių pirma ir restoraną jau rengtasi uždaryti. Vyriškis prašė pagalbos: „Netoli tilto apsivertė valtis su trimis draugais”.
Vadybininkas teigia liepęs apsaugininkui paskambinti greitosios pagalbos medikams, o pats puolė prie marių. „Pamaniau, kad vyriškis iš to išgąsčio tiltu pavadino mūsų prieplauką, – pasakojo pašnekovas. – Tačiau nubėgus prie jos, nesimatė ir nesigirdėjo jokių skęstančiųjų”.
Kaip paaiškėjo atvykus net trims ugniagesių gelbėtojų ekipažams (dviem iš Kaišiadorių, vienam – iš Kauno), tie, kuriems reikėjo skubios pagalbos, plūduriavo apie kilometras nuo kranto.
Pasak Kauno ugniagesių gelbėtojų atstovo spaudai Aurelijaus Lukausko, pranešimą apie šią nelaimę jų tarnyba, vienintelė Kauno apskrityje turinti narus, gavo penkios minutės po pirmos. Atstumą nuo savo dislokacijos vietos Šilainiuose iki Rumšiškių apylinkėse esančio „Bajorkiemio” tąnakt budėję Kauno priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos narai įveikė per dvidešimt minučių.
Skęstančiųjų draugo nurodyta kryptimi narai išplaukė valtimi. Iš pradžių pasišviečiant prožektoriais aptikta plūduriuojanti apvirtus apie keturių metrų ilgio valtis. Greta jos buvo trys žmonės. Tik vienas iš jų turėjo gelbėjimosi liemenę, kiti laikėsi ant vandens įsikabinę į plastmasinį valties korpusą. Visi trys po dvidešimties minučių atplukdyti į krantą.
Vanduo girtų nemėgsta
Šios gelbėjimo operacijos liudytojai su slogučiu prisimena, kad išgelbėtieji buvo neblaivūs ir nelabai pagarbiai elgėsi su juos apžiūrėti norėjusiais Kaišiadorių greitosios medicinos pagalbos medikais.
Įvykio aplinkybes tiria Kaišiadorių rajono policija. Pareigūnų duomenimis, trys iš keturių plaukusiųjų apvirtusiu kateriu tą vakarą vaišinosi „Bajorkiemyje”. Po to jų pasiimti iš Žiegždrių atplaukė kateris su pakabinamu varikliu. Kompanija plaukė į Kauną, po to – atgal.
Nelaimė įvyko jau apsisukus, tenuplaukus apie šimtą metrų. Jos aplinkybės neaiškios.
Apvirtusiame kateryje liko kompanijos mobilieji telefonai. Keturių žmonių ekipažas turėjo tik vieną gelbėjimosi liemenę. „Bajorkiemio” žiburiai, rodantys, kur krantas, buvo gana toli. Tačiau kito varianto, kaip šauktis pagalbos, nebuvo. Plaukti žiburių link ryžosi tik vienas iš nelaimėlių kompanijos – pasak liudytojų, gana sportiškai sudėtas Benas Dragūnas.
Jam bei ugniagesiams gelbėtojams likę šios kompanijos nariai šiandien turėtų būti dėkingi už išgelbėtą gyvybę. „Bajorkiemio” žiburius šis Partizanų gatvėje gyvenantis dvidešimt penkerių kaunietis pasiekė likus penkioms minutėms iki restorano uždarymo.
Išgelbėtųjų trijulė įvykio vieton skubėjusioms specialiosioms tarnyboms prisistatyti nepanoro. Kaišiadorių policijos duomenimis, tai buvo kauniečiai: dvidešimt penkerių metų M.V. iš Kuršių gatvės, dvidešimt septynerių E.S., gyvenantis Gričiupio gatvėje, ir trisdešimt dvejų metų M.J. iš A.Mickevičiaus gatvės. Pastarajam priklauso ir apvirtęs kateris, kurį narai taip pat parplukdė į krantą.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento budėtojo, kalbinto vakar po pietų, duomenimis, savaitgalį šalyje nuskendo trys žmonės. Šeštadienį nuskendęs šešiašdešimt šešerių metų vyras ištrauktas iš tvenkinio Skuodo rajone, o nežinoma moteris – iš Šešupės Marijampolėje. Penktadienio vakare nuskendusio kauniečio rasti nepavyko.
Greta Čižinauskaitė