Telšiuose – aistros dėl lobio

Prancūzijos pilietė grafaitė Janina de Nagourski, birželio pabaigoje Telšių rajono Biržuvėnų dvare iškasusi šeimos paslėptą lobį ir jį dovanojusi Žemaičių vyskupystės muziejui, sukėlė įtarimų Telšių valdžiai.

Telšių rajono tarybos posėdyje imta abejoti, ar visas lobis perduotas muziejui ir kodėl jo buvo ieškota slapta, neatsiklausus savivaldybės ir kultūros paveldo institucijų.

Mat dvaras yra kultūros paveldo objektas, kurio savininkė yra savivaldybė.

Savivale ir įstatymų nesilaikymu apkaltinta prancūzams iškasti lobį talkinusi Biržuvėnų kaimo bibliotekininkė Aldona Simonavičiūtė ir Žemaičių vyskupystės muziejaus vadovas Antanas Ivinskis.

Tarybos posėdyje buvo nutarta sudaryti komisiją ir išsiaiškinti „atsakingų tarnautojų” veiksmus.

Už dovaną dar nepadėkojo

Kol ieškoma kaltų tarp savų, grafų Gorskių palikuonims už muziejuose saugomas jų šeimos vertybes niekas iš rajono valdžios nepadėkojo.

Telšių rajono meras Vytautas Urbanavičius teigia, kad savivaldybės taryba, ėmusis aiškintis dvare paslėptų istorinių vertybių paieškų teisėtumą ir jų likimą, dar parašys padėkos laišką grafaitei.

Apie lobį sužinota iš spaudos

Apie tai, kad Biržuvėnų dvarelyje atkastas ir Žemaičių vyskupystės muziejui padovanotas vertingas lobis, Telšių kultūros paveldo specialistai teigia sužinoję tiktai iš spaudos.

„Lietuvos ryte” buvo rašyta, jog Biržuvėnų dvarininkų grafų T. ir O.Gorskių šeimos vienintelė likusi duktė J.de Nagourski, birželio pabaigoje su dviem savo sūnumis atvykusi į tėvų buvusį dvarelį Biržuvėnuose, iškasė daugiau kaip 60 metų ten slėptą savo šeimos porcelianą.

Nuo okupacijos traukdamiesi į Vakarus, grafai viename kambaryje po grindimis buvo užkasę skrynią su šeimos brangenybėmis.

Slėptuvėje buvo rasta puikiai išsilaikiusių 290 grafų giminės daiktų, iš kurių buvo 286 indai, pagaminti XVIII amžiaus pabaigos Meiseno porceliano manufaktūrose.

Šį šeimos turtą jau kitą dieną grafaitė perdavė Žemaičių vyskupystės muziejui, pasirašė dovanojimo aktą ir po dovanos pristatymo nedideliam vietinių žmonių ir žurnalistų būriui su sūnumis išskubėjo aplankyti kitų brangių jai Lietuvoje vietų.

Grafaitė nereikalavo jokio atlygio už jos perduotas šeimos vertybes ir džiaugėsi, kad jau suaugusiems sūnums gali parodyti savo vaikystės pasakų šalį Lietuvą.

Grafaitė J. de Nagourski tada negalėjo įtarti, kad dovana jos vaikystės pasakų šaliai sukels vietinių politikų konfliktą.

Kuriam muziejui teks albumai?

J. de Nagourski surastas šeimos porcelianas – ne vienintelis lobis, buvęs šiame dvarelyje.

Pernai prieš Kalėdas kilus gaisrui dvaro gyvenamojo namo tarplubyje buvo rasta slėptuvė, kurioje buvo dokumentų archyvas, Gorskių šeimos nuotraukų albumai.

Bibliotekininkė A.Simonavičiūtė dokumentus perdavė Telšių savivaldybės „Alkos” muziejui, o apie albumus su nuotraukomis tuomet radinį perėmusiai komisijai nieko nesakė.

Šiuos albumus taip pat priglaudė Žemaičių vyskupystės muziejus, priklausantis Kultūros ministerijai.

Grafaitė J. de Nagourski, apžiūrėjusi radinį, į namus Prancūzijoje išsivežė nuotraukų kopijas, perkeltas į skaitmenines laikmenas.

Telšių savivaldybė, sužinojusi, kad dvarelio archyvo slėptuvėje surasti albumai liko Žemaičių vyskupystės muziejuje, kreipėsi į Kultūros ministeriją ir prašė išsiaiškinti, kuriam muziejui turėtų priklausyti šie eksponatai.

Savivaldybė kol kas tebelaukia ministerijos atsakymo.
Janina Vansauskienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.