Vakar Klaipėdos universiteto teritorijoje vykstančios auditorijų kompleksų ir komercinių paslaugų centro statybos sustabdytos nebuvo. Tą padaryti užsimojęs Seimo audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius vakar pakeitė savo nuomonę. Politikas pripažino, jog einamos pareigos jam nesuteikia tokios galios.
„Ne mano kompetencijoje sustabdyti statybas – aš tik Seimo narys, – vakar „Vakarų ekspresui” aiškino A. Skardžius. – Sprendimą dėl valstybinėje žemėje statomo komercinio objekto Vyriausybė priims rugsėjo mėnesį”.
Nepaisant to, jis ir toliau teigia, kad statybos Klaipėdos universiteto (KU) teritorijoje yra nelegalios. Anot A. Skardžiaus, tai, jog mokslo įstaiga su privačia bendrove „Baltisches Haus” sudarė bendros veiklos sutartį, prasilenkia su Aukštojo mokslo įstatymu.
Grasino aukcionu
„Tarp mokslo įstaigos funkcijų nėra prekybos centrų atidarymo. Todėl apie tai bus informuota Švietimo ir mokslo ministerija, – teigė socialliberalas.
– Be to, apskrities ir universiteto sudarytoje sutartyje dėl valstybinės žemės panaudos numatyta tik visuomeninė šio sklypo paskirtis. Nesuvokiama, kaip mokslo galvos – profesūra taip neapdairiai elgiasi. Universitetas neturi teisės užiimti komercine veikla, juo labiau priimti sprendimus, kaip panaudoti valstybinę žemę.”
Užvakar A. Skardžius sakė, kad iki 100 milijonų litų kainuojantis 8 hektarų sklypas bus paimtas iš KU ir parduodas viešo aukciono būdu. Tada jis tikino, kad dėl universiteto sutarties su privačia bendrove valstybė patiria milžiniškus nuostolius.
Smarkiai suklydo
Panašu, kad Klaipėdos alma mater auditavęs A. Skardžius klysta – universitetas turi leidimą vykdyti statybas, tiesa, ne aštuonių, o pusantro hektaro plote.
Tai „Vakarų ekspresui” tvirtino KU prorektorius Vaidutis Laurėnas: „Leidimas gautas statyboms pusantro hektaro plote. 85 arų ir 26 kvadratinių metrų plote išklis centras, kurio trečdalis priklausys universitetui.
Likusioje teritorijoje bus padaryta stovėjimo aikštelė – ji taip pat priklausys mums.”
V. Lukošienė: „Statybos – teisėtos”
Dar užvakar Klaipėdos apskrities administracijos viršininkė Virginija Lukošienė, žiniasklaidos akivaizdoje A. Skardžiui pasakiusi, jog ji klydo „palaimindama” statybas KU teritorijoje, vakar dienraščiui teigė, kad įstatymams nenusižengta.
„Objektas statomas legaliai – universitetas auditorijų korpusų statybai turi Savivaldybės leidimą, – padėtį komentavo viršininkė.
– Problemų kyla dėl valstybinės žemės panaudojimo. Dėl to liepos pradžioje kreipėmės į Nacionalinę žemės tarnybą. Tolesni veiksmai priklausys nuo to, koks rugpjūčio mėnesį bus gautas atsakymas.”
Tiesa, per tą laiką statybos gali smarkiai pasistūmėti į priekį, tačiau apskrities vadovė sako, jog nugriauti pastatytų objektų nereikės. Pasak V. Lukošienės, to padaryti teisiniu požiūriu neįmanoma, nes iš Savivaldybės leidimas statyboms gautas. Todėl, aiškino viršininkė, šitoje situacijoje turės būti ieškoma kompromiso.
Miesto valdžia pritaria statyboms
Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius vakar sakė, kad įsibėgėjusių statybų sustabdymas skaudžiai atsilieptų universiteto ir miesto plėtrai.
R. Taraškevičius patvirtino, kad KU vadovai savo plėtros planus derino su Savivaldybe.
„Mes pritarėme, kad bendrovė „Baltisches Haus”, statydama visuomeninės paskirties objektus, kurie tarnautų universiteto ir klaipėdiečių poreikiams, pagerintų ir aplinkinius infrastruktūros objektus. Man pačiam daugelyje Europos vietų teko lankytis universitetų miesteliuose, kuriuose veikia įvairiausios komercinės paskirties objektai. Tarp kitko, juose dažnai uždarbiauja studentai”, – kalbėjo meras.
R. Taraškevičiaus ir savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės nuomone, universiteto plėtros problemų nebūtų, jeigu Seimas ir Vyriausybė aukštojo mokslo vystymui skirtų pakankamai lėšų.
„Šis projektas yra visiškai suprantamas, aiškus ir skaidrus. Jeigu dėl įtarimų menama korupcija būtų stabdomas šis projektas, nuostolių patirtų ne tik universitetas, bet ir miestas: nebūtų rekonstruojama Herkaus Manto gatvė, savo gatvės neturėtų universiteto miestelis”, – sakė meras.
Milijoninės investicijos
„Vakarų ekspresas” jau rašė, kad minėtam projektui KU iš valstybės nebuvo skirtas finansavimas, todėl jį įgyvendinti mokslo įstaiga pradėjo kartu su antrojo pagal dydį šalies prekybos centrų tinklo „Iki” turto valdymo bendrove „Baltisches Haus”.
Šiuo tikslu dar 2002 metų liepą buvo pasirašyta bendros veiklos sutartis, o šiemet buvo pradėtos ir statybos.
Oficialiai statybų užsakovas ir darbų vykdytojas yra KU, o „Baltisches Haus” finansuoja visus darbus. Preliminariais paskaičiavimais, bendrovė ketina investuoti iki 20 mln. Lt.
Už suteiktą galimybę investuoti universitetui atitektų kelių milijonų litų vertės auditorijų kompleksas. KU turėtų ne tik naujus pastatus, bet jo nuosavybėn pereitų ir sukurta infrastruktūra – jos dabar buvusio karinio dalinio teritorijoje visiškai nėra.
Užsieniečiai nesitraukia
Vakar „Vakarų ekspreso” kalbintas bendrovės „Baltiches Haus” direktorius Nikolas Ortizas sakė yra priblokštas to, kas vyksta Lietuvoje.
„Net buvo kilusi mintis išvykti namo, tačiau ji praėjo. Visa tai – politika, o ne ekonominiai reikalai, – situaciją dienraščiui komentavo Belgijos prancūzas N. Ortizas.
– Sutarties su universitetu nenutrauksime. Jeigu nebus rimtų trukdžių, darbus ketiname baigti iki Kalėdų.”
Jūratė Mazajeva