Pigesnių degalų nelegaliai gaunama ir iš traukinių

PB korespondentams pasidomėjus kontrabandinių degalų pasiūla Panevėžio krašte, paaiškėjo ne viena nelegalių degalų įsigijimo alternatyva. Pareigūnai neužfiksavo, kad mūsų krašte būtų pardavinėjami kontrabandiniai degalai iš NVS šalių. Pasirodo, tai nelabai apsimoka, nes pigesnių degalų galima įsigyti ir iš vietos gyventojų.

Degalais aprūpina žemdirbiai

Bene daugiausia pigesnio dyzelino vairuotojams pasiūlo žemdirbiai. Jie beveik perpus pigesnių žaliai žymėtų degalų gauna deklaravę žemės ūkio naudmenas. Šiam dyzelinui taikomos akcizo lengvatos. Dyzeliną žemdirbiai turi teisę naudoti tik žemės ūkio technikai, tačiau šiam reikalavimui dažnas nusižengia, padarydami žalą biudžetui.

Pasak Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato (VPK) ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininko pavaduotojos Audronės Vaitonienės (nuotraukoje), yra organizuojami reidai, kurių metų tikrinami automobiliai. Jei mašinos degalų sistemoje aptinkamas žalios spalvos dyzelinas, vairuotojams gresia administracinė atsakomybė ir baudos.

„Tačiau nei pernai, nei šiemet tokių vairuotojų nesulaikyta ir bylų neiškelta. Taip pat neturime duomenų, kad būtų pardavinėjami kontrabandiniai, pavyzdžiui, baltarusiški, degalai. Gal tai – daugiau pasienio problema ir iki mūsų tokių degalų vežti neapsimoka”, – sakė A.Vaitonienė.

Panevėžio rajono policijos komisariato (RPK) Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininko Vido Norkevičiaus teigimu, rajone organizuojant reidus yra pavykę sulaikyti žymėtu dyzelinu važiuojančius automobilius.

Anot pareigūno, įkliuvo keli keleivių vežėjai. Šiuos nusižengimus nagrinėjo

Valstybinė mokesčių inspekcija. Ji ir baudė žaliąjį dyzeliną pirkusius vairuotojus. Tačiau pardavinėjusių šiuos degalus ūkininkų nesulaikyta.

Nelegalių degalų įsigijimo situacija domėjęsi PB korespondentai sužinojo, kad kai

kurie vairuotojai įsigudrina neįkliūti ir naudodami degalų sistemą nudažantį dyzeliną. Užtenka įpilti tam tikros cheminės sudėties miltelių, ir jie panaikina žalią dyzelino spalvą.

Sutartinis ženklas – tušti kanistrai

Vakar korespondentų kalbinti privačių lengvųjų automobilių savininkai teigė degalų gaunantys ir iš krovininių automobilių vairuotojų.

„Užtenka nuvažiuoti į autostradą, stabtelėti aikštelėje, ir šalia automobilio matomoje vietoje pastatyti tuščius kanistrus. Degalų pigiau nei degalinėje įpils pro šalį važiuojančių „furų” vairuotojai”, – sakė vienas panevėžietis (redakcijai pavardė žinoma).

Ir A.Vaitonienė ir V.Norkevičius neturėjo duomenų, kad būtų organizuoti reidai tokiems krovininių automobilių vairuotojams sulaikyti. Tačiau atsakomybė už degalų pardavinėjimą iš krovininių automobilių yra numatyta.

Bylų dėl minėtos nusikalstamos veiklos nėra, bet, anot V.Norkevičiaus, pasitaiko vilkikų vairuotojų pareiškimų, kad jiems nakvojant automobilių stovėjimo aikštelėse iš bakų išleidžiamai degalai.

„Dažniausiai tai užsienio piliečių pareiškimai. Įrodymų nėra, tačiau vyrauja viena iš versijų, kad tie vairuotojai pirmiausia parduoda degalus, o paskui, norėdami jį nurašyti, kreipiasi į policiją dėl neva tariamos vagystės”, – apie galimas, tačiau oficialiai nepatvirtintas vairuotojų gudrybes kalbėjo pareigūnas.

Naudoja transformatorinių alyvą

Išradingi vairuotojai įsigudrina naudoti ir elektros transformatorinių alyvą.
RPK Prevencijos poskyrio viršininko teigimu, alyvos vagystės iš transformatorinių tapo problema, todėl yra organizuojami reidai vagišiams gaudyti. Pareigūnai reidus rengė kartu su Rytų skirstomųjų tinklų bendrovės Panevėžio filialo darbuotojais.

„Alyva gali būti naudojama ir vietoj įprastų degalų, ir savaeigių transporto priemonių, pavyzdžiui, kombainų, varikliams aušinti. Reido metu buvo stebimos transformatorinės, taip pat laukuose dirbanti žemės ūkio technika. Jei naudojama transformatorinių alyva, specialistai pastebi kitokios spalvos rūkstančius dūmus”, – teigė A.Norkevičius.

Pasak pareigūno, anksčiau buvo sulaikyti taksi vairuotojai, bagažinėse vežęsi transformatorinių alyvą, taip pat jos rasta ir degalų bakuose. Buvo iškeltos bylos.

Kainos įvardyti negalėjo

PB žiniomis, vairuotojai dyzelino gali nusipirkti ir iš traukinių mašinistų. Pavardės nenorėjęs viešai atskleisti vairuotojas teigė savo akimis matęs, kaip traukinių degalus panevėžiečiai pirkę Kėdainių rajone.

„Traukiniui sustojus, dyzeliną pardavinėja patys mašinistai. Tačiau ten jau kelių litrų niekas neperka – ima šimtus”, – sakė vyriškis.

Akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai” Apsaugos tarnybos viršininkas Algimantas Stasiukaitis teigė, kad nelegalių degalų pardavimo atvejų Lietuvoje buvo fiksuota.

Pasak A.Stasiukaičio, tokie nesąžiningi mašinistai gaudomi reidų metu, tačiau tai – tik pavieniai atvejai.

„Dažniausiai keliama baudžiamoji byla, tačiau tai priklauso nuo aplinkybių, nuo parduotų degalų kiekio. Negalėčiau pasakyti kainos, už kurią mašinistai nelegaliai parduodavo degalus”, – tvirtino Apsaugos tarnybos viršininkas, kurio manymu, degalų apskaita „Lietuvos geležinkeliuose” pakankamai griežta.

Rita Skavičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.