Lietuvos katalikų bažnyčioje – nauji vėjai

Turėti žmoną ir vaikų bei tarnauti Dievui – ne nuodėmė, nes Katalikų bažnyčioje dalį kunigų pareigų greitu laiku perims būtent tokie – šeimas sukūrę Dievo tarnai.

Kitaip dar vadinami amžinieji arba nuolatiniai diakonai turės teisę krikštyti, laidoti, teikti pirmąją komuniją ir tuokti poras, tačiau jiems bus draudžiama aukoti šv. mišias ir klausytis išpažinčių.

Dogmatiška ir konservatyvia vadinama Katalikų bažnyčia neigia, jog toks sprendimas priimtas dėl to, kad mažėja tikinčiųjų, o Bažnyčia klimpsta į krizę.

Visgi vyskupai neslepia, jog naujieji diakonai palengvins darbą kunigams, kurie, sumažėjus jų skaičiui, dažnai tarnystę atlieka net keliose parapijose.

Tačiau vien gerų norų ir pasišventimo nepakaks. Ko gero, pirmą kartą per visą šios religijos istoriją Bažnyčiai taps svarbi ir visų nuodėmių šaltinio – moters – nuomonė.

Diakonu ketinantis tapti vyriškis turės gauti žmonos sutikimą tokiai tarnystei. Kartu su pasišventusiu vyru jo antroji pusė taip pat privalės lankyti specialius kursus.

Tarnauti galės ir bankininkas

Amžinųjų diakonų luomas – ne revoliucija ir ne naujiena, „Vakarų ekspresui“ aiškino Kauno archivyskupijos atstovas spaudai Darius Chmieliauskas.

Tokią veiklą leido Vatikano II susirinkimas. Šeimas turintys diakonai tarnavo nuo pat pirmųjų Katalikų bažnyčios amžių, o prieš 40 metų ši tarnystė buvo dar kartą atnaujinta. Dabar užsienio šalyse amžinieji diakonai – jokia naujiena. Jie sėkmingai tarnauja Italijoje, Lenkijoje ir kitur.

„Mes gyvenom okupacijoje, todėl tik dabar esame pasiruošę diakonus mokyti Lietuvoje. Šalies Vyskupų konferencija paruošė programą, kuriai Vatikanas pritarė. Beliko nuspręsti, kokiose vyskupijose jie bus mokomi“, – kalbėjo D. Chmieliauskas.

Nuolatiniai diakonai teologijos, liturgijos ir pastoralinių dalykų mokysis trejus metus. Jais tapti galės kiekvienas vedęs tikintis vyras, jau sulaukęs 36 metų ir turintis profesiją.

Bankininkas, medikas, valdininkas ar mokytojas – bet kokių pasaulietinių darbų atstovai turi teisę į pašaukimą, tačiau Bažnyčia atmestų, pavyzdžiui, kazino darbuotojų arba striptizo šokėjų kandidatūras – šios profesijos esančios nemoralios.

Norinčiųjų yra

Kol kas dar neaišku, kokiose Lietuvos vyskupijose nuolatiniai diakonai bus rengiami. Tai turėtų nuspręsti šalies vyskupų konferencija, tačiau Kauno arkivyskupui metropolitui Sigitui Tamkevičiui viešai prabilus apie naujovę, seminarijų ir vyskupijų telefonai netyla.

Telšių vyskupijos kurijos sekretorius Karolis Petravičius sako, kad jau sulaukė penkių rimtai apsisprendusių mokytis vyriškių pareiškimų, tačiau tiek esą neužtenka, kad vyskupija prašytų leidimo mokslams.

Kauno archivyskupijos kurijai taip pat tenka pasakoti skambinantiesiems apie nuo šių arba ateinančių metų pradedamą diegti naujovę. D. Chmieliausko teigimu, susidomėjimas rodo, kad amžinųjų diakonų mokyklos Lietuvoje nebus pustuštės. Beje, jie bus mokomi ne seminarijose, o atskirose mokyklose.

Bažnyčia kandidatūras svarstys ir atsirinks. Diakonu galės tapti tik pavyzdingas katalikas, kuris net ir savo darbe skelbs Evangeliją. Jo darbas ir gyvenimo būdas privalės būti nepriekaištingi.

Palengvins kunigų tarnystę

Vyskupijų kurijų sekretoriai išsisukinėjo nuo atsakymo, kodėl tik praėjus 17 metų nuo Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos bažnyčia Vatikanui paruošė programą dėl naujo luomo diakonų ruošimo, nors Vakaruose jie tarnauja vos ne 50 metų.

Nepanoro kalbinamieji atvirauti apie tai, jog Lietuvoje kasmet mažėja seminaristų, ir naujieji diakonai iš dalies išspręstų kunigų trūkumo bei bažnyčių tuštėjimo problemą.

„Kiekvienas pašaukimas yra reikalingas ir sveikintinas, tiesiog pribrendo laikas šiai naujovei, juolab kad norinčiųjų yra“, – teisinosi Kauno archivyskupijos kurijos atstovas spaudai.

Tačiau arkivyskupas S. Tamkevičius anksčiau spaudai yra prasitaręs, kad kunigų trūksta ir dėl nuolatinės emigracijos bei tam tikrų socialinių reiškinių, pavyzdžiui, skyrybų arba prastos demografinės situacijos. Jis sakė, jog dėl šių priežasčių Dievo tarnų dar mažės.

Neatsispiria šėtono gundymams

Nors Katalikų bažnyčia neigia išgyvenanti krizę, į viešumą vis dažniau iškyla faktų, kurie diskredituoja Dievo tarnus.

Spauda mirga pranešimais apie kunigus, bendradarbiavusius su KGB, o pastaruoju metu vis dažniau prabylama apie dvasininkus, sulaužiusius celibato įžadus ir slapčia gyvenančius su moterimis bei bendrai sulauktais vaikais.

Praėjusią savaitę viešumon iškilo itin aukšto dvasininko – Kauno kunigų seminarijos vadovo Petro Smilgio – gyvenimo peripetijos. Pasak spaudos, ne vienerius metus gyvenantis su savo mylimąja dvasininkas tapo ir jos skyrybų su pirmuoju vyru priežastimi.

Skandalai purto Panevėžio bei Anykščių parapijas. Šių miestų bažnyčiose tarnaujantys kunigai taip pat nesugebėjo atsispirti natūraliam potraukiui. Vienas iš klebonų Gintautas Gudas už savo nuodėmes atgailauja vienuolyne, kitas – Rimantas Visockis, – spaudos teigimu, neseniai tapo tėvu.

Beje, pastarojo dvasininko nuodėmės jau buvo linksniuotos. Šis kunigas išgarsėjo po itin linksmai švęsto gimtadienio Daujėnų šarvojimo salėje, kuomet vidurnaktį nusprendęs savo garbei paskambinti bažnyčios varpais, sukėlė ant kojų visą gyvenvietę.

Po metų R. Visockis linksminosi su pagarsėjusiu nusikalstamo pasaulio atstovu Raimondu Burba, pravardžiuojamu Raikinu. Tąkart kunigą nusikaltėlio ir merginų apsuptyje sulaikė „Aro“ pareigūnai. R. Visockis buvo suspenduotas, tačiau po atgailos jam buvo leista tęsti tarnystę.

Vietoje iškylos su šeima – į bažnyčią

Nusprendus ruošti diakonus, moterų nuomonė Katalikų bažnyčiai itin rūpės, nes jeigu žmona nesutiks su tuo, kad jos sutuoktinis laisvą laiką skirtų tarnystei, mokytis ir tapti diakonu vyriškis negalės.

Dėl tos priežasties bus rengiami specialūs mokymai diakonų žmonoms. Joms ketinama paaiškinti, jog tarnystė turės savo kainą – juk krikštynos, sutuoktuvės ar laidotuvės vyksta ir savaitgaliais, vienintelėmis laisvomis dienomis, kurias būtų galima praleisti šeimose.

Pasak D. Chmieliausko, pasiryžęs tapti diakonu, vyras turės aukoti savo laisvalaikį, todėl jų žmonoms reikės nutarti, ar tokia auka nebus per didelė jų šeimai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , .

4 atsiliepimai į "Lietuvos katalikų bažnyčioje – nauji vėjai"

 1. biakonas

  che, che, che (tris kartus) 😯

 2. Bendzius

  Ei, o kiek alga?

 3. Ziurkius

  Ziurint kiek moka, o gal cia dykai reik dirbti?

 4. Darbastalis

  Tai kunigams irgi prireike…. 👿

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.