Prieš metus Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija išleido įsakymą dėl rūkymo vietų įrengimo darbovietėse, restoranuose, kavinėse bei baruose. Remiantis juo, iki 2006-ųjų privaloma atitinkamai rekonstruoti visas viešojo maitinimo įstaigų patalpas. Tačiau jau dabar pradėta kalbėti, kad reikia visiškai uždrausti rūkyti kavinėse, restoranuose bei naktiniuose baruose. Taip nuspręsta po šiais metais Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atliktos gyventojų apklausos. Ji parodė: dauguma Lietuvos gyventojų norėtų, jog viešose maitinimo vietose būtų nerūkoma.
Draudimas rūkyti – efektyvus
Draudimą rūkyti kavinėse, restoranuose ir baruose Europoje jau priėmė Airija, Italija, Norvegija, Švedija bei Malta. Šiuo pavyzdžiu ketina pasekti dar kelios šalys, taip pat ir Lietuva.
Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Audrius Ščeponavičius paneigė paplitusią nuomonę, neva siūlymai tai įgyvendinti šalyje tėra dar vienas bandymas sekti Europos mada.
„Vis daugiau šią nuostatą priimančių šalių džiaugiasi priemonės efektyvumu. Lietuvoje rūkymo problema lieka labai didelė, tad kovoti vien švietimu būtų netikslinga”, – PB tikino Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas.
Europos šalių patirtis rodo: viešojo maitinimo įstaigose uždraudus rūkyti, sumažėja ir perkamų cigarečių. Paklausus, ar tai naudinga šaliai, A.Ščeponavičius atsakė: „Už cigaretes Lietuva renka akcizus. Pardavus mažiau šių gaminių, rinkliavų irgi sumažėtų. Viena vertus, tai šaliai nenaudinga. Tačiau žinant, kad kovai su rūkymu ir jo sukeltomis ligomis kasmet išleidžiama apie pusė milijono litų tiesioginių ir netiesioginių išlaidų, ilgainiui turėtume sutaupyti nemažai pinigų”.
Labiausiai nukentės naktiniai klubai
„Kasmet Lietuvoje parduodama vis daugiau cigarečių ir išgeriama alkoholinių gėrimų. Ekonomiškai stiprėjančiose šalyse – priešingai. Norint konkuruoti ekonomika, reikia stiprios darbo jėgos. O tai neįmanoma padaryti daug rūkant ir geriant. Tad, mano nuomone, vienas žingsnių stiprios ekonomikos link – visiškas uždraudimas rūkyti viešojo maitinimo įstaigose”, – kalbėjo A.Ščeponavičius.
Tačiau jis neslėpė, kad tokios nuostatos gali padaryti neigiamos įtakos kavinių, restoranų bei barų verslui. „Labiausiai nukentės naktinių klubų savininkai. Juose linksmybės be cigarečių neįsivaizduojamos. Tačiau naktiniai klubai galės įrengti atskiras rūkymo sales”, – padėtį aiškino Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas.
Praėjusią savaitę vyko Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) bei Viešbučių ir restoranų asociacijos susitikimas. Pastarosios organizacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė po ilgų diskusijų nusprendė sutikti su siūlymu uždrausti rūkyti viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau šiuo metu ji susilaiko nuo bet kokių komentarų.
Didžiuliai pinigai vėdinimo įrangai
Picerijų tinklo „Kakadu” komercijos direktorius Gediminas Juška teigė kol kas nežinantis, kaip vertinti SAM planus. „Kol dar neuždrausta rūkyti kavinėse, restoranuose ir baruose, sunku prognozuoti galimus nuostolius. Atvirai sakant, nemanau, kad kentės mūsų verslas. Pas mus daugiausiai renkasi šeimos. O prie vaikų stengiamasi nerūkyti”, – sakė jis.
„
Gal ir tiesa, kad kavinėse sumažėjus rūkančiųjų atsiras daugiau cigarečių vengiančių žmonių, – svarstė „Arena Pizza” direktorius Raimondas Povilonis. – Tačiau aišku viena: lankytojų sumažės. Kavinėje norima laisvai jaustis – išgerti, parūkyti. Jeigu tai bus uždrausta, lankytojai jausis nesmagiai”.
Verslininkas guodėsi be reikalo išleistais pinigais: „Kai buvo priimtas įsakymas įrengti atskiras – rūkančiųjų ir nerūkančiųjų – zonas, į ventiliacijos įrangą investavome apie 150 tūkstančių litų. Kitu atveju būtų reikėję tik minimalios vėdinimo sistemos. Naujoms kavinėms, kurios bus įrengiamos, jau uždraudus jose rūkyti nereikės pakloti tokių pinigų”.
Rūkantiesiems – daugiau sąnaudų
Labiausiai nuo draudimo kavinėse, restoranuose bei baruose nukentėsiantis – pramogų centro „Egivela” direktorius Egidijus Butkevičius. „Kavinės ar klubai – ne auklėjimo vieta. Tokiais draudimais nieko nepasieksime. Kai buvau studentas, skaičiavau gyvenimo malonumus. Vienas jų – rūkymas. Priėmus draudimą rūkyti, atėjęs į klubą žmogus jausis negavęs visų pramogų. Jis turės eiti į kitą salę, kad parūkytų”, – piktinosi E.Butkevičius.
Dauguma šio klubo lankytojų – rūkantys asmenys. Uždraudus rūkyti klube, būtų patiriama namažai nuostolių. „Be to, kas kontroliuos naująją tvarką? Kas, ją pažeidus, turės atsakyti: klubo savininkas ar lankytojas?” – retoriškai klausė verslininkas.
Tačiau viešbučio „Romantic” generalinė direktorė Dalia Kuklierienė šią situaciją komentavo kiek kitaip: „Džiaugiuosi, kad siūloma uždrausti rūkyti viešojo maitinimo įstaigose. Pati esu Viešbučių ir restoranų asociacijos narė, tad žinau, kaip tai būtina įgyvendinti”.
Anot jos, kalbos, esą bus patiriama nuostolių dėl investicijų į ventiliacijos sistemą, nepagrįstos. „Kas taip teigia, turbūt kitaip nesugeba konkuruoti. Ventiliacijos sitema per metus netenka apie pusės galingumo. Tad ją būtina atnaujinti”, – atviravo moteris. Ji pridūrė, kad nėra nieko blogiau už klientus, ateinančius į kavinę puodelio arbatos ir parūkyti. Dėl tokių žmonių prirūkyto oro vėdinimui sunaudojama labai daug elektros energijos.
Draudžiama rūkyti aikštėje
Lietuvoje prieš kelerius metus buvo nuspręsta neleisti rūkyti Kauno Laisvės alėjoje, tačiau ilgainiui žmonių pasipiktinimas atlėgo ir nerūkymas joje tapo norma. Vėliau, pasikeitus valdžiai, draudimas buvo atšauktas.
1994-aisiais Panevėžyje taip pat buvo priimtas draudimas rūkyti Laisvės aikštėje. Panevėžio miesto savivaldybės Ekologijos skyriaus vyr. specialistė Rasa Augustinaitė patikino, kad jis vis dar galioja.
„Tuometinės valdžios priimtas potvarkis išliko iki šių dienų. Seniau tai kontroliuodavo Savivaldybės policija. Dabar tuo rūpinasi mieste patruliuojantys pareigūnai”, – teigė R.Augustinaitė.
Kęstutis Urbanavičius