Klaipėdietei keturių mažamečių anūkų močiutei vakar nepavyko įtikinti valdininkų, kad ji nori globoti vaikus iš meilės, o ne dėl pinigų. Todėl penkiasdešimtmetė moteris iš globos steigimo posėdžio Vaikų teisių apsaugos tarnyboje išėjo verkdama.
Keturi jos anūkai jau prieš trejus metus buvo paimti iš motinos šeimos ir apgyvendinti „Danės” globos namuose. Vaikai globos namuose atsidūrė todėl, kad tėvai jais nesirūpino, būste buvo antisanitarinės sąlygos.
„Danėje” vaikai gyvena ir iki šio laiko. Tačiau atėjo metas teisme spręsti, koks bus tolimesnis jų likimas. Per trejus metus nei vaikų motina, nei tėvas neįsidarbino, o savivaldybės butas, kuriame jie gyvena, pavirto siaubinga landyne. Anot socialinių darbuotojų, tyrusių šeimos buitį, butas Žalgirio gatvėje tapo kone viso Žvejybos uosto rajono girtuoklių būstine. „Šeimininkų” ir „svečių” taisyklės čia nėra: kas nori, tas užeina, vieni girtauja, kiti prausiasi, skalbiasi, o lovoje įsitaiso miegoti tiesiog su batais. Kartą užsukęs socialinis darbuotojas paklausė vaikų motinos, kodėl ji bulvių lupenas meta tiesiog ant žemės, o ne į šiukšliadėžę. „Taigi šiukšlių kibire dabar marinuojame silkę”, – atsakiusi moteris.
Tokioje aplinkoje vaikai augti negali, todėl greičiausiai teismas priims sprendimą atimti tėvystės teises. Tada ir reikės spręsti, ar vaikai ir toliau gyvens globos namuose, ar jais rūpinsis močiutė. Ji to labai norėtų. Tačiau kol kas Vaikų teisių apsaugos specialistai neskuba tenkinti moters noro, nes įtaria, kad ji, prisidengdama meile anūkams, siekia palengvinti savo finansinę padėtį. Moteris už komunalinius patarnavimus yra skolinga 7 tūkstančius litų. Nors trijų kambarių bute gyvenamąją vietą deklaruoja dar 11 darbingų jos giminaičių, už butą jie nemoka.
Vakar tarnybos specialistai vaikų močiutei iškėlė sąlygą per mėnesį atsikratyti „parazituojančių” giminaičių. Mat ,kol jie deklaruoja gyveną bute, močiutė neturi teisės gauti pašalpą bei prašyti paramos komisijos nurašyti skolą. Be to, iki kito posėdžio moteris turėtų savo iniciatyva sumokėti bent simbolinę skolos sumą – ne tik tą, kurią vandentiekininkai jai ir taip atskaičiuoja iš invalidumo pašalpos. Tada, anot socialinių darbuotojų, bus aptarta močiutės galimybė globoti anūkus bei už kiekvieno globą gauti 500 litų valstybės paramą.
Klaipėdos vaiko krizių centro vyresnioji socialinė darbuotoja Jurgita Lesnickienė sakė, kad tai viena sudėtingiausių situacijų, kiek jai teko susidurti. Specialistė mano, kad vaikams būtų geriau ir toliau augti globos namuose. Juolab kad gyvendami pas močiutę, jie turėtų spaustis 10 kvadratinių metrų kambaryje. „Tačiau suprantu ir tai, kad vaikams norisi savų, o ne valdiškų namų”, – sakė specialistė.
Iš viso šiemet Klaipėdoje tėvų globos jau neteko apie 60 vaikų. Pernai – 140 vaikų.
Ramunė Šeštokienė
is tiesu, kaip nustatyti, ar vaikas tikrai mylimas, ar tik del pinigu „mylimas” ?