Tarp „Jiesios” žlugdytojų – ir buvęs jos vadovas

Buvusiam dailiosios keramikos bendrovės „Jiesia” generaliniam direktoriui Rūsteniui Midvikiui gali tekti paragauti kalinio duonos. Kauno miesto apylinkės teismas pripažino jį kaltu dėl sukčiavimo įgyjant svetimą turtą bei kitų nusikaltimų ir skyrė jam trejus metus nelaisvės bei baudą. Verslininkas apskundė nuosprendį ir tikisi išteisinimo. Kartą jam jau pavyko išvengti baudžiamosios atsakomybės žlugus skandalingajam „Litimpeks” bankui.

Įtartinas sandoris

Prieš teismą R.Midvikis stojo kilus įtarimui, jog jis galėjo prisidėti prie vienos garsiausių šalies įmonių „Jiesia” žlugimo. Prieš trejus metus šiai bendrovei buvo iškelta bankroto byla, tačiau, gilinantis į įmonės veiklos ataskaitas, ėmė aiškėti nusikalstami faktai.

Dabartinė „Jiesios” administracija išsiaiškino, kad buvę įmonės vadovai, tarp jų – ir R.Midvikis, už 41 tūkst. Lt nupirko 24 porceliano gamybos įrenginius.

Jų likutinė vertė iš tiesų buvo 240 tūkst. Lt, o rinkos kaina galėjo siekti net 500 tūkst. Lt. Maža to, kelis kartu nuvertinti įrenginiai buvo parduoti jau „Jiesiai” paskelbus bankrotą, tad įtarta, kad sandoriui įvykdyti buvo klastojami dokumentai.

Kaip jau rašėme, pirmiausia atkreiptas dėmesys į tai, kad įmonės PVM sąskaitos-faktūros forminant įrenginių pardavimą surašytos atgaline data. Įmonė sąskaitas-faktūras iš Mokesčių inspekcijos pirko 2002 m. balandžio 2 d., taigi jau po tų pačių metų kovo 13-ąją iškeltos bankroto bylos, o pirkimo-pardavimo sandoris esą pasirašytas 2002 m. kovo 6 d. Šią dieną naujų sąskaitų-faktūrų įmonė dar neturėjo, tačiau sandoris kažkokiu būdu buvo pasirašytas.

Buvusi įmonės vyr. finansininkė Daiva Babianskaitė, kartu su R.Midvikiu patraukta baudžiamojon atsakomybėn, teisėsaugos atstovams aiškinusi, kad kaip tik kovą įmonė pritrūkusi sąskaitų-faktūrų, tačiau Vidaus reikalų ministerijos Revizijų departamentas jau 2002 m. gegužės mėnesį atliko reviziją ir nustatė, jog minėtą dieną įmonė dar buvo neišnaudojusi prieš kelias savaites įsigytų sąskaitų-faktūrų.

Turto išvežti nespėjo

Tyrimo metu paaiškėjo ir dar viena labai keista aplinkybė. Buvęs „Jiesios” generalinis direktorius R.Midvikis buvo atleistas iš pareigų 2002 m. kovo 25 d., tačiau įgaliojimą įsigyti minėtas sąskaitas-faktūras pasirašė balandžio mėnesį, t.y. jau būdamas atleistas iš pareigų. Buvę vadovai negalėjo paaiškinti, kodėl ant sąskaitų-faktūrų atsirado prierašas, kad už įrengimus sumokėta anksčiau, nei jie nupirkti.

Painią įrengimų pirkimo-pardavimo istoriją ėmėsi aiškintis teisėsaugos pareigūnai.

Praradus šiuos įrengimus įmonės veikla būtų paralyžiuota. Laimė, naujieji savininkai pusvelčiui įsigyto turto išsivežti nesuspėjo, nes kreditoriams ir naujajai administracijai kilo įtarimų, kad pirkimo-pardavimo sandoris yra neteisėtas. Visi dokumentai netrukus buvo perduoti Kauno miesto apylinkės prokuratūrai, kuri dėl sandorio iškėlė baudžiamąją bylą ir pradėjo ikiteisminį tyrimą.

R.Midvikiui, visą laiką neigusiam savo kaltę, buvo pareikšti įtarimai ne tik dėl didelės vertės turto įgijimo apgaule, bet ir dėl dokumentų klastojimo bei apgaulingai vedamos buhalterinės apskaitos.

Nuosprendį apskundė

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Kauno miesto apylinkės teismas nusprendė, jog R.Midvikis yra kaltas dėl jam pareikštų kaltinimų ir skyrė jam realią trejų metų laisvės atėmimo bausmę bei 12 MGL dydžio baudą. Panašios bausmės kaltinamajam prašė ir prokurorai.

Tiesa, buvęs „Jiesios” vadovas kol kas nėra suimtas ir dienas leidžia laisvėje. Jis suskubo apskųsti šį nuosprendį aukštesnės instancijos teismui. Kol bus išnagrinėtas jo apeliacinis skundas, R.Midvikiui yra paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Vakar „Kauno dienos” kalbintas verslininkas kategoriškai atmetė jam pateiktus kaltinimus. Jo teigimu, teismas neįvertino įrengimų pirkimo-pardavimo sutarties.

„Man meta kaltinimus, kad sutartį pasirašiau praėjus trims dienoms po atleidimo. Tačiau niekas nesigilino, kad sandoris buvo įvykdytas dar prieš mėnesį, tik kažkas įrašė klaidingą datą sąskaitoje-faktūroje. O tai padariau tikrai ne aš. Be to, sąskaita-faktūra nėra juridinis dokumentas, o sutartis pasirašyta laiku”, – tvirtino buvęs „Jiesios” vadovas, svarstydamas, jog galėjo suklysti dokumentus pildęs vadybininkas.

Jis tikisi, jog aukštesnės instancijos teismas panaikins nuosprendį ir jį išteisins. Beje, R.Midvikis prieš šešerius metus vadovavo skandalingai žlugusio „Litimpeks” banko Kauno skyriui, tačiau tuomet oficialių kaltinimų jam pavyko išvengti.

Prognozuoja žlugimą

R.Midvikis neneigė įrenginius su kitais įmonės darbuotojais pirkęs kilus įtarimui, jog atėjus naujiesiems vadovams jie bus parduoti kaip metalo laužas: „Mano žiniomis, su dalimi įrenginių taip ir buvo padaryta. Dėl to kreipiausi su pareiškimu į prokuratūrą, bet per metus atsakymo taip ir nesulaukiu”.

Minėtus įrenginius pašnekovas teigė pirkęs tik norėdamas atgauti atlyginimą, nors kiti jo bendražygiai planavo atgaivinti gamybą. Tuo tarpu dabartinės įmonės administracijos įsitikinimu, buvę įmonės vadovai tikėjosi, kad bendrovė bus likviduota, visos skolos nurašytos, o tuomet perspektyvią bendrovę būtų galima nusipirkti pusvelčiui ir pradėti pelningą verslą, uždirbant milijonus litų pelno.

R.Midvikis tvirtino niekada neturėjęs tiek pinigų, kad galėtų pretenduoti į bendrovės savininkus, tačiau iki šiol jis tebėra smulkusis įmonės akcininkas. Jis tebesilaiko nuomonės, jog šviesios „Jiesios” perspektyvos tebėra mitas, kuris anksčiau ar vėliau žlugs.

„Žinau, kad įmonė tebedirba nuostolingai ir nesugeba grąžinti skolų. Pastatai išparduodami, o pinigų vis tiek nėra. Po kokių trijų keturių mėnesių bendrovei vėl bus skelbiamas bankrotas”, – teigė buvęs vadovas, kuris tokias prognozes žarsto nuo pat pasitraukimo iš posto.

Ieškomas investuotojas

Turto banko, perėmusio administruoti „Jiesios” įsipareigojimus kreditoriams, valdybos pirmininkas Vytautas Jurna pripažino, kad dabartinė įmonės finansinė padėtis ne itin džiugina.

Turto bankas perėmė bendrovės įsiskolinimus Finansų ministerijai, Valstybinei mokesčių inspekcijai, Garantiniam fondui bei kt. kreditoriams už daugiau kaip 25 mln. litų. Didžioji dalis skolų buvo nurašyta, o likusiems įsiskolinimams sudarytas grafikas, kuris teisme patvirtintas taikos sutartimi. Tokiu būdu teisme buvo nutraukta „Jiesiai” iškelta bankroto byla. V.Jurną taip pat pasiekė informacija, jog dalis turto buvo parduota jau po bankroto bylos iškėlimo.

„Atsisakydami ženklios reikalavimų dalies Kauno įmonei padarėme dideles nuolaidas. Iki šiol taikos sutartis buvo vykdoma, tačiau jau pusmetis, kaip kyla abejonių, ar susitarimas bus vykdomas ateityje. Todėl dar ieškosime sprendimų, kad taip neįvyktų”, – neslėpdamas nerimo kalbėjo Turto banko vadovas, teisinę ir ekonominę bendrovės padėtį vadindamas gana sudėtinga.

Anot jo, „Jiesia” įsivėlė į kitus teismo procesus ir dalis įmonės turto yra areštuota. Kad bendrovė galėtų planuoti tolesnę veiklą, reiktų pritraukti investuotojus ir atnaujinti gamybos procesą. Norinčiųjų investuoti į „Jiesią” buvo atsiradę, tačiau verslininkai nelinkę savo pinigų aukoti senoms skoloms dengti.

„Jeigu situacija nesikeis, bijau, kad įmonė vėl gali atsidurti ant bankroto slenksčio”, – teigė V.Jurna.

Pasikalbėti apie esamą padėtį su dabartiniu „Jiesios” vadovu nepavyko. Vakar nuo ryto į sostinę išvykusio generalinio direktoriaus mobilusis telefonas buvo išjungtas.

Lina Navickaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.