Biudžeto dotacijos dalies neskyrimas Darbo partijai pripažintas teisėtu
Teismas nustatė, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pernai lapkritį pagrįstai neskyrė Darbo partijai (DP) milijoninės dotacijos iš valstybės biudžeto. Vilniaus apygardos administracinis teismas iš dalies patenkino DP skundą dėl tokio VRK sprendimo, tačiau įpareigojo komisiją tik formaliai pataisyti savo nutarimą, kuriuo atsisakyta skirti dotaciją šiai partijai. DP advokatas žada skųsti šį teismo sprendimą aukštesnės instancijos teisėjams.
Pavadino šiurkščiu pažeidimu
Vakar Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė sprendimą, kuriuo pripažįstama, kad VRK teisėtai ir pagrįstai atėmė iš DP 2006 metų antrojo pusmečio finansinę dotaciją, siekiančią 1,114 milijono litų. Ši dotacijos dalis buvo paskirstyta kitoms aštuonioms politinėms jėgoms, turinčios teisę gauti pinigus iš valstybės biudžeto.
Teismas nustatė, kad DP šiurkščiai pažeidė Politinių kampanijų finansavimo įstatymą, nes pernai laiku nepateikė 2005 metų finansinės veiklos nepriklausomo audito išvadų bei buhalterinės apskaitos žurnalo kopijų. Šie dokumentai turėjo būti pateikti iki balandžio 1-osios, tačiau audito išvada VRK ir Mokesčių inspekciją pasiekė tik rugpjūčio viduryje, o žurnalas – lapkritį.
„Byloje nėra įrodymų, kad DP dėl objektyvių priežasčių pavėlavo pateikti šiuos svarbius finansinius dokumentus. Tai šiurkštus įstatymo pažeidimas”, – konstatavo teismas, patvirtinęs, kad VRK turi teisę dėl partijos padaryto šiurkštaus įstatymo pažeidimo neskirti dotacijos.
Turės pakoreguoti nutarimą
Kita vertus, VRK įpareigota pataisyti savo sprendimą dėl dotacijos neskyrimo DP. Teismas nurodė, kad VRK neturi įgaliojimų ir galimybių kontroliuoti bei teikti išvadą, ar partijos pateiktoji finansinės veiklos deklaracija atitinka tikrovę. Tai Mokesčių inspekcijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, prokuratūros bei kitų institucijų, galinčių atlikti atitinkamus tyrimus.
VRK, pernai priimdama sprendimą dėl dotacijos neskyrimo DP, vadovavosi ne tik tuo, kad ši partija pavėlavo laiku pateikti svarbius finansinius dokumentus, bet ir tuo, kad nėra galimybės nustatyti, ar pernai iki kovo 1 dienos pateiktoji finansinės veiklos deklaracija atitinka tikrovę. Mat prokurorai pernai spalį informavo, kad vykdant ikiteisminį tyrimą dėl DP finansinės veiklos nustatyta, jog galėjo būti oficialiai nedeklaruota 7-8 mln. litų pajamų.
„Ikiteisminio tyrimo pradėjimas nėra besąlygiška išvada, kad partija pažeidė finansinę tvarką. Todėl pakeistina VRK nutarimo rezoliucinė dalis, kurioje kalbama apie tai, kad prokurorai įtaria DP padarius stambų finansinį nusikaltimą”, – nurodė Administracinis teismas.
Tačiau šis pakeitimas, kurį dar turės atlikti VRK, nekeičia paties nutarimo esmės – neduoti pinigų DP. „Nėra pagrindo panaikinti sprendimą, kuriuo DP nebuvo skirta valstybės dotacija”, – pabrėžė Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Kreipsis į Vyriausiąjį administracinį teismą
Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas nėra galutinis. Jį per 14 dienų galima apskųsti Vyriausiajam administraciniam teismui. DP tai greičiausiai ir padarys.
„Aš turiu laiko. Pasitarsiu dar su savo klientais, bet mes greičiausiai pasinaudosime skundo galimybe”, – sakė teisėjų priimtą verdiktą išklausęs DP advokatas Voldemaras Bužinskas.
Jis leido suprasti, kad Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartis iš esmės užkerta kelią VRK vėl priimti sprendimą neskirti DP pinigų iš biudžeto šiais metais. VRK vėl skirstys valstybės pinigus partijoms šių metų balandį ir spalį arba lapkritį.