Tobulumui ribų nėra

Rožinis namas! Jei kas paprašytų apibūdinti, kaip tokį įsivaizduojame, turbūt tik šypteltume: „Nerealu, tai tik pasakų namelis stebuklų pasaulyje, kur triumfuoja tiesa, klesti gėris ir grožis“. Ir būtume teisūs. Tik ar kada pagalvojome, jog gali būti žmonių, norinčių tai realizuoti? Pasirodo, yra, toks 150 kvadratinių metrų dviaukštis statinys stovi Vilniaus pakraštyje, viename didžiausių individualių namų kvartalų Didžiojoje Riešėje. Šeimininkų svečiai jį paprastai vadina rožiniu namu.

Mindaugo ir Donatos Vaičiulių namas, kuriame jie gyvena su pusantrų metukų sūneliu Vyteniu, taip vadinamas neatsitiktinai. Tiesa, rožiniu jį galima vadinti perkeltine prasme: ne dėl vyraujančios rožinės spalvos, o dėl ypatingo gamtos, gėrio ir grožio puoselėjimo. Prieš kelerius metus profesionalaus architekto Antano Žąsyčio suprojektuotas ir įrengtas statinys iš pažiūros neprimena stebuklingo namo iš rožinio pasakų pasauli. Banko „DnBNord“ investicijų valdymo generalinio direktoriaus ir ryšių su visuomene agentūros „Avenire“ projektų vadovės gyvenamasis būstas iš kitų išsiskiria tamsiai rudu fasadu. Tai tarsi išduoda, kad ir jo viduje vyrauja natūralios žemės spalvos ir natūralumą pabrėžiantys interjero sprendimai.

Namą supa 11 arų sklypas – jaukus gamtos kampelis bet kuriuo metų laiku. Čia namo šeimininkai įsirengė alpinariumą, baseinėlį ir netradiciškai suprojektavo sodo teritorijoje esantį takelį – jo kraštus išklojo trinkelėmis, viduje sudėjo daug smulkių akmenukų, o tarp jų didesniais atstumais – plyteles. Vasarą pražydusiomis gėlėmis, žaliuojančia veja ir sodo augalais jauna šeima grožisi pro vitrininius svetainės langus arba sėdėdami terasoje, į kurią galima patekti tiesiai iš svetainės.

Per visą svetainės sieną nuo lubų iki grindų įstatyti langai yra ne tik namo „akys“ – tai tarsi jo vizitinė kortelė. Tai riba, skirianti statinio vidų ir aplinką.

Gyvybe alsuojanti aplinka

Kaip pasakoja Donata, vienas pagrindinių pageidavimų ir uždavinių architektui buvo sukurti patogią aplinką namuose ir klasikinį interjerą, kuriame vyrautų natūralumas.

Įžengus į namo vidų ir bent penkias minutes patyrinėjus interjerą akivaizdu, jog kauniečiui architektui puikiai pavyko įgyvendinti šiuos užsakovų norus. Kaip paprastai, pirmas aukštas individualiuose namuose yra lankomiausia vieta. Ne išimtis ir Vaičiulių namai, todėl čia pirmame aukšte, vos tik įėję pro duris, patenkame į didžiulį holą, iš kurio mediniais laiptais galima pakilti į antrą aukštą bei patekti į svetainę ir virtuvę. Pirmas aukštas – natūralumu ir gyvybe alsuojantis namų kampelis. Prieškambaryje rusvo atspalvio akmens keraminėmis plytelėmis išklotos šildomosios grindys, o svetainės ir virtuvės grindys – medinių lentų. Taigi sienoms neatsitiktinai parinkta pastelinė rusva spalva.

Pakartojant pirmame aukšte vyraujantį natūralumo motyvą panaudotas dar vienas gamtos elementas – akmuo. Iš skaldyto šlifuoto akmens svetainėje sumūrytas klasikinio tipo židinys, į kurį įmontuota šiuolaikiška kapsulė. Toks sprendimas bet kuriam būstui suteikia daugiau jaukumo, šilumos ir tarsi byloja apie darnų šeimos židinį – šiltus jausmus, rūpestingumą, meilę.

Kitas originalus „akmeninis“ sprendimas – sienoje prie medinių laiptų, skiriančioje virtuvę nuo prieškambario. Šioje sienoje beveik poros kvadratinių metrų niša dekoruota akmenimis, na, o jos apačioje puikuojasi rinktinė akmenų iš įvairiausių pasaulio kampelių kolekcija. Ją Donata ir Mindaugas papildo beveik kaskart, kai grįžta iš kelionių. Pavyzdžiui, širdelės formos akmuo čia atsidūrė po Mindaugo kelionės į Islandiją.

Gyvybe dvelkiančiai aplinkai dar daugiau šilumos ir jaukumo prideda Donatos puoselėjami kambariniai augalai, šiuo metu ryškiais žiedais džiugina ciklamenai. Antrame aukšte taip pat atsirado vietos daugybei gėlių, prie laiptų atramos sustatyti aukšti ir svyrantys augalai.

Dryžuotas Vytenio kambarys

Neretai architektui ir užsakovams būna sunkoka rasti abi šalis tenkinančius eksterjero, interjero ir vidaus apdailos sprendimus.

Sutuoktiniai Vaičiuliai tvirtina, jog jų atvejis – išimtis, nes visi architekto A.Žąsyčio pasiūlymai buvo priimtini. Galima sakyti, jis tiesiog skaitė šeimininkų mintis, kuo puikiausiai perprato jų skonį ir lūkesčius.

„Ponas Antanas visuomet pateikdavo po keletą sprendimo variantų, ir visuomet kuris nors iš jų mums patikdavo. Panašiai buvo ir dėl plytelių vonios kambariui – iš keleto skirtingų rūšių ir atspalvių pasiūlytų keraminių plytelių išsirinkome švelnios rožinės spalvos“, – prisimena Donata.

Tačiau profesionalus architektas nevengė užsakovams pasiūlyti netradicinių bei šiek tiek šokiruojančių idėjų. Pavyzdžiui, dabar darbo kambariu ir biblioteka tapusią patalpą antrame aukšte bei Vytenio kambarį jis pasiūlė paversti… ryškiaspalve dryžuota erdve. Šį pasiūlymą įgyvendinti iki galo, kaip buvo architekto sumanyta, nepavyko, nes šeimininkai paprasčiausiai bijojo eksperimentuoti. „Pabūgome, nedrįsome abiejų kambarių paversti dryžuotais, todėl nusprendėme paeksperimentuoti tik su Vytenio kambariu“, – žmonai antrina Mindaugas.

Taigi šiandien Vytenio kambarys neturi nė vienos tradiciškai berniuko kambariui būdingos ypatybės, niekur nepamatysi mėlynos arba žydros spalvos. Čia vyrauja ryškios šiltos spalvos: oranžinė, raudona, geltona ir jų atspalviai, tokie patys ir dryžiai. Tai žaisminga, jaunatviška, kartu ir dinamiška aplinka, kuri ūgtelėjusiam Vyteniui greičiausiai patiks lygiai taip, kaip dabar jo tėveliams. Derindami prie kambario interjero Donata ir Mindaugas nupirko sūnui ir oranžinę lovytę. Berniukas jau ir dabar savo kambaryje jaučiasi kaip tikras šeimininkas – drąsiai jį pats mums aprodė.

Karališkas miegamasis

Panašiai būtų atrodęs ir dabar šeimininkų darbo kampeliu tapęs darbo kambarys, jei sutuoktiniai nebūtų pabūgę eksperimentuoti ir jo sienas išdažę taip, kaip siūlė architektas – melsvais, žalsvais ir prie šių spalvų derančių atspalvių dryžiais.

Kitu, įgyvendintu architekto sumanymu – miegamojo interjeru – jauna šeima yra visiškai patenkinta. Čia vyrauja klasikinis interjeras. Oranžinės, kiek rusvo atspalvio sienos, juodmedžio spalvos sieninė spinta, komoda, o kambario viduryje stūkso aukšta ir didelė tokios pat spalvos dvigulė lova.

Derinant prie sienų ir baldų spalvos buvo parinktos ir ilgos, sunkios, daugiausia klasikiniame interjere naudojamos užuolaidos.

Aukštos lubos, tinkamai suderintos spalvos šiam miegamajam suteikia karališko didingumo bei erdvės pojūtį. Beje, šilta žemės spalvų gama nenuslopino erdvės įspūdžio (šviesios ir šaltos spalvos erdvę vizualiai padidina, o šiltos ryškios ir tamsesnės – sumažina), o tai tik dar kartą įrodo, jog kuriant namų interjerą prisilietė profesionalo ranka.

Funkcionali erdvė

Pasisvečiavus Vaičiulių namuose susidaro įspūdis, jog čia nėra nieko nereikalingo, viskas tiksliai suplanuota, kiekvienas centimetras praktiškai išnaudotas ir taip sukurta kiek įmanoma didesnė erdvė.

Tokį įspūdį kuria ne tik sumaniai parinktos pastelinės sienų spalvos, bet ir funkcionaliai išdėstyti baldai, augalai, kitos interjero detalės. Antrame aukšte esantis erdvus koridorius-vestibiulis, iš kurio galima patekti į visus aplink esančius kambarius, taip pat vizualiai praplečia erdvę.

Nors namo plotas gana didelis (150 kvadratinių metrų), tačiau, kaip rodo patirtis, ir tokiame po kelerių gyvenimo metų naujakuriai pasigenda erdvės. Esą per maža kambarių, trūksta vietos visiems reikalingiems daiktams ir pan. O štai Donata ir Mindaugas tvirtina, jog jų trijų asmenų šeimai vietos šiame jaukiame ir šiluma apgaubtame „rožiniame“ name į valias. „Mes iki šiol po truputį papildome interjerą daiktais, įvairiomis detalėmis, dailiname būsto aplinką. Tobuliname ir kuriame“, – šypsosi Donata.

Jai pritaria ir vyras. „Jei pagausėtų šeima ir reikėtų įrengti dar vieną gyvenamąjį kambarį, yra vietos pirmame aukšte, kur dabar – mažojo Vytenio žaidimų kampelis“, – svarsto Mindaugas.

Dabartinis žaidimų kampelis – tai svetainės dalis. Ši nuo didelio svečių kambario zonos atskirta nedidele sieną primenančia niša. Ateityje šioje vietoje būtų nesunku pastatyti specialią pertvarą ir taip sukurti dar vieną uždarą erdvę namuose.

Beje, viena Vytenio žaidimų kampelio siena dekoruota bambuku.

Tai tarsi dar vienas įrodymas, jog šiuose namuose dvelkiantis natūralumas padeda sukurti ne tik funkcionalią, bet ir jaukią, šiltą, pasaką primenančią aplinką.

Na, o Donatos ir Mindaugo nuolatinis interjero pildymas bei svarstymas, kaip ateityje galbūt reikėtų pakoreguoti namų erdvę, tik patvirtina, jog tobulinti net ir profesionalaus architekto sukurtą interjerą niekam neužginta. Reikia tik noro, idėjų ir meilės.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Interjeras su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.