Adamkus grįžo su daina ir pažadais

Iš Amerikos prezidentas Valdas Adamkus parvežė prognozių, kad bevizis režimas ne už kalnų, o kol kas neįvardijamas naujas Valstybės saugumo departamento vadovas bus paskirtas pavasarį

Prezidentas Valdas Adamkus Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) pralaužęs ledus dėl bevizio režimo Lietuvai. Vakar po atostogų saulėtoje Meksikoje ir oficialios viešnagės JAV sugrįžęs šalies vadovas buvo džiaugsmingai nusiteikęs.

Nusileidus Vilniuje teko prisiminti vietos aktualijų. Tačiau svarbiausioji – kas yra prezidento kandidatas į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus – liko neatskleista. Adamkus tik pažadėjo, kad prasidėjus Seimo pavasario sesijai VSD turės šefą.

Laukia sprendimo dėl vizų

Vakar Vilniaus oro uoste prezidentas žurnalistams gyrėsi per vieną sėkmingiausių ir produktyviausių vizitų sulaukęs išskirtinio dėmesio. „Iš Baltijos šalių vadovų, ko gero, niekas nebuvo taip priimtas, kai susitinkama su visais aukščiausiais šalies pareigūnais: prezidentu, Kongreso, Senato nariais, – vardijo Adamkus. – Ką jau kalbėti apie susitikimus su ten gyvenančiais lietuviais.“

Vašingtone Lietuvos vadovą priėmė JAV prezidentas George’as W.Bushas, viceprezidentas Richardas Cheney, kiti aukšti pareigūnai. Per visus susitikimus buvo iškelti Lietuvai aktualūs bevizio režimo, investicijų, energetikos klausimai.

Adamkus tikisi, kad pirmieji rezultatai greitai bus matomi, nes šią savaitę JAV Senate jau prasideda pirmi balsavimai dėl vizų režimo pakeitimo. „Amerikoje prezidentas pranoko save – padarė daug daugiau, nei galėjo“, – šalies vadovą kalbėdamas su LŽ vertino delegacijos narys parlamentaras Vaclavas Stankevičius.

Staigmena ir nesusipratimas

Iš Vašingtono Adamkus parsivežė ir kitų malonių įspūdžių. Per kasmetinį iškilmingą JAV ir Baltijos fondo renginį

Lietuvos prezidentui buvo įteiktas Baltijos valstybiškumo apdovanojimas, kuriam Adamkų pristatė žymus Amerikos visuomenės veikėjas ir politologas Zbigniewas Brzezinskis.

Tačiau neapsieita be nesusipratimų. Po antradienio konferencijos nacionaliniame spaudos klube Adamkų kalbino Rusijos naujienų agentūros ITAR-TASS korespondentas. Netrukus ši agentūra paskelbė, kad Lietuvos vadovas esą nepritaria Estijos valdžiai, užsimojusiai išardyti Talino centre esantį paminklą Raudonosios armijos kariui išvaduotojui. Tokius estų ketinimus Rusijos valdžia vadina pasityčiojimu.

Vakar Adamkus gynėsi buvęs netikėtai užkluptas abstraktaus klausimo. „Jau išeinant vienas korespondentas, net nežinau, kas, paklausė mano nuomonės apie rusų paminklus Baltijos valstybėse. Atsakiau, kad mums tai neaktualu, nes žiūrime į ateitį. Tai viskas, ką kažkam atsakiau“, – teisinosi prezidentas. Jis pabrėžė, kad Estija turi pati apsispręsti dėl minėto paminklo.

Nemalonius potyrius Adamkui atpirko vakarykštė staigmena Amsterdamo oro uoste. Lietuvos prezidentą, kelias valandas laukusį į Lietuvą skrendančio lėktuvo, netikėtai aplankė Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio žmona Sandra E.Roelofs. Gimtojoje Olandijoje su sūnumi viešėjusi pirmoji Gruzijos ponia atėjo lydima gitaristo. Roelofs gruziniškai padainavo Adamkui liaudies dainą „Suliko“.

Vidaus neišverčia

Gerų emocijų kupinam prezidentui Lietuvoje teko „nusileisti ant žemės“ – grįžti prie šalies aktualijų. Amerikoje Adamkus prasitarė, kad jau rado naują VSD vadovą, kuris galėtų pakeisti po skandalų iš posto nutarusį trauktis Arvydą Pocių. Tačiau vakar Adamkus toliau laikėsi taktikos neatskleisti kandidato pavardės. „Mano vidinis jausmas, apsisprendimas yra. Jį paskelbsiu aptaręs su Seimu, kai jis grįš dirbti“, – sakė jis. Priminsime, kad žiniasklaidoje kol kas aktyviausiai eskaluojama Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus Povilo Malakausko pavardė.

Šalies vadovui nuotaiką vakar akivaizdžiai sugadino klausimas apie jo asistentę Boženą Krasovską, garsėjančią įtaka prezidentui. Domėtasi, kodėl ji ir šįkart buvo tarp prezidentą kelionėje lydinčių asmenų. „Ji nėra delegacijos narė, o aptarnaujantis personalas. Kiekvienas valstybės vadovas jį turi, – kalbėjo Adamkus. – Tokiu atveju būtų galima prikišti, kad mane lydi apsaugos karininkai, gydytojas. Nematau jokio skirtumo.“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.