Kambarinių augalų augintojui labai svarbu griežtai naikinti kenkėjus ir ligų sukėlėjus, jei nori išvengti epidemijos, galinčios nusiaubti visus augalus. Nepaisant didžiulių kasmetinių išlaidų, skirtų kovai su kenkėjais, amarai, raudonosios voratinklinės erkutės ir miltligė nesiliauja kelti rūpesčių. Kovoti su šiais kenkėjais gali padėti tik pastabumas ir greitis.
Pavyzdžiui, leidus raudonosioms voratinklinėms erkutėms nekliudomai maitintis ir veistis, jos nepaprastai greitai paplinta ir visiškai sužaloja augalą šeimininką, prieš persikeldamos ant kito. Ir miltligės sporos nekontroliuojamos sparčiai paplinta ant lapų kaip balti milteliai ir galiausiai pražudo augalą.
Patikrinkite, ar nėra kenkėjų
Nors kai kurie kenkėjai gali patekti pro atvirą langą, labiau tikėtina, kad jie jau buvo ant augalo, kai jį įsigijote. Labai atidžiai apžiūrėkite augalus, kuriuos ketinate pirkti, atsisakykite tų, ant kurių pastebėsite aiškius kenkėjų ar ligų požymius.
Miltligę parodo miltuotos dėmės. Jos paprastai aptinkamos viršutiniame lapo paviršiuje, tačiau kartais pasitaiko ir ant žiedų. Amarai būna labai paplitę pavasario ir vasaros mėnesiais. Jie maitinasi jaunų ūglių viršūnėlėse, todėl kaskart apžiūrėkite viršutinę augalo dalį.
Sunku atsikratyti baltasparnių, jei jie yra apnikę augalą. Šio kenkėjo ieškokite ant lapų apatinio paviršiaus. Baltasparniai labiausiai puola puansetijas ir hibiskus. Švelniai palietus bet kurio iš šių augalų lapus, suaugę baltasparniai tuoj pat pakyla ir nuskrenda.
Miltuotieji amarai ir skydamariai taip pat gali kelti rūpesčių: jie aptinkami ant lapų ir tarp stiebų bei lapų. Skydamariai labai teršia augalus, jų išskyros krinta ant apatinių lapų, sudarydamos juodo lipčiaus sluoksnį – lipnų ir nemaloniai atrodantį. Tiek suaugę, tiek jauni kenkėjai prisitvirtina prie žemutinės augalo stiebo dalies ir tiesiog susilieja su juo. Skydamarius galima nukrapštyti nagu, tačiau jei aptikote jų įsigydami augalą, geriau pirkinio atsisakykite, nes šie kenkėjai kelia rūpesčių.
Patikrinkite, ar neturi ligų požymių
Perkant augalą nėra galimybių patikrinti, sveikos jo šaknys ar ne, tačiau jei augalo šaknys stipriai pažeistos, tai galima suprasti iš lapų. Norint nuodugniai apžiūrėti augalą, kurį ketinate pirkti, dažnai tenka išvynioti jį iš popieriaus, nes apsauginė pakuotė gali slėpti augalo defektus. Dėl kelių nublankusių lapų prie augalo pagrindo nereikėtų rūpintis, bet jei visi augalo lapai pakeitę spalvą, jį reikia išmesti. Nublankę lapų pakraščiai rodo, kad nesveikos augalo šaknys arba šis buvo per gausiai tręšiamas.
Insekticidai
Naudodami insekticidus, laikykitės gamintojo instrukcijų. Nepatartina eksperimentuoti, nes gali būti nesaugu naudoti insekticidus, kurie neskirti namų sąlygoms. Toksiški insekticidai turėtų būti naudojami tinkamai kontroliuojamoje aplinkoje. Insekticidai, kuriais apdorojami kambariniai augalai, turėtų būti patikrinti, ar juo saugu naudoti namuose. Vis dėlto jei augalą galima kilnoti, geriau jį nupurkšti išsinešus į lauką. Jei naudojate skystus insekticidus, rūpestingai apdorokite visą augalo lapiją, ne tik lapų viršutinę pusę. Dauguma kenkėjų, tokių kaip raudonosios voratinklinės erkutės ir baltasparniai, slepiasi po lapais, todėl labai svarbu, kad naudojamos cheminės priemonės juos pasiektų. Dirbdami su cheminėmis medžiagomis prisidenkite burną ir nosį marlės kauke ar nosine, kad neįkvėptumėte garų, ir mūvėkite gumines pirštines.
Nupurkštą augalą reikėtų palikti lauke, kol nudžius lapai ir neliks nemalonaus kvapo. Kol augalai lauke, saugokite juos nuo tiesioginės saulės šviesos ir žemos temperatūros. Apdorojant augalo lapus bet kokia chemine medžiaga, pavyzdžiui, lapų valikliu, svarbu saugoti jį nuo stiprios saulės šviesos ir žemos temperatūros.
Purškiamieji insekticidai
Aerozoliniai insekticidai gali būti labai efektyvūs naikinant daugelį kenkėjų, tačiau juos reikėtų naudoti atsargiai. Purškiama srovė neturėtų būti nukreipiama tiesiai į augalą, nes svarbu yra prisotinti insekticido atmosferą aplink augalą. Insekticidais apipurkškite augalus iš vakaro, prieš eidami miegoti, kad iki ryto jie spėtų išgaruoti. Kita vertus, augalus galima išnešti į garažą ar pašiūrę ir nupurkšti ten. Tačiau oras turėtų būti ramus, kad aerozolis neišsisklaidytų per greitai.
Sisteminiai insekticidai
Jie saugo augalus nuo kenkėjų ilgai. Tokios rūšies insekticidus paprasta naudoti; parduodamos tabletės ar strypeliai. Paprasčiausiai įkiškite tokią insekticido tabletę arba strypelį į žemę vazone. Augalo šaknų sistema pasisavins chemines medžiagas, o kenkėjai, siurbiantys augalo sultis, žus. Sisteminius insekticidus labai patogu naudoti dideliems augalams, kuriuos sunku pajudinti, ir augalams kabančiuose konteineriuose, prie kurių nelengva prieiti.
Higiena
Kad ir ką kalbėtume, geriausia priemonė kontroliuoti kenkėjus – augalo higiena. Švarius, tvarkingus augalus mažiau linkę pulti parazitai, o apleistuosius netrunka apnikti kenkėjai, jų ūgliai susipina, apmiršta lapai. Naudoti insekticidus kovai su kambarinių augalų kenkėjais reikėtų tik tada, kai tai neišvengiama. Nesunkiai įsitikinsite, kad amarai, apnikę jūsų augalo švelnius viršutinius lapelius, lengvai pašalinami minkšta kempinėle, suvilgyta muilinu vandeniu. Pamuilės nuo seno žinoma kovos su amarais, ypač sausiais, priemonė. Kaime įprasta užpilti dubenį pamuilių ant rožių krūmų kas antrą dieną.
Be abejo, su mažesniais augalais reikia elgtis atsargiau. Žemes vazone aplink augalą pridenkite polietileno plėvele, kad jos neiškristų, o augalo lapus panardinkite į muiliną vandenį. Taip apdorojami kartą ar du per metus, jūsų augalai gražiau atrodys, juos mažiau puls kenkėjai.
Nors dauguma kambarinių augalų blogai auga dėl netinkamos priežiūros, negu dėl kenkėjų, visada naudinga atpažinti kenkėjus, kad jiems pasirodžius galėtumėte imtis atitinkamų priemonių.