Pataisos inspekcijų pareigūnai ir nepilnamečiai – bendrame turistiniame žygyje

Praėjusį savaitgalį turistiniame žygyje Anykščių rajone dalyvavo keliolika pataisos inspekcijų įskaitoje esančių nepilnamečių bei grupė juos kontroliuojančių pareigūnų. Pasak žygio vadovo Kalėjimų departamento Pataisos inspekcijų skyriaus vyriausiojo specialisto Sauliaus Lauraičio, toks renginys buvo organizuotas pirmą kartą.
Penktadienį žygio dalyviai – apie dvidešimt nuo 16 iki 18 metų amžiaus paauglių bei juos lydintys šalies regionų pataisos inspekcijų pareigūnai – susirinko prie Jono Biliūno Laimės žiburio. Iš ten pėsčiomis patraukė į Anykščių geležinkelio stotį, kur apžiūrėjo Siauruko muziejaus ekspoziciją. Daugeliui tai buvo pirmoji pažintis su unikaliu, ilgiausiu Europoje išlikusiu Lietuvos siauruoju (750 mm vėžės pločio) geležinkeliu, 1999 m. paminėjusiu savo šimtmetį. Nė vienas neatsispyrė pagundai pasivažinėti rankine drezina.

Vėliau žygeiviai pėsčiomis pasiekė Niūronių kaime veikiantį Arklio muziejų. S. Lauraitis džiaugėsi, kad pastarojo muziejaus administracija maloniai leido savo teritorijoje įkurti palapinių miestelį. Vakare čia vyko į regionų komandas susiskirsčiusių nepilnamečių sporto varžybos ir viktorinos. Pristatydami savo komandas originalumu blykstelėjo Vilniaus ir Panevėžio regionų paaugliai, o mažojo futbolo turnyre bei smiginio rungtyje neįveikiama buvo Kauno regiono komanda. Daug emocijų sukėlusios rungtynės tarp pareigūnų komandos ir nepilnamečių rinktinės vis dėlto baigėsi labiau patyrusių naudai – 4:1. Viktorinos, reikalaujančios nemažai žinių ir greitos reakcijos, nugalėtojais tapo Vilniaus regiono komanda. S. Lauraitis prisipažino, kad kai kurių nepilnamečių erudicija jį maloniai nustebino.

Šeštadienį po pusryčių žygio dalyviai, įveikę apie septynis kilometrus, atkeliavo prie Šeimyniškėlių piliakalnio, ant kurio kadaise stovėjusi medinė pilis siejama su Mindaugo vardu ir pirmąja Lietuvos valstybės sostine Voruta. Žygis baigėsi prie Puntuko riedulio.

Statistika rodo, kad vasarą, pasibaigus mokslo metams, nepilnamečių nusikalstamumo kreivė šokteli į viršų. Šis laikotarpis daugiau rūpesčių kelia ir pataisos inspekcijos pareigūnams. Apie 800 jų įskaitoje esančių nepilnamečių turi daug laisvo laiko, kurį toli gražu ne visada naudoja naudingam poilsiui, sportui, pramogoms. Pasak S. Lauraičio, labai svarbu, jog atostogų sezonas nepilnamečiams nesudarytų įspūdžio, kad jų kontrolė jau baigėsi. Sunerimti verčia faktas, kad lyginant su tuo pačiu 2004-ųjų laikotarpiu per pirmąjį šių metų pusmetį padidėjo įskaitoje esančių nepilnamečių nusikalstamumas. Dėl to vasarą pareigūnai dar dažniau lankosi nepilnamečių namuose, ypač naktį.

Sportas – laiko patikrintas daugumą nepilnamečių traukiantis dalykas. Futbolo, krepšinio turnyrus jauniesiems savo klientams pataisos inspekcijų pareigūnai organizuoja nuolat. Tačiau bendras turistinis žygis bus surengtas pirmąsyk. S. Lauraitis sakė viliąsis, kad jo metu pareigūnai turės progos neformaliai pabendrauti su įskaitoje esančiais nepilnamečiais, geriau juos pažinti, išsiaiškinti jų problemas.

Kaip savarankiškos įstaigos pataisos inspekcijos pradėjo formuotis daugiau kaip prieš ketverius metus, kai Kalėjimų departamentas ir jam pavaldžios įstaigos iš Vidaus reikalų ministerijos perėjo Teisingumo ministerijos žinion.

Šiuo metu šalyje yra penkios regionų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio pataisos inspekcijos. Joms pavaldžios 48 teritorinės miestų bei rajonų pataisos inspekcijos, veikiančios vienos arba dviejų savivaldybių teritorijose. Šių metų liepos 1 d. jose dirbo apie 160 pareigūnų. Pataisos inspekcijų įskaitoje yra beveik 10,3 tūkst. asmenų, iš apie 800 – nepilnamečių, dar kone 2000 – asmenų nuo 18 iki 21 metų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.