Keičiasi teisėsaugininkų mados

Kaune ir visoje Lietuvoje naujoviškomis uniformomis apsirengę policininkai nėra vieninteliai teisėsaugos pareigūnai, atnaujinantys savo garderobą. Nuo pastarųjų neatsilieka visa Vidaus reikalų ministerijos sistema. Naujomis mantijomis jau gali pasipuikuoti teisėjai.

Pareigūnai nori naujų uniformų

Lietuvos policijos Aptarnavimo paslaugų centro viršininkas Laimutis Džervus „Kauno dienai” pasakojo, kad nutarimas dėl pareigūnų uniformų atnaujinimo brendo ne vienerius metus: „Policijai smarkiai padaugėjo atliekamų funkcijų, todėl pareigūnai ėmė vis dažniau prašyti, kad uniforma būtų geriau pritaikyta šiuolaikiškam darbui”.

Naujieji drabužiai policijos pareigūnams buvo pradėti dalyti tik šių metų pradžioje. L.Džervus sako, kad pastaruoju metu patobulintas uniformas gali dėvėti vos penktadalis policininkų, tuo tarpu likusieji gaus naujus apdarus per trejus metus. Būtent toks pereinamasis laikotarpis numatytas Vyriausybės priimtame nutarime. Vis tik šiemet žadama išdalyti dar nemažai naujų uniformų, kurios pirmiausiai atiteks tiems, kuriems jau pasibaigęs senųjų dėvėjimo terminas. Uniformų dėvėjimo taisykles ir terminus yra patvirtinęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius. Juose numatyti laikotarpiai nuo vienerių iki trejų metų atitinkamai kiekvienai tarnybinės aprangos daliai.

„Mes nesame tokie turtingi, kad galėtume iškart visus darbuotojus aprengti, todėl ateinančius trejus metus mes dar matysime Lietuvoje savotišką „margutį”, kadangi vieni pareigūnai dėvės senas, o kiti naujo pavyzdžio uniformas”, – kalbėjo Lietuvos policijos Aptarnavimo paslaugų centro viršininkas.

Pagrindinė spalva išliko

Pasakodamas apie uniformų tobulinimo eigą, L.Džervus teigė, kad teko atkreipti dėmesį į Vokietijos, Suomijos bei kitų užsienio šalių kolegų patirtį: „Ilgai ieškojome tinkamų variantų, atidžiai stebėjome, ką dėvi pareigūnai Europoje ir netgi nagrinėjome tų audinių sudėtį, todėl medžiagas stengėmės kiek įmanoma pagerinti”.

Pakeistas netgi naujų uniformų modelis: striukė ir kita apranga daug laisvesnė, mažiau varžanti judesius. Pagrindinė uniformos spalva, nepaisant kitokio audinio, išliko ta pati, tačiau marškiniai nuo šiol vietoje tamsiai žalių (prie šių sugrįžti neketinama) bus vilkimi šviesiai pilki. Vien tik ši detalė leidžia jaustis patogiau karštomis vasaros dienomis. Pasak pareigūnų, sulaikant pažeidėjus, vis dažniau pajuntama jų agresija, todėl reikia, kad uniformos būtų patogesnės, funkcionalesnės.

Pagal naujai priimtą Vidaus tarnybos statutą, pareigūno laipsnis, anot L.Džervaus, bus žymimas nebe ant rankovių populiariai vadinamomis „varnomis” su žvaigždutėmis, bet tam siuvami specialiai skirti antpečiai.

„Tuo pačiu Vyriausybės nutarimu buvo patvirtinta visos Vidaus reikalų sistemos nauja uniforminė apranga, todėl drauge su policininkais netrukus turėtų atsinaujinti pasieniečiai, ugniagesiai, vadovybės apsaugos departamento bei kitų sričių pareigūnai”, – dėstė L.Džervus.

Teisėjai jau turi naujas mantijas

Lietuvos Respublikos teismų teisėjų valdžios simbolius – naująsias mantijas bei ženklus jau turi visi teisėjai. „Kauno dienos” kalbintas Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorius Raimundas Bakšys tikino, kad pastarosios naujovės tiesiog neišvengiamos, kadangi senąsias mantijas vilkėti buvę nepatogu (vilktis reikėjo per galvą, nugaroje esantį užtrauktuką užsegti ir atsegti sudėtinga), be to, jos ne itin išvaizdžios. Atrodo, kad, skirtingai nei policijoje, drabužių nusidėvėjimas čia nebuvo svariausias argumentas, nulėmęs mados pasikeitimą.

Lietuviškosios teisėjų mantijos atitinka tikrąjį jų apibūdinimą, kadangi tai yra apsiaustas, nenukrypstantis ir nuo kitų Europos valstybių teisėjų mantijų tradicijų. Kuriant naująjį modelį, didžiausias dėmesys buvo kreipiamas į teisėjų keliamus reikalavimus: praktiškumą ir funkcionalumą, būtiną oficialumo bei iškilmingumo įspūdį, tradicijų ir laikotarpio reikalavimų atspindėjimą ir galimybę dėvėti vyrams ir moterims.

NTA direktoriaus pavaduotojas Romas Laurinavičius pasakojo, kad 2003-iųjų gruodį Teismų tarybos nutarimu, o praėjusių metų vasarą ir Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais buvo patvirtinti naujų teisėjų mantijų bei ženklų etalonų aprašai ir pavyzdžiai. Ankstesnius tamsius apdarus pakeitę naujoviški bus kur kas puošnesni: juodo audinio apsiaustą išryškins tamsiai raudono bei juodo veliūro apdailos.

Naujovės nepritaikytos karščiui

Pasikeitimų atsirado ir teisėjų ženkle: anksčiau buvusį sidabrinės spalvos raitelį ant balto žirgo, vaizduojamą raudoname fone, nuo šiol pakeis istorinis teisėjų valdžios ženklas, kurio viršuje pavaizduotas teisingumo simbolis – kalavijas ir svarstyklės, o apačioje – knyga ąžuolo lapų fone bei vidurinėje dalyje esantis Vytis. Netgi ženklą laikančios grandinės kompozicija bus nežymiai modernizuota, išlaikant stilistiką, artimą senajai. Be to, grandinėje įmontuotos trys detalės su Gedimino stulpų ir saulės atvaizdais.

Vis dėlto teisėjai turi nedidelių priekaištų mantijų siuvėjams, kadangi pagrindinis jų valdžios simbolis – teisėjų ženklas kol kas kabo ant kaklo, kaip paprasta grandinė, o pagal naujovių aprašus, ji nuo pečių turėtų kristi siaurėjančiai sulig pusapvale apykakle. Tačiau tai tik menka detalė, kuri, pasak naujai pasipuošusių teismų darbuotojų, nesunkiai pataisoma. Kiek daugiau nepatogumų sukėlė neatitinkantys dydžiai: ne vienas teisėjas nustebo gavęs per didelę arba per mažą mantiją, kadangi prieš pradedant jų siuvimą, kiekvienas pateikė savo individualius išmatavimus, tačiau jų, atrodo, nebuvo paisoma.

Didesnių keblumų teisėjams sukėlė nepakeliamas karštis. Ne vienas pareigūnas į teismo posėdį atėjęs be mantijos tikino negalįs jos dėvėti, kadangi ypač storo sluoksnio naujieji apsiaustai vasaros metu neleidžia jaustis patogiai. Kartą teisėjų kolegija prieš skelbdama nuosprendį netgi atsiprašė proceso dalyvių, sakydami, jog su mantijomis nuosprendžio gali ir nepavykti perskaityti iki galo. Peršasi išvada, kad teismų darbuotojų puošnumu pasirūpinusios Teismų taryba bei Nacionalinė teismų administracija įsitaisė naują rūpestį – oro vėdinimo ir aušinimo sistemų įrengimo klausimą daugelyje Lietuvos teismų.

Tomas Jarusevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Keičiasi teisėsaugininkų mados"

  1. moksliukas

    Juokingi tie musu mentukai 🙂

  2. SLAPTA

    POLICIJA YRA GERI ZMONES NES JIE SULAIKO TUOS ZMONES KURIE DARO BLOGA POLICIJA YRA GERI TIK BUKITE WISI GERI

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.