Mokinius maitinanti bendrovė mokyklos patalpose pusę metų kepė lavašus privačiai įmonei
Kauno miesto mokyklų valgyklose pradėję šeimininkauti privatininkai nuomojamas patalpas bei įrangą naudoja ne tik mokiniams maitinti, bet ir papildomiems verslams.
Savivaldybės atstovams tai atrodo visiškai normalu, esą antraip įmonės neišsilaikytų. Maisto saugą prižiūrintiems inspektoriams tai buvo netikėta naujiena. Jie vienareikšmiškai tvirtina, kad mokyklų virtuvėse negali vykti jokia su mokinių maitinimu nesusijusi maisto gamyba.
Nepakentė svilėsių kvapo
„Santaros” gimnazijos valgykloje šeimininkaujanti bendrovė „Biosotus”, kurios vairą nuo praėjusių metų vasaros perėmė nauja savininkė Anuš Nikogosian, kartu pradėjo vykdyti ir kepyklos funkcijas.
Po pietų užsidarius mokyklos valgyklai, čia prasidėdavo lavašų gamyba. Jie buvo tiekiami į kebabinę, priklausančią tai pačiai savininkei.
„Santaros” gimnazijos direktorė Violeta Gedgaudaitė „Kauno dienai” pasakojo, kad priekaištų maisto gamintojams mokykla turėjo tik dėl kvapo, kuris ypač jausdavosi virš valgyklos esančioje aktų salėje. Ją pramoginiams šokiams nuomojantis šokių klubo „Aida” vadovas Romas Aleksandravičius tvirtino, kad kvapas būdavo itin nemalonus, panašus į svilėsių. Salės palubėse susidarydavo garų debesis. Pasak mokyklos atstovų, nemalonus tvaikas pasitikdavo ir rytą, vos tik įžengus į mokyklą.
Gimnazijos vadovė ne kartą išsakė priekaištus bendrovės „Biosotus” savininkei. Ši tvirtino, kad visus leidimus ji turi ir prašė pakentėti, kol įsirengs kepyklą kitose patalpose. Tačiau situacija nesikeitė visą pusmetį, tad Kauno miesto valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (KMVMVT) sulaukė skundo.
Nelegali kepykla uždaryta
Praėjusią savaitę tarnybos specialistai aplankė „Santaros” gimnazijos valgyklą. Tiesa, jiems teko vykti du kartus, nes pirmąjį vidun jų niekas neįsileido. Pasak KMVMVT specialistų, sausio 25-osios popietę virš virtuvės gamybinių patalpų esančioje mokyklos aktų salėje jautėsi stiprus svilėsių ir dūmų kvapas, įrodantis, kad tuo metu ten buvo dirbama. Kitą dieną anksti ryte inspektoriai jau galėjo atlikti patikrinimą, kurio metu nustatyta nemažai pažeidimų.
KMVMVT maisto produktų inspektoriaus Modesto Žalnieraičio teigimu, virtuvės patalpos buvo nešvarios, miltuotos, mėtėsi tešlos likučiai. Nustatyta, jog čia buvo kepami lavašai, nors įmonė turėjo leidimą tik maitinti moksleivius. Inspektoriai rado 89 didelių ir 76 mažų lavašų pakuotes, kuriose buvo po 25 lavašus. Bendras jų svoris siekė 336 kilogramus.
Patalpose taip pat rasta 10 kilogramų sušalusių neženklintų padažų, 27 indeliai sutirštinto pieno su cukrumi, kurio vartojimo terminas pasibaigęs prieš du mėnesius, senų mielių.
Nuomonės skiriasi
Kauno miesto savivaldybės Kultūros ir švietimo departamento Finansinės apskaitos ir ūkio skyriaus vedėja Nijolė Grybėnienė tvirtina, kad savivaldybė nedraudžia privatininkams mokyklų valgyklose šalia mokinių maitinimo užsiimti papildoma gamyba. Pasak jos, miesto Taryba išnuomojo bendrojo lavinimo mokyklų valgyklų patalpas maitinimui organizuoti. Nuomos sutartyje neapibrėžta, kad tai tik mokinių maitinimas. Būtent todėl yra nustatytos elektros ir vandens išnaudojimo normos. Jei įmonės peržengia nustatytas ribas, moka papildomai.
Pasak N. Grybėnienės, ne vien tik „Santaros” gimnazijoje, bet ir daugelio kitų mokymo įstaigų valgyklose vykdomi papildomi verslai. Jei šios įmonės vien maitintų moksleivius, pasak N.Grybėnienės, jos negautų pelno. „Degtinės ten lyg ir neraugia. Kiek mokyklos informuoja, tiek apie jas žinau. Vienur kepa čeburekus bei spurgas ir parduoda turgavietėse, kitur galbūt gamina tortus. Daugiau informacijos neturiu”,- sakė Finansinės apskaitos ir ūkio skyriaus vedėja.
Koją pakišo nežinojimas
„Santaros” gimnazijos auklėtinius maitinančios bendrovės „Biosotus” savininkė A.Nikogosian „Kauno dienai” tvirtino buvusi tikra, kad ji turėjo visas teises mokyklos virtuvėje kepti lavašus. „Nuomos sutartyje parašyta, kad valgyklos virtuve aš galiu naudotis nors ir 24 valandas per parą”, – teisinosi armėnų tautybės A.Nikogosian. Įmonė žada maždaug po mėnesio įsirengti naujas patalpas, kurioje tęs lavašų gamybą.
Bendrovės „Biosotus” savininkė teigia, kad vien iš mokinių maitinimo pelno turėti sudėtinga, tačiau šios veiklos „Santaros” gimnazijoje ji kol kas neketina atsisakyti. Valgyklos nuomos mokestis čia kainuoja 3780 litų per mėnesį.
A.Nikogosian taip pat tvirtina, kad ji ne vienintelė Kauno mokyklose besiverčianti papildoma veikla. Tačiau KMVMVT tai buvo naujiena, nes niekas leidimų jų neprašė.
„Jei įmonė nori vykdyti gamybinę veiklą, susijusią su maisto gamyba, privalo gauti leidimus. Jie išduodami tik įvertinus, ar patalpos tam pritaikytos, patvirtintos receptūros ir t.t. Mokinių maitinimui išduoto leidimo nepakanka”, – aiškino KMVMVT atstovas M.Žalnieraitis.
Tačiau net jei įmonės ir įvykdytų keliamus reikalavimus, pasak M.Žalnieraičio, vargu ar joms būtų išduoti leidimai vykdyti gamybą mokyklose, nes jų virtuvės skirtos tik mokiniams maitinti. Už nelegalią veiklą „Santaros” gimnazijos valgykloje bendrovei „Biosotus” gresia piniginė bauda.