Universitetinio tyrimo komanda skelbia atradusi, kodėl dauguma žmonių haliucinacijose girdėję balsus teigia, kad tai buvo vyrų balsai.
Vyrų balsai paprastesni
Daktaras Maiklas Hanteris iš Šefyldo (JAV) universiteto, kuris vadovauja šiam tyrimui, viską aiškina gana paprastai – vyrų balsai nėra tokie sudėtingi kaip moterų. Dėl šios priežasties, smegenims spontaniškai „sukuriant” balsą, labiau tikėtina, kad tai bus vyro balsas.
Apklausus vyrus ir moteris, kurie nors kartą yra girdėję haliucinacinius balsus, 71 proc. jų pasakė girdėję vyriškus balsus.
Bijo padaryti klaidų
„Psichiatrai tiki, kad tokios garsinės haliucinacijos atsiranda, kai smegenys spontaniškai suaktyvina savo darbą, sukurdamos netikrą tariamo balso skambesį”, – sako universiteto Psichiatrijos departamento profesorius M.Hanteris.
Pasak jo, vyrų balsus smegenims yra žymiai lengviau sukurti. Kuriant moterų balsus galima pridaryti daugiau klaidų, todėl smegenys verčiau pasirenka kurti paprastesnį – vyro balsą.
Perduoda įžeidžiančius pranešimus
Tokie įsivaizduojami balsai dažniausiai būna vidutinio amžiaus vyro ir dažnai perduoda žeminančius pranešimus arba įžeidimus.
Tyrimas buvo paskelbtas „NeuroImage” žurnale ir aiškiai parodė, kaip smegenys interpretuoja informaciją iš žmonių balsų. Pasirodo, vyrų ir moterų balsai suaktyvina skirtingas žmogaus smegenų dalis.
Kaltos balso stygos
Moters balsas yra sudėtingesnis už vyro dėl balso stygų dydžio ir formos skirtumų, taip pat dėl įgimto natūralaus moteriško balso melodingumo. Todėl moteriškas balsas sudarytas iš sudėtingesnio spektro intonacijų ir garso dažnių.
Šie lyčių skirtumai suaktyvina atsakymus skirtingose smegenų dalyse, o kadangi vyriškas balsas yra paprastesnis, tiek vyrai, tiek moterys girdintys pasąmoninius balsus, turi daugiau šansų išgirsti vyriškus balsus.
Tyrinėtojai sako, kad garsinės haliucinacijos yra šizofrenijos simptomas ir pasireiškia nuo 40 proc. iki 60 proc. žmonių, sergančių šia liga.
Žygimantas Pauliukevičius