Užsienio šalyse verslininkai bei valstybinės institucijos stengiasi sudaryti visas sąlygas, kad susilaukusi vaiko šeima galėtų toliau gyventi visavertį gyvenimą. Viešose vietose yra įrengtos patalpos kūdikiui pervystyti ir pamaitinti, kavinėse netgi kabo lipdukai, informuojantys, jog čia laukiamos maitinančios mamos. O štai Lietuvoje vaiką pagimdžiusi mama yra pasmerkta tūnoti tarp keturių sienų.
Neseniai „Vakarų eksprese” buvo išspausdintas straipsnis „Maitinti kūdikio – į tualetą”, kuriame jauna moteris pasakojo paprašiusi leidimo kavinėje pamaitinti savo trijų mėnesių kūdikį ir išgirdusi pasiūlymą tai padaryti tualete. Šis atvejis ir po jo aprašymo kilusi diskusija internete, ar viešai krūtimi maitinanti motina elgiasi amoraliai, parodė, jog egzistuoja labai skaudi visuomenės požiūrio į motinystę ir vaiką problema.
Diskusijoje išsiskyrė du priešingi požiūriai: kad moterims su kūdikiais nedera vaikščioti po kavines, o juo labiau viešai apnuoginti krūtį, ir kitas požiūris – kad maitinančiai motinai privalo būti sudarytos sąlygos tai padaryti bet kur ir bet kada. Viena skaitytoja iš JAV netgi patarė paduoti į teismą tuos, kurie kėsinasi atimti iš vaiko teisę pavalgyti…
Kaltas patriarchalinis mąstymas
Tėveliai, kuriems su savo mažyliais teko pabūti užsienio šalyse, teigia, jog Lietuvoje vaikus auginame archaiškomis sąlygomis.
Dvynukus turintis Seimo narys Eligijus Masiulis apgailestavo, kad valstybės pozicija mažamečius vaikučius auginančių šeimų atžvilgiu taip atsilikusi nuo kitų užsienio šalių.
„Iš to, kaip sudaromos sąlygos auginti vaikus, galima spręsti, kiek valstybė yra civilizuota. Deja, pas mus dar gajus stereotipinis patriarchalinis mąstymas, kad moteris turi būti namuose, auginti vaikus ir suktis aplink puodus. Užsienio oro uostuose, stotyse yra specialiai įrengtos vietos, kur galima pervystyti vaikus. O, pavyzdžiui, nueikite į Klaipėdos geležinkelio stotį ir pabandykite pervystyti vaiką… Neatmenu, kurioje šalyje, bet viena moteris net posėdžio metu ramiai pradėjo maitinti kūdikį krūtimi, kai šis to paprašė. Niekas iš aplinkinių į tai net nesureagavo”, – sakė Seimo narys.
Maitino tik užsienyje
Du vaikučius auginanti laidų vedėja Asta Stašaitytė sakė, kad keliauti į užsienio šalis su mažamečiais vaikais – vienas malonumas. „Pavyzdžiui, ant daugelio kavinių durų šalia ženklų, jog čia galima atsiskaityti kortelėmis, būna užklijuotas specialus ženkliukas, kad čia ypač laukiamos mamos su kūdikiais. Tokioje kavinėje tu ne tik rasi kur pervystyti vaiką, tau net pasiūlys pagalvėlę, kad patogiau būtų jį pamaitinti. Nėra ten jokių specialių patalpų maitinančioms mamoms! Sėdi tarp kitų klientų ir niekas skersai nežiūri. Tai yra norma”, – pasakojo A. Stašaitytė.
A. Stašaitytė prisipažino, jog krūtimi viešoje vietoje savo vaikus maitino tik užsienio šalyse. Jai, kaip žinomai moteriai, Lietuvoje tai padaryti dar sudėtingiau.
„Akmens amžius”
„Klaipėdoje iš viso nėra nė vienos vietos, kur tėvai su kūdikiu galėtų normaliai jaustis”, – tikino trijų vaikų tėvas Arūnas Liubinavičius. Negana to, kad viešose vietose nėra specialių vietų, kur būtų galima pervystyti kūdikį, pakeisti sauskelnes, galų gale pašildyti buteliuką su maisteliu, prie prekybos centrų ir kavinių nėra kur pastatyti vaiko vežimėlį.
„Žodžiu – visiškas akmens amžius. O užsienio šalių verslininkai, suprasdami, kad perkančioji masė yra tėvai su vaikais, stengiasi padaryti jiems kuo geresnes sąlygas, kad ir kitą kartą jie užsuktų.
Iš viso pas mus mamos ir nėščiosios yra paniekintos. Pavyzdžiui, sovietmečiu nėščiosios būdavo užleidžiamos be eilės. O dabar pažiūrėkite, ar nors vienoje valdiškoje institucijoje nėščiajai yra teikiama pirmenybė? Kai mano žmona laukėsi – išstovėdavo ilgiausiose eilėse”, – sakė A. Liubinavičius.
Problemos nemato
Tačiau įvairių institucijų atstovai nustebo išgirdę, kad egzistuoja tokia problema. Jie teigė nepastebėję, kad mamos su mažamečiais vaikais patirtų nepatogumų.
Pasak Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko Audriaus Morkūno, gyventojai yra skatinami kuo mažiau vaikščioti į šią valstybinę įstaigą. Stengiamasi, kad su Mokesčių inspekcijos specialistais žmonės dažniau bendrautų telefonu bei elektroniniu paštu. Tam esą sudarytos visos galimybės.
„Dėl tos pačios priežasties mūsų įstaigoje nėra specialių patalpų maitinančioms ar norinčioms pervystyti kūdikius mamoms. Tačiau yra specialūs poilsio kambariai. Jei, pavyzdžiui, žmogui pasidaro bloga, jis kreipiasi į specialistą ir jį ten nuveda. Ten yra kušetė, stalelis, vandens. Jei mama norėtų pervystyti kūdikį, tai galėtų padaryti ir poilsio kambaryje. Tiesa, tokių pageidavimų pasitaiko gana retai. Dažniau žmonėms pasidaro negera”, – pasakojo A. Morkūnas.
Jis, be kita ko, svarstė, kad kabinti lenteles su užrašais, kad besilaukiančias moteris ar mamas su vaikais reikėtų užleisti be eilės šiais laikais būtų kvaila. Esą tai turėtų būti savaime suprantama.
„Turbūt juokingai atrodytų, jei pakabintume užrašą, kaip būdavo sovietiniais laikais autobusuose „Užleisk stovinčiai moteriai vietą”, – svarstė A. Morkūnas.
Tik kalbos
Kad tėvai su vaikais patirtų nepatogumų, tvirtino neužfiksavę ir Klaipėdos geležinkelio stoties atstovai. Tiesa, laikinai einanti Keleivių aptarnavimo centro viršininkės pareigas Daiva Venckienė užsiminė, kad pradėjus daryti stoties patalpose remontą buvo užsiminta apie tai, kad reikėtų atskiros patalpos tėveliams su mažamečiais vaikais, tačiau esą kol kas tos kalbos ir liko kalbomis.
„Kita vertus, mūsų stotyje ši problema nėra opi. Mat nėra pravažiuojančių tranzitinių traukinių. Žmonės į stotį atvažiuoja iš namų, tad būna viską susitvarkę”, – sakė D. Venckienė.
Patalpa yra, informacijos – ne
Vilniuje esančio oro uosto atstovai tikino, kad čia tėveliai su vaikais nėra nuskriausti. Pervystyti ir prisiglausti norint pamaitinti vaiką galima medicinos punkto patalpose. Ten, pasak valstybinės įmonės Tarptautinio Vilniaus oro uosto Komercijos skyriaus vadybininkės Aušros Zlatkuvienės, yra specialus stalas, lovytė.
Tačiau, pripažino A. Zlatkuvienė, oro uosto patalpose nėra jokių nuorodų, kad čia yra mamos ir vaiko kambarys.
„Tiesiog tokią informaciją galima susižinoti prie informacinio langelio. Mes negalime oficialiai nurodyti, kad yra vaiko kambarys, nes norint jį oficialiai įrengti yra labai daug reikalavimų. Tiesa, dabar yra projektuojamas naujas terminalas. Be abejo, ten bus numatyta įrengti specialią patalpą keleiviams su mažais vaikais”, – sakė A. Zlatkuvienė.
Tačiau ji svarstė, kad lietuviai dar labai retai keliauja su mažamečiais vaikais, tad esą ir poreikio įrengti jiems atskiras patalpas nėra…
Edita Užkuraitė
„Vakarų ekspresas”
O tai gal todėl ir keliauja mažai, kad nėra tam sąlygų…