Vakar Jūros šventės teritorijoje jau nebebuvo galima prekiauti alkoholiniais gėrimais stiklinėje taroje.
Dėl tokios tvarkos nepatenkinti ir pirkėjų priekaištų sulaukiantys prekybininkai, ieškodami atpirkimo ožio, net pakabino plakatus, esą visas pretenzijas reikia išsakyti šventės organizatoriams ir miesto valdžiai.
Šis daug prieštaringų vertinimų sulaukęs Klaipėdos miesto tarybos sprendimas vakar audringai buvo aptarinėjamas centrinėje miesto dalyje esančiose maisto ir gėrimų parduotuvėse.
Kiek neįprastas vaizdas, kai vitrinose vietoje stiklinių vynų, šampano, degtinės butelių puikuojasi liaudiškai vadinami „bambaliai” alaus ir sidro, nustebino ne vieną pirkėją, o užsieniečiai, pasak prekybininkų, atvirai juokėsi iš tokio sprendimo.
Drastiškas sprendimas
„Vakarų ekspreso” korespondentams teko stebėti, kaip daugelis pirkėjų pamatę tokį vaizdą apsisuko ir išėjo ieškoti „normalių” gėrimų kitose parduotuvėse, arba bandė reikšti priekaištus dėl netikusios tvarkos pardavėjoms.
„Kodėl aš dabar turiu gerti alų iš „bambalio”? Juk aš ne „pacanas” koks, kad daužyčiau butelį į asfaltą. Kažkaip per drastiškai pasielgė. Galėjo apriboti, kad neparduotų į stiklinę tarą išpilstytų gėrimų tik jaunimui”, – svarstė solidaus amžiaus pirkėjas Klemensas.
Jam pritarė ir eilėje stovėjusi Dangira. Ji pasakojo gyvenanti miesto centre, dėl to pasmerkta švęsti šventę be šampano.
„Suprantu, kad pati kalta, jog nenusipirkau šampano anksčiau. Bet juk negali visko numatyti. Netikėtai atvažiavo draugai iš Vilniaus, negi man dabar blaškytis po visą Klaipėdą, kol rasiu parduotuvę, kurioje valdžios įsakymas nebegalioja”, – pyko Dangira.
Tiesa, ne visi klaipėdiečiai buvo taip skeptiškai nusiteikę. Kiti svarstė, kad tai visai protingas sumanymas, o ar jis pasiteisins, bus galima spręsti tik pasibaigus šventei.
Apsidraudė
Parduotuvių darbuotojai pripažino, kad užpildyti parduotuvės lentynas gėrimais, išpilstytais į plastikinę tarą, nebuvo labai sunku.
Į tokią tarą išpilstytas ne tik sidras, alus, bet ir vynas, netgi stipresnieji svaigieji gėrimai. Pavyzdžiui, degtinė išpilstyta į mažus jogurtą primenančiuose indeliuose. Galima plastikinėje taroje nusipirkti netgi prabangaus viskio. Tačiau toks pasirinkimas tenkina ne visus pirkėjus.
Apsidrausdami nuo galimų pirkėjų priekaištų parduotuvių ir prekybos centrų savininkai prie gėrimų skyrių pasikabino plakatus, kuriuose paaiškinama, kas priėmė tokį sprendimą.
Prekybos centro „Iki”, esančio M. Mažvydo alėjoje, patalpose kabo užrašas, kad iškilus klausimams pirkėjai turėtų kreiptis į Všį „Jūros šventė” vadovą Remigijų Mockų ir nurodytas jo telefonas. Kitose parduotuvėse rašoma, kad tai mero potvarkis, tad esą jam ir reikia reikšti pretenzijas.
Toks plakatų turinys nustebino Všį „Jūros šventės” vadovą Remigijų Mockų.
„Tikrai nesiruošiu niekam aiškintis. Man čia panašu į bandymą surasti atpirkimo ožį. Manau, kad klaipėdiečiai supras, jog šiuo miesto Tarybos sprendimu bandoma padaryti Jūros šventę kuo saugesnę. Sunku kol kas prognozuoti, ar pavyks, tačiau norisi tikėtis, kad nelaimingų atsitikimų bus mažiau”, – vakar sakė R. Mockus.
Ribojamos vartotojų teisės?
Pasak parduotuvės „Žemyna” savininkės Vaclovos, žmonės, gyvenantys miesto centre, labai pyksta, kad apribotos jų galimybės ir, žinoma, visas pretenzijas reiškia pardavėjoms.
„Šventė dar tik prasidėjo, o priekaištų sulaukėme begalę. Ypač pyksta šventės teritorijoje gyvenantys žmonės. Nes jų teisės apribotos. Pykstame ir mes. Tai ne kas kitas, o smulkaus verslo žlugdymas. Juk kas norės, atsiveš tą alaus butelį ir iš kito miesto galo. Labai abejoju, kad šitokiais metodais pavyks pasiekti, kad būtų mažiau duženų. Liksime nuskriausti mes – miesto centre dirbantys prekybininkai ir čia gyvenantys niekuo dėti klaipėdiečiai”,- pasakojo Vaclova.
M. Mažvydo alėjoje esančio prekybos centro „Iki” vyriausioji kasininkė Jūratė Stirbienė pasakojo, kad toks reginys, kai užbarikaduotas praėjimas prie lentynų su alkoholiniais gėrimais, ypač šokiravo užsieniečius.
„Jie žiūri į kasininkes išpūstomis akimis ir klausia „Kodėl?” Kai jiems paaiškiname, jog toks valdžios sprendimas, – juokiasi. Sako, tai ką veikia jūsų policija, juk jų reikalas prižiūrėti, kad būtų mieste saugu. Žinote, atrodome tikrai keistai. O mums skaudžiausia tai, kad nukenčia mūsų parduotuvės prestižas ir apyvarta. Juk daugelis žmonių nori pirkti gerus gėrimus, kurie kainuoja ne vieną šimtą litų, tačiau negalime parduoti”, – pasakojo Jūratė Stirbienė.
Pasak jos, pikčiausia, kad rezultatas greičiausiai bus toks pat, kaip ir per buvusias šventes, nes draudimas prekiauti gėrimais išpilstytais stiklinėje taroje galioja tik šventės teritorijoje. Tačiau prie pat tos teritorijos ribų yra daug prekybos centrų ir parduotuvių, kuriuose galima prisipirkti alaus buteliuose kiek tik širdis geidžia.
„Ar yra logikos? Prekybos centras „Saturnas”, esantis prie Senojo turgaus, jau nebėra šventės teritorijoje. Šalia jo esančioje autobusų stotelėje išlipę šventės dalyviai gali prisipirkti gėrimų kiek tik nori ir kulniuoti į Teatro aikštę. Va, ir visa nauda”, – piktinosi J. Stirbienė.
Sunkontroliuoti nebus lengva
Pasak Klaipėdos Vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Vytauto Kazlausko, policijos pareigūnai, pastebėję, kad šventės teritorijoje žmonės geria iš stiklinių butelių, juos perspės, kad taip nedera daryti. Tačiau esą tokią masę sukontroliuoti nebus taip lengva, kaip gali atrodyti.
„Visuomet per Jūros šventę būna sužalotų žmonių. Manau, kad ne išimtis bus ir ši. Tačiau patirtis rodo, kad skaudžiausios traumos būna tuomet, kai stikliniai buteliai panaudojami muštynių metu. Gal šiemet pavyks to išvengti”, – svarstė V. Kazlauskas.
Edita Užkuraitė
„Vakarų eskpresas”