Brangstantys degalai koreguos šeimos biudžetą

Sumažinti augančias išlaidas padės ekonomiškesnis automobilis, visuomeninis transportas ir energiją taupantys prietaisai

Kylant naftos produktų kainoms teks susiveržti diržus. Ekspertai prognozuoja, kad tai ilgalaikis procesas, todėl anksčiau ar vėliau pajusime ir netiesioginį jo poveikį – brangs maisto produktai, būsto priežiūros paslaugos. Tai vers keisti gyvenimo būdą ir įpročius, griežčiau kontroliuoti išlaidas.

Sušvelninti smūgį gali padėti ekonomiškesnis automobilis, dujos vietoje benzino, visuomeninis transportas, energiją taupantys prietaisai.

Turės įtakos daugeliui gyventojų

Daugelis Lietuvos gyventojų tikisi, kad birželio pradžioje prasidėjęs kuro brangimas – laikinas procesas, todėl keisti nusistovėjusių įpročių neskuba.

SEB Vilniaus banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė prognozuoja, kad anksčiau ar vėliau tai padaryti teks daugeliui žmonių, išskyrus gaunančius didesnes pajamas, kurių yra mažuma. Taip pat išlaidas peržiūrėti teks turintiesiems ilgalaikių finansinių įsipareigojimų – paėmusiems paskolas, kreditus.

Pasak J.Varanauskienės, vartojimo išlaidų krepšelyje kuras (benzinas, dyzelinas ir suskystintos automobilių dujos), Statistikos departamento duomenimis, sudaro apie 3 proc. 2004 metais tai siekė apie 17 litų per mėnesį vienam šeimos nariui. Šeimos, kurios per mėnesį sunaudoja 100 litrų benzino, už jį dabar moka apie 50 – 60 litų daugiau nei prieš metus.

Pašnekovės įsitikinimu, tiems, kurių pajamų ir išlaidų skirtumas buvo nedidelis, dėl išaugusių kainų gali sumažėti dar labiau ar net visai išnykti. Per metus kuras pabrango apytikriai ketvirtadaliu. Didžiausią įtaką tai turėjo transporto paslaugų kainai.

„Kol kas naftos produktų kainų augimą labiau jaučia daugiau uždirbantieji, kurie daug ir dažnai važinėja savo transportu. Tačiau, atrodo, tai bus ilgalaikis procesas. Todėl atsilieps visiems gyventojams, nes brangs maisto produktai, būsto išlaidos. Kol kas gamintojai tikina, kad kainų didinti neketina, bet tai tik laiko klausimas, nes, kylant naftos kainai, brangsta ir kitos žaliavos“, – svarsto ekspertė.

Pataria gerai pasiskaičiuoti

Pasak J.Varanauskienės, JAV investicinio banko „Morgan Stanley“ ataskaitoje prognozuojama, kad jei naftos kainos kils toliau ir viršys 85 JAV dolerius už barelį, naftos produktų suvartojimas pasaulyje liausis augęs. Teoriškai tuomet litras benzino kainuotų net 4 litus. Vartotojai masiškai pereis prie alternatyvių produktų – dujų, elektros ir pan., prognozuoja ekspertė.

Jau dabar Lietuvoje nemaža dalis individualių transporto priemonių, ypač priklausančių rajonų ir kaimų gyventojams, kurie gauna mažesnes pajamas, naudoja dujas. Tačiau tai trumpalaikė taupymo priemonė, nes brangsta ir ši kuro rūšis. Todėl geriau keisti automobilį ekonomiškesniu.

Nepaisant visuomeninio transporto bilietų brangimo, juo vis tiek apsimokės važiuoti vietoje automobilio. J.Varanauskienė atkreipia dėmesį, kad ekonomiškai tai pasitvirtina tik tokiu atveju, jei automobiliu važiuoja vienas asmuo. Važiuojant trise ar keturiese bus pigiau keliauti savo automobiliu.

Verta gerai paskaičiuoti ir prieš renkantis dujų įrangą. Šis sprendimas pareikalaus investicijų – jos kaina svyruoja nuo 1 iki 4 tūkst. litų. Tai apsimokės, jei sumokėti pinigai atsipirks per vienerius metus, kitaip tariant, jei investicijų suma bus mažesnė nei sutaupyti pinigai už degalus.

Taupyti reikia jau dabar

Brangstant naftos produktams paprastai didėja ir būsto priežiūros išlaidos. Dėl to tikslinga investuoti į energiją taupančius prietaisus. Jie turėtų atsipirkti per trejus – penkerius metus. Gyvenantiems daugiabučiuose kyla keblumų, nes jei pakeisi langus savo bute, o visa laiptinė šildysis visu tempu, efekto nepajusi.

Į energijos taupymo įrangą visam namui investuoti turėtų daugiabučių namų bendrijos. Vyriausybė patvirtino Daugiabučių modernizavimo finansavimo programą, deja, neparengtos taisyklės, procedūras reglamentuojantys dokumentai, leidžiantys bankams skolinti žmonėms pinigus šiems projektams įgyvendinti palankiomis sąlygomis. Tikimasi, kad rudeniop sistema pradės veikti.

J.Varanauskienė pataria planuoti savo išlaidas taip, kad liktų pinigų skoloms sumokėti, taupymui, pavyzdžiui, pensijai. Tačiau net ir pritrūkus pinigų kasdieniam vartojimui nereikėtų imti kredito.

Ekspertė primena panašius procesus, vykusius JAV apie 1970 metus, kuomet degalų kainos šoktelėjo dar daugiau nei Lietuvoje. Vis dėlto ilgą laiką amerikiečiai neskubėjo keisti automobilių ekonomiškesniais tikėdamiesi, kad kainos ims kristi. Deja, šie lūkesčiai nepasitvirtino. Todėl taupyti reikėtų jau dabar pradėti ir lietuviams. Tai padės išvengti bėdų ateityje.

Giedrė Budvytienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.