Mokestiniai tyrimai – stebint ir kontroliuojant

Kauno apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija tęsia patikrinimus, kurių metu stebima įmonių, atrinktų pagal lyginamuosius rezultatus, veikla. Anksčiau rašėme apie Operatyvios kontrolės skyriaus darbuotojų atliekamus patikrinimus kavinėse, restoranuose, viešbučiuose bei poilsiavietėse. Pagal atrankos būdu sudarytą sąrašą didelis dėmesys yra skiriamas ne tik viešojo maitinimo, bet ir mėsos bei žuvies, baldų gamybos bei kitoms įmonėms.

Nors pastaraisiais metais baldų pramonė vystėsi labai sėkmingai, bet atlikti tyrimai rodo, jog ši gamybos sritis yra labai veikiama šešėlinio verslo. Manoma, kad vidaus rinkoje parduodama didelė dalis nelegaliai pagamintų baldų. Nors baldų paklausa šalyje pastaraisiais metais ženkliai išaugo, baldų gamybos įmonės, mokančios mokesčius ir sukuriančios neblogai apmokamas darbo vietas, šiandien yra išstumiamos iš vidaus rinkos. Vengiančias mokėti mokesčius įmones atrinkti nesudėtinga, pvz., jeigu specialistas pereina dirbti įmonėn, kurioje jam mokamas gerokai mažesnis atlyginimas nei buvusioje, akivaizdu, kad čia, siekiant išvengti mokesčių ir sumažinti gaminamų baldų savikainą, sukasi nelegaliai uždirbami pinigai. Tokiu būdu, iškreipiant rinkos dėsnius, legaliai dirbančios įmonės yra žlugdomos, nes neįstengia konkuruoti.

Šių metų gegužės mėnesį Operatyvios kontrolės skyrius atliko įmonių prekiaujančių prabangos prekėmis, patikrinimus. Jų metu buvo surinkta informacija apie prabangos prekes, parduotas juridiniams asmenims per keturis šių metų mėnesius. Atlikus papildomą atranką ir surinktos informacijos analizę, Operatyvios kontrolės skyrius tikrino, ar prekių pirkimas yra apskaitytas mokėtojų buhalterinėje apskaitoje, ar PVM sąskaitose faktūrose išskirtas pirkimo PVM yra atskaitytas, ar prekės naudojamos mokėtojų PVM apmokestinamai veiklai vykdyti. Visų mokėtojų patikrinimų metu nustatyta, kad pirktos prekės naudojamos mokėtojų privatiems poreikiams tenkinti. Visi tikrinti mokėtojai patikslino PVM deklaracijas padidindami mokėtiną PVM.

Tikrintose mėsos perdirbimo įmonėse taip pat buvo užfiksuota nemažai pažeidimų. Pasitaikė atvejų. kai perdirbta mėsa (vyniotiniai) buvo parduodama kaip atšaldyta produkcija (parduodant atšaldytą mėsą mokamas 5 procentų PVM, o perdirbtą – 18 procentų PVM). Kaimuose esančiuose mėsos perdirbimo įmonių cechuose dalis darbuotojų priimti puse etato, nors dirbo daugiau valandų.

Daug dėmesio mokesčių inspekcijos darbuotojai skiria prekybos bazės ,,Urmas“ mažmeninei prekybai. Čia nustatyta, kad didmenininkai pirkdami produkciją nesirašo sąskaitų, prekės parduodamos turint senas sąskaitas faktūras, darbuotojai pažeidžia darbo grafikus.

Nustatyta, kad Kauno apskrities turgavietėse prekiautojai dažnai neturi prekių įsigijimo dokumentų, nors už šį pažeidimą jiems gali būti skiriama nuo 500 iki 1000 litų bauda.

Taip pat pradėti tikrinti asmenys, remontuojantys atvežtus iš kitų šalių automobilius. Dažniausiai pigiai nupirktas automobilis suremontuotas parduodamas brangiau neturint jokių remonto išlaidas pateisinančių dokumentų.

Tikrinimų taktika, kai ilgą laiką stebima įmonių ar konkrečių asmenų veikla, pasitvirtino. Dažniausiai tikrinamose įmonėse auga apyvarta, didėja atlyginimai, darbuotojai įdarbinami visai darbo dienai.

Kauno apskrities VMI ir ateityje didelį dėmesį skirs įmonėms, kuriose mokamas mažas darbo užmokestis, neatitinkantis tos šakos rodiklių.Taip pat bus stebimos įmonės, kurios įsigyja prekes (paslaugas) su PVM,tačiau jas naudoja privatiems poreikiams tenkinti.

Virginija Vanagienė,

Kauno apskrities VMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyresnioji specialistė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Mokestiniai tyrimai – stebint ir kontroliuojant"

  1. medinukas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.