Dovanų troškimas lengvatikius gena į sukčių rankas

Artėjant šventėms dovanų ištroškę žmonės lengvai gali tapti sukčių aukomis. „Ne vienas taip trokšta ką nors laimėti, kad visiškai pamiršta atsargumą”, – „Lietuvos žinioms” sakė „Omnitel” atstovė spaudai.

Naujausias telefoninių apgavikų „triukas” – melžti pinigus, pasinaudojant „Omnitel” oficialiai teikiama paslauga.

Kaip moka, taip ginasi

„Jei gausite mobiliojo telefono žinutę, siūlančią „Omni dovanų”, netikėkite! Tai – apgavystė. Jokiu būdu to nedarykite, nes tai Jums kainuos po 20 litų kiekvieną savaitę, o per mėnesį galite netekti 80 litų”, – „Lietuvos žinių” žurnalistei įspėjamąjį elektroninį laišką atsiuntė Vidaus reikalų sistemos ir Vilniaus miesto policijos darbuotojų profesinių sąjungų tinklalapius administruojantis Rimas Armaitis.

Ši žinia elektroniniu paštu išplatinta dešimtims ar šimtams pareigūnų, tarnautojų ir kitų elektroninio pašto adresą turinčių piliečių. Nuo telefoninių sukčių visuomenė kaip sugeba, taip ginasi. Vienas metodų: nukentėjusieji ar jų bičiuliai išplatina įspėjamąsias žinutes.

Masalas – naujas telefonas

Neseniai dalis mobiliojo ryšio bendrovės „Omnitel” abonentų gavo tokio turinio trumpąsias žinutes (SMS): „OMNI DOVANOS” Jums dovanoja Nokia 6260. Siųskite 2 sms žinutes su tekstais: 1 sms: EXTRA 61920150 NOKIA, o antroji 2 sms: EXTRA NOKIA 20M. Žinutes siųskite numeriu 1301″.

Žiniasklaida nuolat praneša apie sukčiavimo telefonu būdus, todėl apgavikams vis sunkiau rasti naivuolių. Anksčiau dažnas, gavęs „prizą” žadančią trumpąją žinutę, skuosdavo pirkti mobiliojo telefono sąskaitos papildymo kortelių. „Laimėtojai” sukčiams padiktuodavo išankstinio mokėjimo kodus ir prarasdavo dešimtis ar šimtus litų.

Atvirai reikalauti pinigų apgavikams vis sunkiau – žmonės greitai įspėja jų kėslus. Todėl apgavikų metodai tobulėja: sukčiavimo įrankiu tapo „Omnitel” oficialiai teikiama paslauga.

Instrukcija iš tinklalapio

Sukčiams didelio išradingumo neprireikė – patiklių žmonių „melžimo” idėją atrado bendrovės „Omnitel” tinklalapyje.

Ši mobiliojo ryšio paslaugas teikianti bendrovė niekuo dėta: ji tik paskelbė apie vartotojams teikiamą paslaugą.

„EXTRA S.O.S. – tai galimybė bet kuriam nuolatiniam „Omnitel” abonentui pildyti „Omnitel Extra” abonento sąskaitą SMS žinute, – rašoma tinklalapyje. – „Omnitel” abonentai gali papildyti „Omnitel Extra” pokalbių sąskaitą tiesiog išsiųsdami SMS žinutę”.

Bet kuris abonentas, su „Omnitel” sudaręs paslaugos teikimo sutartį ir kiekvieną mėnesį tvarkingai apmokantis sąskaitas, galėjo pakibti ant apgavikų jauko.

Prieš atsirandant šiai paslaugai, „Omnitel Extra” vartotojai savo sąskaitą galėdavo papildyti įsigiję išankstinio mokėjimo kortelę. Toks būdas nepatogus nei „Extra”, nei „Tele2 Pildyk”, nei daugeliui kitų vartotojų. Tiesa, papildyti sąskaitas galima ir internetu: tačiau tam būtina turėti interneto prieigą ir banko sąskaitą, o sąskaitoje – pinigų.

Abonentas, užregistravęs „Omnitel Extra” telefono numerį, kurio sąskaitą nori papildyti, siunčia žinutę nurodytu numeriu, įrašo žodį „dukrytė”, „mamytė”, „sesutė” ar „brolis” ir papildo artimo žmogaus sąskaitą 20 litų. Jei žinutės gale abonentas įrašo raidę M, „Extra” kortelės turėtojo sąskaita 20 litų bus papildoma kiekvieną mėnesį.

Taip kiekvienas abonentas savo artimojo sąskaitą gali papildyti nuo 5 litų iki 150 litų suma. Be to, abonentams leista šitaip papildyti net tris sąskaitas.

Dovanų siūlantys apgavikai savo kėslus užmaskuoja gudriai. Kai patiklus „Omnitel” abonentas trumpojoje žinutėje įrašo apgaviko telefono numerį, papildoma apgaviko sąskaita. Savo aukai sukčiai siūlo žinutėje įrašyti žodį „Nokia”. Baigiantis mėnesiui, apgautojo laukia ne „Omni dovanos”, o solidžiai padidėjusi sąskaita už naudojimąsi „Omnitel” paslaugomis.

Ėmėsi priemonių

Atsikratyti sąskaitą tuštinančios „siurbėlės” nėra sunku. „Omnitel” tinklalapyje skelbiama, kaip „išregistruoti „Omnitel Extra” abonentą”. Tereikia nurodytu numeriu nusiųsti žinutę.

Mobiliojo ryšio bendrovė ėmėsi visų įmanomų priemonių įspėti klientus. Pirmieji padidėjusiomis sąskaitomis ar dėl negautų dovanų pasipiktinę klientai į „Omnitel” kreipėsi spalį.

„Omnitel” atstovė ryšiams su žiniasklaida Daiva Selickaitė „Lietuvos žinioms” sakė, kad bendrovė, vos sulaukusi pirmųjų pranešimų apie apgavystes, parengė informaciją.

„Įspėjame, kad jokių su paslauga „Extra SOS” susijusių akcijų, kurių metu būtų galima laimėti mobilųjį telefoną, neorganizuojame”, – tokio turinio pranešimas išplatintas žiniasklaidai ir paskelbtas bendrovės tinklalapyje.

Pasak Selickaitės, tai ne pirmas atvejis, kai apgavikai pelnosi iš patiklių vartotojų naudodamiesi įvairių mobiliojo ryšio operatorių išankstinio mokėjimo sąskaitų papildymo būdais.

„Kilus menkiausių abejonių, raginame klientus paskambinti į Klientų aptarnavimo centrą telefonu 1533 arba parašyti info@omnitel.net. Mūsų specialistai visada pataria, ar akcija, apie kurią pranešta SMS žinute, iš tikrųjų vyksta”, – paaiškino Selickaitė.

„Omnitel” tvirtina pastaruoju metu vartotojų nusiskundimų dėl sukčiavimo nesulaukianti.

Atstovė spaudai apgailestavo, kad žmonės taip trokšta ką nors laimėti, kad pamiršta atsargumą. Selickaitė tvirtino, kad ant apgavikų kabliuko yra užkibę ir jos pažįstamų žmonių, kuriems ji pati ne kartą pasakojusi apie paplitusius apgavysčių būdus. Gavęs žinutę apie neva laukiančią dovaną, žmogus pamiršta viską.

Įkliuvo kiti melagiai

Gaudyti apgavikus „kortelininkus” sudėtinga. Kiek tokių įkliuvo, LŽ teiravosi Vilniaus vyriausiajame policijos komisariate. Atstovė ryšiams su visuomene Edita Mizaraitė prisiminė du tokius atvejus per pastarąjį ketvirtį. Tiesa, sulaikyti ne „kortelininkai”, o apgavikai, meluojantys apie eismo įvykį.

Pensinio amžiaus vilnietei paskambinęs nepažįstamas vyriškis paprašė 4000 litų už sūnaus neva padarytą nusikaltimą. Moteriai buvo pasiūlyta „gelbėti” sūnų ir nunešti nurodytą sumą į taksi automobilį prie Gabijos gatvės namo. Sostinės policija operatyviai sulaikė dvi jaunas moteris, atvažiavusias taksi automobiliu atsiimti telefoninio sukčiaus reikalautų pinigų. Jos buvo uždarytos į Vilniaus miesto areštinę.

Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo tarnybos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus pareigūnai sulaikė ne kartą teistus du vilniečius, kurie įtariami ne sykį sukčiavę Vilniuje, naudodamiesi telefonais. Jie skambindavo nepažįstamiems asmenims, prisistatydavo policijos pareigūnais arba tardytojais ir meluodavo, kad pašnekovų giminaičiai neva kalti dėl eismo įvykio.

Šie sukčiai iš pagyvenusių piliečių, pensininkų ar invalidų apgaule yra išvilioję nuo 500 litų iki 14000 litų.

Organizatoriai neįkliūva

Mizaraitė tvirtino, kad bene sėkmingiausiai tokius sukčius gaudo 7-ojo policijos komisariato pareigūnai. Komisaras Gintaras Barzdukas kuklinosi: „Pasitaikė keli atvejai, – sakė komisaras. – Mes to nesureikšminame”.

Pagyvenusiai vilnietei paskambinęs nežinomas asmuo pranešė, kad jos dukra Palangoje kalta dėl automobilio avarijos. Tuo metu dukra iš tiesų buvo pajūryje. Moteris nesutriko ir skubiai iškvietė policiją, o ši – 7-ojo policijos komisariato kriminalistus. Pinigų atsiimti atėjęs vaikinas anaiptol nebuvo panašus į nusikaltėlį. Tikrųjų nusikaltimo organizatorių jis neišdavė, nes, ko gero, ir pats jų nepažinojo. Teigė, kad jam paskambino telefonu nepažįstamasis ir pasiūlė „verslą”. Už kiekvieną auką kaimietis gaudavo 500-600 litų. O aukų būta bent penkių.

„Per visą savo praktiką neprisimenu, kad būtume sučiupę organizatorius, – sakė Barzdukas. – Manoma, kad nusikaltimus organizuoja nelaisvėje esantys asmenys. Turbūt girdėjote, kad pataisos namuose ketinama įdiegti skambučius blokuojančią įrangą”.

Pasiteiravus, ar gaudyti telefoninius sukčius padeda mobiliojo ryšio bendrovės, Barzdukas tvirtino, kad tai esanti ikiteisminio tyrimo paslaptis.

„Omnitel” bendradarbiauja

O gal mobiliojo ryšio bendrovės pačios gali pričiupti telefoninius sukčius? Ar gali pagal telefono kodą nustatyti neteisėtai papildytos kortelės turėtojo buvimo vietą arba nutraukti neteisėtai įgytą paslaugą?

„Omnitel” atstovė spaudai pabrėžė, kad, vadovaujantis buhalterinę apskaitą reglamentuojančiais teisės aktais, bendrovė neturi teisės nutraukti teikimo paslaugų, už kurias yra sumokėta.

„Išankstinio mokėjimo principas reiškia, kad klientas iš anksto už jas sumoka, – teigė Selickaitė. – Papildymo teisėtumą gali nustatyti tik teisėsaugos institucijos. Ir net jei paaiškėja sukčiavimo atvejis, tai yra mūsų klientai kreipiasi į mus kam nors padiktavę papildymo kodų skaičius ar kitaip nukentėję, galiojantys įstatymai mums nesuteikia teisės imtis kokių nors sankcijų. Tokiu atveju mūsų klientai turi kreiptis į teisėsaugos institucijas, kurios pradeda tyrimą. „Omnitel” bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis ir, joms kreipusis į mus, suteikiame informaciją, kuri gali padėti atskleisti nusikaltimą”.

Jei policijos pareigūnai kreiptųsi dėl nesąžiningu būdu papildytos EXTRA kortelės, „Omnitel” juos informuotų, „prie kokios bazinės stoties konkrečiu teisėsaugos institucijų kreipimesi nurodytu laiku buvo prisijungęs policijos nurodytas abonentinis numeris”.

LŽ žiniomis, kai sukčiaus padaryta žala nedidelė, pareigūnai vengia pradėti ikiteisminį tyrimą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Informacinės technologijos su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.