Specialistai prognozuoja diabeto pandemiją

Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad kas dešimt sekundžių dėl diabeto sukeltų komplikacijų miršta žmogus. Per tiek pat laiko diabetas diagnozuojamas dviem žmonėms.

Šiemet, kaip ir kasmet, į Palangą susirinkę endokrinologijos specialistai iš visos Lietuvos diskutavo, ką daryti, idant būtų sustabdytas sergamumas diabetu. Specialistai taip pat dalijosi patirtimi, kaip efektyviau gydyti diabetą, atitolinti jo komplikacijas, galinčias pasibaigti ir mirtimi.

Endokrinologų kongrese apie diabetologijos aktualijas kalbėjo Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto direktoriaus pavaduotojas mokslui, universitetinių klinikų diabetologijos sektoriaus vadovas, Sveikatos apsaugos ministerijos specialistas konsultantas endokrinologijai profesorius Antanas Norkus.

„Naujausi vaistai, skirti diabetui gydyti, o sykiu ir efektyvūs preparatai, sukurti sergančiųjų kraujotakai gerinti, įskaitant ir šiuolaikiškas savikontrolės priemones – visa tai prieinama mūsų pacientams“, – pirmiausia pasidžiaugė profesorius.

Serga milijonai

A. Norkus sakė, kad diabetikų problemoms spręsti skiriama vis daugiau dėmesio, nes sergančiųjų šia endokrinine liga sparčiai daugėja – cukralige serga net 5 proc. Lietuvos gyventojų.

„Galima teigti, jog diabeto pandemija pasaulį ištiks greičiau nei kasmet prognozuojama gripo pandemija – šiandien diabetu serga 230 mln. planetos žmonių“, – sako endokrinologas.

Pasak A. Norkaus, žaibiškai augančiam sergamumui II tipo diabetu didžiulės įtakos turi civilizacija. „Netinkama mityba, dienos režimo nebuvimas, žalingi įpročiai, nuolatinė nervinė įtampa ir t.t.“, – aiškino specialistas.

Kai suserga kasa

Diabetas – tai dėl sutrikusios kasos funkcijos atsiradęs nepakankamas insulino kiekio išskyrimas bei išsivysčiusi rezistencija – atsparumas insulinui periferiniuose audiniuose. Todėl diabetu sergančių žmonių kraujuje susikaupia per didelis gliukozės kiekis.

Nors diabetas nėra išgydomas, ligą, anot specialistų, galima kontroliuoti.

Nevaldant diabeto, pažymi profesorius A. Norkus, per penkerius metus tampama invalidu; apankama, amputuojamos kojų galūnės, išsivysto inkstų nepakankamumas, sutrinka širdies veikla.

Spėjama, kad diabetas yra pirminė priežastis per 30 proc. mirčių visame pasaulyje.

Daugiau serga vaikų

Yra I ir II tipo diabetas. Pagrindinės priežastys, dėl kurių susergama antro tipo diabetu – netinkamas gyvenimo būdas, neracionali mityba (gausus angliavandenių ir riebalų vartojimas), mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, dažni stresai ir kita.

Daugkartinėmis insulino injekcijomis gydomas pirmo tipo diabetas būdingas vaikams, tad didžiulės įtakos turi paveldimumas.

Ne tik endokrinologai, bet ir pasaulio mokslininkai neranda atsakymo į klausimą, kodėl grėsmingai daugėja diabetu sergančių vaikų. Viena aišku – mažieji šia liga suserga nusilpus imunitetui.

Pirmiausia nukenčia akys

Blogai gydomas, t.y. nekontroliuojamas diabetas labai greitai progresuoja. Su šia liga, pažymi endokrinologai, vaikams ypač sunku gyventi – ne tik fiziškai, bet ir moraliai.

Dėl sutrikusios insulino gamybos nukenčia dauguma organų – gliukozė pirmiausia pradeda „valgyti“ akis.

Siekdami išsaugoti regėjimą bei apsaugoti vidaus organus, diabetikams endokrinologai pataria kartą per tris mėnesius atlikti glikuoto hemoglobino tyrimą. Šis tyrimas, kaupiantis daug informacijos, tiksliausiai parodo, kaip reikia gydyti diabetą. Mat jis leidžia gydytojui nustatyti, kaip pacientui sekasi kontroliuoti gliukozės kiekį kraujuje per ilgesnį laikotarpį.

Profesorius A. Norkus pažymi, kad vienkartinių kraujo testų, kuriuos pacientai atlieka patys namuose, nepakanka kontroliuoti ligai – jie nurodo gliukozės kiekį tik tam tikru momentu, tačiau jis kinta kiekvieną kartą diabetikui pavalgius, aktyviai judant, patiriant kasdienį stresą ir t.t.

Glikuotas hemoglobinas

Kas yra glikuotas hemoglobinas?

„Tai nefermentiniu būdu prisijungusi gliukozė prie eritrocite esančio baltymo hemoglobino“, – aiškina endokrinologas.

Profesorius pažymi, kad pagrindinė hemoglobino funkcija – aprūpinti audinius deguonimi.

Jeigu prie hemoglobino yra prisijungusi gliukozė, organizmo audiniai kenčia nuo deguonies bado.

Kuo kraujyje yra didesnis kiekis gliukozės, tuo daugiau susidaro glikuoto hemoglobino.

Gliukozė su hemoglobinu būna susijungusi tol, kol gyvena eritrocitas – apie 120 dienų. Per šį laikotarpį padaroma nepataisoma žala organizmui.

Diabetinė pėda

Diabetinė pėda – viena iš diabeto komplikacijų, kurią gydyti, anot specialistų, yra brangiausia.

„Diabetinė periferinė neuropatija – viena dažniausių diabeto komplikacijų, – pasakojo profesorius A. Norkus. – Tyrimais nustatyta, kad periferinė neuropatija yra stipriausias veiksnys, lemiantys opų susidarymą.“

Apie 20 proc. žmonių, kuriems susidaro opos, yra guldomi į ligoninę dėl pėdų pažeidimo.

Endokrinologas pažymi, kad neuropatija, kuri diagnozuojamama net 50 proc. sergančiųjų diabetu – pagrindinė pėdų komplikacijų ir opų atsiradimo priežastis.

Kad būtų išsaugotos galūnės, labai svarbu laiku diagnozuoti prasidėjusią ligą.

Gera žinia diabetikams – pėdų išsaugojimui jau išrastas saugus ir paprastas testas juostelėmis. „Naudojant šias juosteles klinikiniuose tyrimuose pastebėta, kad daugumai pacientų, kurie buvo pripažinti sveikais tiriant šiuolaikiškais metodais, nustatyta vegetacinė sudomotorinė disfunkcija“, – pasakojo A. Norkus.

Pasak profesoriaus, šio objektyvaus, paprasto ir greito testo tobulinimas – didelis žingnis į priekį diagnozuojant diabetinės pėdos komplikacijas. Testo rezultatai gaunami per 10 minučių.

Kai ant pėdos priklijuota juostelė parausta, reiškia, jog būklė normali. Ant jos atsiradę mėlyni ir rausvi taškučiai – ženklas, jog reikia sunerimti. Mėlyna spalva rodo ligą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.