Miesto maršrutiniuose autobusuose zuikius gaudantys saugos tarnybos „Dorsimus” kontrolieriai jau ne kartą panevėžiečių yra kaltinti šiurkščiu ir provokuojančiu elgesiu. Šįkart į redakciją kreipėsi panevėžietis, kurį papiktino jų su nepilnamečiais elgesys, PB skaitytojo nuomone, prasilenkiantis su visais vaiko teises ginančiais įstatymais.
Panevėžio autobusų parko samdomų šiauliečių įmonės „Dorsimus” apsaugininkų elgesio šokiruotas panevėžietis PB korespondentams teigė nutaręs kreiptis į spaudą po to, kai jo nepilnametė duktė pasiguodė kontrolierių buvusi nuvežta į policijos nuovadą. Už tai, kad miesto maršrutiniu autobusu važiavo pažymėjusi bilietą už pusę kainos, tačiau moksleivio pažymėjimą buvo pamiršusi namuose.
Į policiją – be tėvų žinios
Trylikametė I.U. (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) „Dorsimus” pareigūnų buvo sulaikyta Klaipėdos gatvės stotelėje prie studentų bendrabučio. Pasižymėjusi lengvatinį talonėlį už 45 centus, kontrolieriams ji nepateikė teisę į lengvatą suteikiančio dokumento – moksleivio pažymėjimo). Anot I.U., pažymėjimą ji skubėdama buvo palikusi namuose.
„Esu labai aktyvi, lankau mokyklą, po jos skubu į šokių būrelį. Dažnai tenka keisti aprangą. Į mokyklą einu su viena striuke, o į būrelį važiuoju su kita. Tiesiog persirengdama palikau moksleivio pažymėjimą kitoje striukėje”, – pasakojo mergaitė.
Tačiau uolūs kontrolieriai paauglės aiškinimų nesiklausė: išlaipinę iš autobuso bei surašę administracinės teisės pažeidimo protokolą, suskubo nepilnametę vežti į policijos nuovadą.
Tarp dviejų įstatymų
PB korespondentams pradėjus aiškintis konflikto aplinkybes, paaiškėjo, jog Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme viskas labai aiškiai išdėstyta. 54-ajame jo straipsnyje rašoma, kad apie vaiko sulaikymą, jo suėmimą, kitokį laisvės apribojimą ar atėmimą būtina nedelsiant pranešti tėvams arba kitiems jo teisėtiems atstovams, o jei tokių nėra, – vaiko teisių apsaugos institucijai.
Tačiau šiuo atveju nepilnametės tėvams apie jų dukters sulaikymą pranešti niekas nesiteikė.
„Nebausti mes negalime, – PB atvirai aiškino „Dorsimus” vadovas Panevėžio regione Otaras Urbonas. – Bilietas su nuolaida galioja tik pateikiant lengvatą įrodantį dokumentą – moksleivio, studento, pensininko ar kitą pažymėjimą. Kontrolieriams nustatyti keleivio, ypač paauglio, amžių sunku, todėl jei jis, net ir nepilnametis, neturi dokumentų, yra vežamas į policijos nuovadą”.
Tačiau Panevėžio miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjos Daivos Simonaitienės nuomone, „Dorsimus” pareigūnai pasielgė neteisėtai: „Šiuo atveju veždami nepilnametę į policijos nuovadą kontrolieriai privalėjo tėvams pranešti, kad mergaitė bus vežama į policiją patikrinti duomenų. Net ir tada, kai policijoje patikrino mergaitės pasakytus duomenis, pareigūnai turėjo paskambinti tėvams”.
Pasak D.Simonaitienės, šioje situacijoje susidūrė Keleivių vežimo taisyklės ir Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymas. „Kadangi vaiko teisės yra aukščiau visų įstatymų, pareigūnai neturėjo teisės be tėvų sutikimo nepilnametės vežti į policiją. Be to, keleivių taisyklės turėtų būti pakeistos”, – įsitikinusi specialistė.
„Keleivių ir bagažo vežimo autobusais ir maršrutiniais taksi vietinio reguliaraus susisiekimo maršrutais Panevėžyje taisyklėse nurodyta, kad kontrolierius turi teisę pristatyti į policiją keleivį, kuris važiuoja be bilieto ir atsisako mokėti baudą bei pateikti asmenybę patvirtinantį dokumentą”, – savo ruožtu teigė „Dorsimus” vadovas Panevėžio regione. – Mūsų darbuotojai vadovaujasi taisyklėmis, todėl šiuo atveju jie viską padarė teisingai”.
Anot O.Urbono, taisyklėse nenumatyta, kad apie nepilnamečius vaikus privalu pranešti jų tėvams. „O jei mes ir imtumėmės tokių priemonių, kaip skambinti nepilnamečių vaikų tėvams ir tikrinti, ar vaikas pasako teisingus duomenis… Jokių garantijų nėra, kad mes tikrai kalbamės su pažeidėjų tėvais. Kol nematom tėvų dokumentų, negalime būti tikri”, – atviravo O.Urbonas.
Vežti į policiją būtina
Anot „Dorsimus” vadovo, tokių atvejų, kai pažeidėjai nurodo klaidingus duomenis, pasitaiko labai dažnai.
„Vaikai dažniausiai prisistato draugų, bendraklasių vardais ir pavardėmis. Todėl administracinės teisės pažeidimo protokolai yra nusiunčiami visiškai nekaltiems žmonėms. Būtent dėl šių priežasčių atsirado būtinybė pažeidėjus, kurie neturi asmens dokumentų, vežti į artimiausią policijos komisariatą ir patikrinti pažeidėjo pateiktus duomenis”, – tvirtino O.Urbonas.
Tačiau, saugos tarnybos atstovo tikinimu, tokių atvejų tikrai mažėja.
„Patys kontrolieriai į pažeidėjus žiūri atlaidžiau, – sakė PB O.Urbonas. – Po 18 valandos stengiamės vaikų į policijos nuovadas nevežti. Suprantame, kad tamsiu paros metu vaikams bus nesaugu sugrįžti į namus”.
„Be to, tėvai ir jų vaikai turėtų būti atidesni ir prieš įlipdami į autobusą visada pasitikrinti, ar yra reikiami dokumentai ir važiavimo bilietas”, – patarė „Dorsimus” vadovas.