Valstybės saugumo departamento veiklą tiriantis Seimo komitetas skundžiasi esąs spaudžiamas iš visų pusių
Vakar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Algimantui Matulevičiui teko neigti pasklidusią informaciją apie neva 1989 metais vykusį jo bendradarbiavimą su sovietiniu KGB. Jis taip pat informavo iš neįvardytų parlamentarų išgirdęs apie jam ir kitiems komiteto nariams galinčią grėsti apkaltą.
„Popiergalių” nekomentuos
A.Matulevičius pasirodžiusias žinias apie jo bendradarbiavimą su KGB vienareikšmiškai įvertino kaip spaudimą visam tyrimo išvadas rašančiam komitetui ir provokaciją. Jis taip pat kategoriškai neigia kaip nors bendradarbiavęs su sovietiniu saugumu.
„Šiandien atėjo jūsų viena kolegė žurnalistė, atsinešė tikrai kažkokius popiergalius, aš jų kitaip nevertinu. Kadangi mano biografija ištikrinta, matyt, skersai ir išilgai, aš absoliučiai esu ramus ir noriu labai kategoriškai pareikšti, kad aš tai vertinu kaip labai rimtą spaudimą ar net provokaciją”, – vakar žurnalistams Seime pareiškė A.Matulevičius.
Komiteto vardu tokią pačią nuomonę išdėstė ir jo vicepirmininkas Algis Kašėta. Jis pareiškė, kad manipuliuojant tokia informacija, bandoma daryti spaudimą NSGK, bet tai nepadarys jokios įtakos komiteto rengiamoms išvadoms.
„Mes ruošiamės išties dirbti toliau, neužsiimdami komentarais tariamų kaltinimų ir tariamų dokumentų, kai net nesame matę ir skaitę, kas tai yra”, – sakė A.Kašėta ir pridūrė, kad tokios informacijos nagrinėjimas tik sutrukdytų komiteto vykdomam tyrimui, kuris turi būti baigtas iki gruodžio 1 dienos.
Vienos žurnalistės parodytą dokumentą A.Matulevičius sakė tik pavartęs rankose. Šiame dokumente pažymima, kad A.Matulevičius yra „patikimas asmuo”. Parlamentaras patikino, kad ant dokumento jo parašo nėra.
Apkalta už abejones
Minėtas dokumentas mėginamas sieti su A.Matulevičiaus kelione į Jungtines Valstijas 1989-aisiais. NSGK pirmininkas vakar neslėpė, kad tais metais jis išties buvo išvykęs į Ameriką su grupe pramonininkų, tačiau sakė, kad jokių susitarimų ar pasižadėjimų KGB jam neteko rašyti ar pasirašyti.
A.Matulevičius taip pat sakė, kad jeigu jis išties būtų bendradarbiavęs su KGB, buvo daugybė progų, kada tokį dokumentą buvo galima paviešinti. „Kad ir vadinamojo rezervistų skandalo metu. Tačiau jis pasirodė būtent dabar, komitetui rašant išvadas. Ir vaikui aišku, kad tai susiję. Matyt, kažkas per savaitgalį padirbėjo”, – juokavo Seimo narys.
NSGK pirmininkas vakar taip pat žurnalistams pareiškė, kad jam ir kitiems komiteto nariams tenka patirti ir kitokių formų spaudimą – jiems grasinama apkalta. Jis atsisakė įvardyti, iš kieno lūpų nuskambėjo toks grasinimas, tačiau leido suprasti, kad juos ištarė „šių rūmų gyventojai”, tai yra kažkurie kiti parlamentarai.
Pasak A.Matulevičiaus, grasinimai apkalta pasigirdo nuo praėjusio ketvirtadienio ir susiję su tuo, jog jis suabejojo, ar Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl laikinųjų parlamentinių komisijų galių ir kompetencijos ribų taikytini nuolatiniams parlamentiniams komitetams.
Įrašai saugomi VSD
NSGK vakar gavo VSD prašymą grąžinti tyrimo metu surinktą slaptą medžiagą po to, kai bus baigtas tyrimas ir parengtos išvados.
„Parengus Seimo NSGK atliekamo parlamentinio tyrimo išvadas, prašome jūsų visą įslaptintą informaciją, kurią pateikė VSD, bei VSD pareigūnų įslaptintus liudijimus, užfiksuotus garso įrašuose, kompiuterinėse informacijos laikmenose bei posėdžių protokoluose, grąžinti VSD”, – rašoma VSD generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus pasirašytame laiške NSGK.
A.Matulevičius tokį saugumiečių prašymą pavadino „nesuprantamu” ir stebėjosi, kodėl Seimas turėtų VSD atiduoti „savo nuosavybę”.
„Ta medžiaga, kuri gaunama raštiškai iš jų, jinai grąžinama, nes tai jų medžiaga, o stenogramos yra Seimo nuosavybė ir Seimas privalo tai saugoti. Tai nėra VSD nuosavybė”, – kategorišką nuomonę išreiškė NSGK pirmininkas. Jis pridūrė, kad toks VSD prašymas „kvepia negerais dalykais”.
Be to, pasak A.Matulevičiaus, VSD prašo grąžinti savo pareigūnų apklausų garso įrašus, nors tie įrašai iki šiol saugomi VSD patalpose. NSGK pirmininkas teigė, kad su VSD buvo tartasi, kad tie įrašai būtų pristatyti į Seimą, tačiau to iki šiol nebuvo padaryta. Dabar parlamentinis komitetas turi tik tų įrašų stenogramas.