Naują Lietuvos rekordą pasiekę drąsuoliai į Everesto aukštį pakilo greičiau nei per dvi valandas
Vakar alpinistas ir keliautojas Vladas Vitkauskas bei pilotas Vytautas Samarinas didžiausiu Lietuvoje „KG group” priklausančiu oro balionu pasiekė unikalų Lietuvos rekordą. Iš pradžių buvo planuota pakilti į aukščiausio pasaulio kalno Everesto aukštį (8848 m), tačiau palankios oro sąlygos leido pasiekti dar daugiau – 10078 metrų aukštį.
Pateko į 45 laipsnių šaltį
Nusileidę ant žemės V.Samarinas ir V.Vitkauskas teigė, kad skrydis pavyko puikiai. Netikėtumų išvengti nepavyko, tačiau jie skrydžio sėkmei nesutrukdė. „Buvo nelengva, bet mes tam rengėmės. Žinojome, ko reikia tikėtis tokiame aukštyje”, – po skrydžio „Kauno dienai” sakė V.Vitkauskas.
Anot jo, skrydžiui buvo pasirinktas labai geras laikas. „Mums pasisekė, kad viršuje buvo „tik” apie 45 laipsniai šalčio, paprastai temperatūra tokiame aukštyje nukrenta ir iki 60 laipsnių”, – teigė V.Vitkauskas.
„Buvo neįprastai didelis greitis. Skrydžio metu balionas pasiekė didesnį nei 150 km/val. greitį, todėl gali būti, kad fiksuosime ir greičio rekordą”, – BNS sakė V.Samarinas.
Ankstesnis Lietuvos aukščio rekordas – 7212 metrų. Jį rugsėjį oro balionu pasiekė Oreivystės centro pilotai Aurimas Vengrys ir Vytautas Sviderskis.
Rekordą pasiekė virš Panevėžio
Didesnių techninių problemų pavyko išvengti, tačiau dėl deguonies trūkumo silpnai veikė degikliai, geso liepsna, tačiau prietaisai neužšalo, racijos veikė, nuolat buvo palaikomas ryšys su žeme.
Rekordininkai 10.30 val. pakilo Šiauliuose, o 12.40 val. nusileido netoli Utenos. Everesto aukštį jie pasiekė kybodami virš Panevėžio. Šiaulių miestas startui pasirinktas pagal vėjo kryptį. Buvo numatyta, kad balionas turėtų skristi Vilniaus link. Palankaus oro laukta kelias savaites.
V.Vitkauskas yra pirmasis lietuvis, pasiekęs 8848 m. aukštyje esančią Everesto viršūnę. V.Samarinas per penketą skraidymo metų oro balionu yra pakilęs apie 500 kartų.
Naudojo deguonies kaukes
Kilimas oro balionu buvo staigus. Pilotai, pakilę į 4000 m aukštį, užsidėjo deguonies kaukes. Be papildomo deguonies tiekimo maždaug 7,5 kilometro aukštyje, kai slėgis keliskart mažesnis nei ant žemės, organizmui ima trūkti oro. Pilotai taip pat vilkėjo kelis sluoksnius šiltų drabužių.
Rekordą stebėjo ir fiksavo agentūra „Factum”. Skrydis buvo filmuojamas specialiomis šalčiui atspariomis kameromis. Apie skrydį bus kuriamas filmas.
Prieš mėnesį šie vyrai jau atliko bandomąjį skrydį pakilę į 7000 metrų aukštį, norėdami patikrinti, kokie netikėtumai jų gali tykoti. Pagrindinis pilotų rūpestis buvo, kaip aklimatizuosis organizmas pakilus iki Everesto aukščio. Paprastai alpinistai prieš šturmuodami aukščiausio pasaulio viršukalnes, aklimatizacijai skiria kelias savaites.
Skrido galingiausiu šalyje balionu
Šio skrydžio idėja kilo spontaniškai. „Kauno grūdų” įmonių grupė neseniai įsigijo didžiausią bei galingiausią Lietuvoje oro balioną.
V.Samarinas teigė, kad jau seniai svajojo apie rekordą, tačiau tik prieš keletą mėnesių Lietuvoje atsirado tam tinkama priemonė.
Oro balioną su grupės logotipu pagamino britų kompanija „Cameron Ballons”. Daugiau nei prieš tris dešimtmečius Jungtinėje Karalystėje įkurtai kompanijai priklauso visi pasaulio rekordai, pasiekti būtent tokiais skraidymo agregatais.
Pasaulio rekordai kainuoja milijonus
Vakar lietuviai skrido 3,7 tūkstančio kubinių metrų tūrio oro balionu. Šios klasės (nuo 3 iki 4 tūkst. kub. m) pasaulio rekordas nuo 1979 metų priklauso Čonsi Dunui, kuris buvo pakilęs į 16154 m aukštį.
Absoliutus pasaulio rekordas priklauso indui Vijaipatui Singanijai, kuris 2005 metų lapkričio 26 dieną pakilo į 21290 metrų aukštį. Jis tuomet pakilo Bombėjuje, o nusileido 240 kilometrų nuo šios vietos. Indas skrido daugiau nei 22 tūkst. kub m talpos oro balionu.