Įvaldę kompiuterius, neišmokstame valytis dantų…

Jei sukraujavo dantenos, tai gali būti klastingų periodonto ligų pradžios ženklas. Kaip jų išvengti, ką turime daryti, jei periodontitą jau „pasigavome”, „Vakarų ekspresas” paprašė atsakyti odontologą Romą Abunevičių.

Pirmiausia – ką privalome daryti, kad periodontito „neužsitarnautume”?

Labai paprasta – du kartus metuose apsilankyti pas odontologus arba burnos higienistus. Tik jie gali profesionaliai nustatyti periodonto ligų simptomus.

Nerimą kelia tai, kad periodonto ligų užuomazgų jau užtinkame pas ketverių metų vaikus, nors šios ligos būdavo priskiriamos tik vyresnio amžiaus žmonėms. Keista, kad mes, įvaldę kompiuterius, niekaip neišmokstame taisyklingai valytis dantų. Nors odontologai neriasi iš kailio, aiškindami taisykles, nors egzistuoja begalės instrukcijų šia tema, daugelis mūsų tebesitenkiname rytais kelias sekundes pamakalavę dantų šepetėliu burnoje.

Be abejo, kad išvengtum periodonto ligų, didelę reikšmę turi racionalus maistas, vitaminai, mineralai.

Koks signalas reikštų, kad jau reikia skubios odontologų pagalbos?

Periodontito pradžia – paraudusios ir kraujuojančios dantenos. Šitoje stadijoje dar galima pacientui padėti išvengti periodontito. Jei nieko nedaroma, išsivysto gingivitas. Tai – dantenų uždegimas, pažeidžiantis danties raištį, kaulą. Ir dantis pradeda klibėti. Dar ir tuomet odontologai gali padėti. Gingivito negydant, išsivysto periodontitas, kurio vėlyvesnė stadija – dantenos atsiskiria nuo dantų. Jie keičia poziciją, išklimba ir iškrinta.

Odontologų paslaugos – brangios. Todėl daugelį stabdo ne tik dantisto baimė apskritai, bet ir kainos. Ką žmogus savo dantų labui gali daryti pats?

Aš visą laiką pacientams kartoju, kad praradus dantis vėliau juos protezuoti atsieis daug brangiau. Tai viena. Antra, periodonto ligų rizikos grupėje yra rūkantys, triauškiantys saldumynus, šlamščiantys miltinius patiekalus. Tad tegul pagalvoja. Periodontitą gali sukelti ir blogai įstatytos plombos, nekokybiški protezai. Jo priežastimi gali būti ir diabetas ar kitos ligos, kai nuolat vartojami vaistai.

Ką mes turėtume valgyti, norėdami turėti sveikus, periodonto ligų neveikiamus dantis?

Dantys mums duoti tam, kad kramtytume. Nevenkime pagraužti morkos, kietesnio obuolio. Turėtume valgyti visavertį maistą, kuriame daug mineralinių medžiagų. Tačiau nėra tokio maisto, kuris tarsi vaistai apsaugotų nuo periodonto ligų. Kadangi nemokame taisyklingai valyti dantų, susidaro jų apnašos, akmenys. O juos pašalinti, išplauti dantenų „kišenes” tegali tik profesionalai. Yra veiksmingų dantų pastų. Bet jos veiksmingos tik tuomet, kai yra pašalintos periodonto ligų vystymosi priežastys.

Patarčiau nuo mažumės įprasti masažuoti dantenas. Tai galima daryti tiesiog savo paties švariu pirštu. Tokio masažo „seansas” turėtų trukti dešimt – penkiolika minučių.

O apskritai pas odontologus reikėtų bėgti ne tuomet, kai jau gelia dantis, o bent kartą per pusmetį, kai, atrodytų, jokių dantų ligų požymių nėra.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.