Gandrų sulaukti padeda medikai

Vaisingumo asociacija teikia vilties šeimoms, kurios susidūrė su kliūtimis planuojant šeimos pagausėjimą

Gana nemažai porų negali susilaukti vaikų. Tokias šeimas dažnai užgula pesimistinės nuotaikos, jos skaudžiai išgyvena šią problemą. Maždaug kas septinta vaisingo amžiaus šeima kenčia dėl nevaisingumo.

Šiandien yra nemažai efektyvių nevaisingumo gydymo būdų. „Kartais gamtai reikia padėti“, – sako medikai.

Nevaisingumas turi būti pripažintas liga

„Sukūrę šeimą abu su vyru svajojome turėti jaukius namus, porą vaikų. Įsivaizdavome, kaip tapsime mama ir tėčiu, kaip mūsų mažyliai augs, klausinės visokiausių dalykų, krės išdaigas.

Tačiau mūsų svajonėms kol kas nelemta išsipildyti. Jau beveik ketveri metai mes nesusilaukiame vaikų. Kreipėmės į gydytojus.

Dabar jau turime viltį, kad galbūt po gydymo ir mūsų namuose krykštaus naujagimis“, – pasakoja Jolita (vardas pakeistas).

Nevaisingos šeimos nenori viešumos. Mūsų šalyje nevaisingumas nelaikomas problema, o nevaisingos šeimos sulaukia visuomenės pasmerkimo, netgi paniekos.

Nevaisingos poros susibūrė į Vaisingumo asociaciją, kurios klubai veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose. Asociacijos nariai bendrauja, palaiko vieni kitus, nebesijaučia vieniši su savo problema.

Asociacija – tarsi tiltas tarp nevaisingų šeimų ir valstybės, gydytojų, farmacininkų. Ji atstovauja interesams nevaisingų šeimų, susidūrusių su kliūtimis bandant susilaukti kūdikio ar nerimaujančių, kad gali turėti problemų dėl vaisingumo.

Asociacija suteikia galimybę jos nariams dalytis savo patirtimi ir žiniomis, abejonėmis ir baimėmis, išgyvenimais, diskutuoti ir palaikyti vieni kitus ir ypatingai padėti tiems, kurie dar tik pradeda savo kelionę planuojant vaikučius.

„Sieksime, kad Lietuvoje nevaisingumas būtų pripažintas liga, kad žmonės turėtų teisę būti gydomi, o taip pat turėtų teisę į gydymo išlaidų kompensavimą bei nemokamas pagalbinio apvaisinimo procedūras, – teigė Vaisingumo asociacijos narė Aurelija. – Asociacija dirba švietėjišką darbą: suteikiame žinių visai visuomenei, kad nevaisingumas yra liga ir kaip bet kuri kita liga negali būti gėdinga“.

Gydymas – iš savo kišenės

Lietuvoje žmonės, turintys nevaisingumo problemų, negauna materialinės pagalbos nei iš valstybės biudžeto, nei iš ligonių kasų, nors mokesčius moka. Už gydymo paslaugas ir vaistus jie moka iš savo kišenės. Nevaisingumas yra gydomas tik privačiose klinikose. Vienos apvaisinimo procedūros kaina – nuo 500 – iki 20 tūkst. litų. Vienos procedūros dažniausiai neužtenka. Šeimos lieka vienos su savo psichologinėmis, socialinėmis, ekonominėmis problemomis.

Makedonijoje nevaisingoms šeimoms kompensuojami vaistai ir apvaisinimo procedūros valstybinėse gydymo įstaigose. Estijoje valstybė apmoka porai dalį procedūros kainos, Čekijoje apmokamos trys procedūros vienai porai.

Daugelyje išsivysčiusių šalių dirbtinis apvaisinimas yra įprastas dalykas. Nuo pirmojo vaiko „iš mėgintuvėlio“ Luizos Braun gimimo 1978 metais pasaulyje jau yra gimę per milijoną tokių vaikų.

Pagalbos ieško pas specialistus

Dauguma Lietuvos vaisingumo asociacijos narių yra didmiesčių gyventojai ir tik 16 procentų narių gyvena mažuose miesteliuose arba kaimuose. Daugiausiai asociacijoje yra jaunų – 25-30 metų šeimų. Pasak asociacijos narės Aurelijos, asociacija organizuoja specialistų paskaitas, psichologinę tarpusavio paramą ir pagalbą interneto forumuose, ieško lėšų suteikti finansinę paramą nevaisingoms šeimoms.

Net 41 proc. asociacijos narių nevaisingumo problema kamuoja 4-10 metų. Daugiau nei dešimt metų nevaisingi yra 9,1 proc. narių. Po pusės-vienų metų nepastojimo į gydytojus kreipėsi apie 39 proc. šeimų, po vienų-dvejų metų – net 50 proc. šeimų apsilanko gydytojo kabinete. Dvejus-penkerius metus laukia apie 9 proc. šeimų, kol išdrįsta sau prisipažinti apie egzistuojančią problemą.

Kas ketvirta asociacijos šeima nevaisinga dėl vyro sveikatos sutrikimų, dėl moters sveikatos problemų – 32 proc. porų nesusilaukia vaikų. Apie 30 proc. porų gandrai neaplanko dėl abiejų partnerių vaisingumo sutrikimų, o apie 13 proc. šeimų gydytojai nenustato priežasties, kodėl jos yra nevaisingos. Apie 90 proc. asociacijos narių reikalinga dirbtinio apvaisinimo procedūra.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , .

2 Responses to Gandrų sulaukti padeda medikai

  1. Kas mano tėvai???

    Baisu, užtenka paskaityti komentarus tinklapyje „Nesulaukiančioms gandro“. Moterys (ir vyrai) padarytų bet ką, kad tik susilauktų savo biologinio vaikučio (netgi pasinaudotų dodnoro tėvo ar motinos paslaugomis). Bet ar tai būtų jų vaikutis? Kas gins šio vaikučio teises? Be to, pastebimas negatyvus nevaisingų tėvų požiūris įsivaikinimo atžvilgiu. Kur mes ritamės??? Kokias pažiūras formuojame? Nesiekiame padėti šiems tikrai nelaimingiems tėvams padėti susitaikyti su likimo lemtimi, o skatiname pasiekti „tikslo „bet kokia“ kaina“. O gaila… galbūt šios moterys ir tėvai yra tikrai pašaukti dideliam žygdarbiui….

  2. neringa

    AS TAI GALVOJU KAD TOS POROS KURIOS NETURI VAIKU YRA NEPILNAVERTES ,NE TOKIOS KAIP VISOS .BET JIE GALI PASIKEIST IR PRITAPT ISIVAIKINDAMI MAZYLI KURIAM TIKRAI REIKIA PAGALBOS ,MEILES.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.