Žmogus – ne plaktukas

„Viena didžiausių šių laikų problemų visuomenėje – vaizduotės stoka“, – mano režisierius Gytis Padegimas. Teatralas sutiko mokyti verslininkus bendravimo laisvumo, tvirtumo, atsipalaidavimo.

Režisierius Gytis Padegimas, naudodamasis Michailo Čechovo aktorių ugdymo metodu, pradeda seminarų ciklą verslininkams. Trisdešimties metų darbo patirtį teatre turintis režisierius sako, kad verslui būtina bendravimo psichologija. Pirmasis seminaras „Gyčio Padegimo kūrybinė laboratorija“ suburs verslo žmones lapkričio 23 dieną.

– Kaip kilo idėja rengti seminarus verslininkams?

– Mintis kilo ne man. Iniciatyva priklauso „Baltijos vadovų konferencijos“ direktorei Daivai Vilkelytei. Patirties dirbant Michailo Čechovo metodu aš turiu. Rudenį Palangoje vyko konferencija „Chaosas ir tvarka“, joje skaičiau pranešimą. Paskui gavau pasiūlymų vesti seminarus verslininkams ir rengti visą jų ciklą.

– Kuo šie seminarai bus naudingi?

– Dažnai žiūrėdamas į Lietuvos žmones – politikus, visuomenės veikėjus ar verslininkus – matau, kad jiems trūksta bendravimo laisvumo, tvirtumo, atsipalaidavimo. Šių dalykų galima išmokti, tuo ir bus naudingi seminarai. Žmonės labai įsitempę, skubantys, visose srityse vyksta konkurencija, nebelieka laiko atsižvelgti į savo dvasinius poreikius. Svarbu, kaip sakė da Vinci, savo mąstymą ir jutimus sujungti, kad jaustumeisi dvasiškai sveikas.

Vokietijoje vedžiau tokius seminarus verslininkams. Po užsiėmimų jie man dėkojo, spaudė ranką ir sakė, jog dabar visiškai kitaip mato problemas. Vadinasi, kitaip bandys jas spręsti.

Telefonas netyla

– Kokio atgarsio sulaukėte iš Lietuvos verslininkų?

– Po seminaro Palangoje mano telefonas netyla. Dar neprasidėjus seminarų ciklui jau turiu begalę kvietimų skaityti pranešimus įvairiose įmonėse. Paaiškėjo, kad verslas be tam tikros humanitarinės kultūros ir psichologijos derinimo šiek tiek buksuoja. Tikri profesionalai verslo srityje siekia ne tik kuo didesnio pelno, bet ir padaryti savo nišą patrauklesnę, atsižvelgti į darbuotojų savijautą. Tam neužtenka tik ekonomikos studijų.

Aktorystė versle

– Aktorystė ir verslas – labai skirtingi dalykai. Ar aktorystės panaudojimas versle nesudaro priešpriešos?

– Aktorystė nėra apsimetinėjimas kažkuo kitu. Tai savo sąmonės, pasąmonės pažinimas, nepanaudotų galių ir paslėptų gabumų atradimas, panaudojimas. Režisūra yra praktinė psichologija, teatre nuolat taikau psichoanalizę ir psichologijos metodus. Puikiai pritaikyti šiuos dalykus galima ir verslininkų veikloje, bet tai daryti gali ne tik aktoriai ar verslininkai, o visi žmonės.

– Kuo ypatingas Michailo Čechovo metodas?

– Iš tiesų jis yra labai paprastas – įsiklausymas į save, suvokimas, kas esi ir ką gali. Kai galiausiai žmogus tai suvokia, atlieka daug įvairiausių pratimų: fizinių, psichofizinių, dvasinių. Pratimai padeda plėtoti jo gabumus, kurie gali būti pritaikomi ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir profesinėje veikloje.

Amerikiečių aktorius Clintas Eastwoodas atsiimdamas apdovanojimus dėkoja ne tik mamai, tėčiui, kas dabar labai įprasta, bet ir Michailui Čechovui. Jo metodas padeda tiek aktoriui, tiek kiekvienam žmogui tapti visaverčiam, įsitvirtinti visuomenėje.

– Tačiau verslininkai juk ne aktoriai, visokių problemų gali dėl jų iškilti.

– Sakoma: jei bijai vilko, neik į mišką. Jei manysi, kad problemos iškils, jos ir iškils. Nereikia prisigalvoti. Jei jų atsiras, ieškosime būdų, kaip spręsti. Mano nuomone, verslininkai kaip tik labiau pratę dirbti su žmonėmis, o aktoriai – egocentriškesni, dėl jų būna daugiau problemų.

Be kostiumų

– Papasakokite, kaip vyks seminarai.

– Na, susirinks verslo žmonės, bet ne kostiumuoti, kaip jiems įprasta, o apsirengę taip, kad galėtų sėstis ant žemės ir laisvai jaustis. Pirmiausia sieksime, kad vyrautų teigiama atmosfera, susidarytų bendra komanda, atsirastų pasitikėjimas, saugumo jausmas. Tada imsimės įvairių pratimų, improvizacijų. Tai nebus verslo planų kūrimas. Viena didžiausių šių laikų problemų visuomenėje – vaizduotės stoka. Bandysime siekti kūrybinių impulsų sužadinimo, kad patys kurdami verslo planą ir dirbdami jie tai gebėtų daryti sėkmingiau.

– Kokios reakcijos sulaukėte iš savo kolegų režisierių?

– Dar nesulaukiau jokios reakcijos, nes seminarai neprasidėjo. Nemanau, kad jie būtų labai nustebinti, nes pagal Čechovo metodą dirbu daug metų: dalyvavau ne vienoje tarptautinėje konferencijoje, porą metų dėsčiau Danijoje, skandinavų studentams, dirbu ir su režisieriais iš Afrikos, Kanados. Šiuo atveju užsiimsiu su verslo žmonėmis ir manau, kad kolegos neturėtų stebėtis, nes dirbdami ir jie susiduria su kitų profesijų atstovais, juos konsultuoja.

Bendros kalbos paieškos

– Atvirai pasakykite, kam jums to reikia?

– Visuomenė yra suskilusi, nėra bendruomenės. Mano nuomone, labai svarbu, jog verslininkai, politikai ir kultūros žmonės nebemąstytų, kad jų sritis geresnė už kitų, nebedirbtų apsikasę, nesidairydami į aplinkinius ir nebesiektų atsipjauti kuo didesnio pyrago gabalo iš valstybės biudžeto ar visuomenės. Tik tada, kai verslininkui kultūra nebus atmestinis dalykas, o menininkui verslas nesukels alergijos, neatrodys žema ir menka (kaip yra dabar), galėsime žengti į priekį. Ieškodami bendros kalbos, rengdami bendrus projektus, perimdami vieni iš kitų tai, kas geriausia, žmonės susikurs jaukesnį klimatą. Lietuvoje bus geriau gyventi, kai įvairių profesijų žmonės ras bendrus sąlyčio taškus. Tuomet, manau, nebereikės vykti dirbti ir gyventi į užsienį. Už tai jaučiu atsakomybę, todėl ėmiausi daryti tai, kas, mano nuomone, padės pasiekti teigiamų rezultatų.

– Ar tikrai tikite, kad pavyks radikaliai pakeisti verslininkų požiūrį?

– Nesakau, kad įvyks stebuklas. Lietuvoje vyrauja neteisingas požiūris į žmogų. Jis laikomas instrumentu, bet juk žmogus ne plaktukas ar elektrinis pjūklas! Žmogus yra vertybė, jis sukurtas pagal Dievo atvaizdą. Svarbu rasti jo vietą visuomenės struktūroje, kur jis būdamas jausis laimingas. Nuo to priklauso verslo sėkmė. Akivaizdu, kad kuo daugiau bus žmonių, dirbančių mėgstamą darbą, tuo ir valstybės ekonomika bus geresnė. Jau praėjo tie laikai, kai tik pinigų kiekiu buvo galima buvo pasiekti visuomenės, firmos, valstybės klestėjimą. Patys verslininkai jau supranta ir ima vertinti darbuotoją ne kaip įrankį, o kaip asmenybę.

Trumpai

Gyčio Padegimo režisūrinį kraitį sudaro daugiau kaip 80 Lietuvoje, užsienyje ir TV pastatytų spektaklių, iš jų 16 – pagal lietuvišką dramaturgiją. Jis atvedė į sceną ir padėjo žengti pirmuosius žingsnius dabar garsiems menininkams – dailininkams, kompozitoriams, aktoriams. Viena unikaliausių jo režisūros ypatybių – visavertis aktoriaus atvėrimas, remiantis Čechovo kūrybiniu metodu, sugebėjimas „išdėlioti“ jausmų ir minčių mizanscenas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.