Lietuvos praeitis atverta lenkams

Lenkijos sostinės Varšuvos valstybiniame archeologijos muziejuje atidaryta paroda „Praeitis atverta ateičiai. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniuje“

Parodą papildo lietuvių muziejininkų parengtas, o lenkų kolegų išleistas išsamus, gausiai iliustruotas ekspozicijos vadovas, taip pat mūsų specialistų parūpintas informacinis lankstinukas lenkų kalba apie Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus Vilniuje.

Be ministerijos atstovų

Parodos „Praeitis atverta ateičiai. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniuje“ idėjos autorius – programos „Lietuvos dienos Lenkijoje 2006“ kuratorius Evaldas Stankevičius. Ekspozicija sumanyta kaip mūsų kultūros paveldo pristatymas svarbiausiame Lenkijoje Lietuvos kultūros renginyje, kuris skirtas abiejų valstybių diplomatinių santykių atkūrimo 15-osioms metinėms.

Supažindinant lenkus su vienu svarbiausių Lietuvos tūkstantmečio programos projektų – Valdovų rūmų atkūrimu Vilniuje – atveriamos didelės mūsų istorijos ir kultūros, Lietuvos įvaizdžio užsienyje perspektyvos. Todėl šią parodą Lietuvos dailės muziejaus (LDM) ir Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“ specialistai rengė beveik metus. Deja, numatytu laiku – rugsėjo mėnesį – ji nebuvo atidaryta. Mat Kultūros ministerijos klerkai nesugebėjo laiku išspręsti parodos finansavimo klausimų. Gaila, kad nė vienas šios ministerijos atstovas nesiteikė atvykti ir į ekspozicijos, kurioje apsilankė garsiausi Lenkijos istorikai, tarp jų oficialūs Valdovų rūmų atstatymo konsultantai profesorius Jerzy Lileyko ir Piotras Jamskis, žinomi politikai, kultūros žmonės, atidarymą.

Ikonografija ir radiniai

Paroda sudaryta iš dviejų dalių. Tai edukacinio pobūdžio ikonografinė medžiaga – brėžiniai, piešiniai, fotografijos ir dailės kūrinių reprodukcijos, pasakojančios Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istoriją, atspindinčios ikigotikinę, gotikos, Renesanso, ankstyvojo baroko epochas. Taip pat – rūmų sunaikinimo, jų užmaršties laikus, atkūrimo eigą, kitus dalykus. Antrą ekspozicijos dalį sudaro autentiški per Valdovų rūmų tyrinėjimus sukaupti radiniai. Maždaug 130 eksponatų byloja apie rūmų ir jų teritorijos raidos etapus, čia vykusį gyvenimą. Tai akmens ir keramikos architektūriniai elementai, buities reikmenys, ginkluotės pavyzdžiai, metalo, odos dirbiniai, papuošalai, senovinės monetos ir kiti daiktai. Yra ir specialiai parodai parengtas Vilniaus pilių teritorijos maketas.

„Fantastiška paroda! – negailėjo komplimentų vilniečiams Varšuvos valstybinio archeologijos muziejaus direktorius Wojciechas Brzezinskis. – Ją turėtų pamatyti ne tik sostinės, bet ir kitų Lenkijos miestų žmonės. Bus nedovanotina klaida, jei neparodysite parodos didžiausiuose mūsų miestuose“. Tai nebuvo tušti susižavėjusio istoriko reveransai. Specialiai į parodos atidarymą atvykęs Krokuvos muziejaus direktorius jau suderino ekspozicijos pristatymą šiame garsiame Lenkijos istorijos ir kultūros centre. Parodos rengėjai sulaukė ir daugiau kvietimų. Ji keliaus per svarbiausius Lenkijos archeologijos, istorijos ir dailės muziejus Vroclave, Lodzėje, Biskupe, Šcecine, Liubline. Vienas parodos kuratorių LDM Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų interjerų ir ekspozicijų skyriaus vedėjas daktaras Vydas Dolinskas net pajuokavo, kad po metų kitų lenkai, regis, apie mūsų didžiųjų kunigaikščių rūmus žinos daugiau nei patys lietuviai…

Specialistų komanda

Iki sausio 10 dienos veiksiančią parodą kartu su Dolinsku kuruoja Ėrika Striškienė („Lietuvos pilys“). Ekspozicijos koncepcijos autoriai – LDM direktorius Romualdas Budrys, muziejininkai Remigijus Černius, Dalius Avižinis, „Lietuvos pilių“ direktorius Eduardas Kauklys. Jiems talkino archeologai Irutė Kaminskaitė, Gintautas Striška, muziejininkas Saulius Striuogaitis, inžinieriai Leonardas Mačys, Bronius Aleknavičius, fotografas Vytautas Abramauskas, dizaineris Saulius Marteckas. Visi, atvykę į Varšuvą, atliko ne tik tiesiogines savo užduotis, bet ir be jokio papildomo užmokesčio dirbo proziškesnius vairuotojų, valytojų, montuotojų ir panašius darbus. Parodai, kurią finansavo Užsienio reikalų, Kultūros ministerijos ir Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“, skirta apie 220 tūkst. litų.

Tai, kas sieja

„Krokuvos Vavelio karališkoji pilis, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniuje, Varšuvos karališkoji pilis – tai trys pagrindinės Abiejų Tautų Respublikos valdovų rezidencijos, kurios vienija mūsų šalių istoriją, – LŽ kalbėjo „Lietuvos pilių“ direktorius Kauklys. – Šiandien labai svarbu parodyti tai, kas mus sieja, o ne tai, kas skiria. Todėl, manau, ši paroda sulauks didelio susidomėjimo įvairiuose Lenkijos miestuose“. Kaukliui pritarė LDM direktorius Budrys: „Lenkų susidomėjimas ekspozicija skatina mąstyti ir apie kitomis kalbomis parengtą parodą „Praeitis atverta ateičiai. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniuje“ – iki 2009 metų ji galėtų keliauti ir po kitas Europos valstybes. Ne mažiau svarbu, kad tokia kilnojamoji paroda būtų parengta ir Lietuvos žmonėms, pasiektų atokiausius mūsų šalies kampelius“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.