Ministerija įtaria antstolius, šie – ministeriją

Uostamiesčio antstoliai vis dar laukia Teisingumo ministerijos siųstos komisijos patikrinimo rezultatų. Jų paskelbimas vėluoja, nes skolų išieškotojų darbu nepatenkinti piliečiai ministerijai vis dar siunčia skundų papildymus.

Teisingumo ministro patarėjas Pavelas Kujalis sakė, kad uostamiestyje apsilankiusios ir antstolių darbą tyrusios komisijos išvados vietoje spalio 10-osios bus pateiktos tik lapkričio 3-iąją.

Tuo tarpu patys antstoliai įtarinėja ministeriją, esą jos inicijuotas patikrinimas buvęs tendencingas.

Nežino, ar bus nubaustų

Pasak Teisingumo ministerijos atstovo P. Kujalio, išvados vėluoja, nes septynis skundus parašę žmonės ministerijai dar siunčia papildomą medžiagą.

„Pirminiais duomenimis, dalis nusiskundimų buvo pagrįsti, dalį jau pavyko išspręsti. Komisijos darbo išvados taps konkrečiais pasiūlymais ar tvarkos pakeitimais. Jau turime pasiūlymų dėl vykdymo išlaidų išieškojimo ir Civilinio proceso kodekso pakeitimų. Įvertinsime ir ministerijos valdininkų darbą reaguojant į gautus nusiskundimus. Nežinau, ar bus nubaustų. Manau, jog svarbiausia pašalinti nesklandumus”, – sakė P. Kujalis.

„Vakarų eksprese” jau rašėme, jog spalio pradžioje uostamiestyje lankėsi keturių žmonių komisija, sudaryta teisingumo ministro Petro Baguškos įsakymu. Ji tyrė Klaipėdos regione dirbančių antstolių veikla nepatenkintų žmonių skundus. Tarp besiskundžiančiųjų yra ir Seimo narys. Komisija Klaipėdoje apsilankė Vidos Daugirdienės, Aleksandro Selezniovo, Marytės Trijonienės, Albino ir Zeno Zenkevičių kontorose.

Pastarojo antstolio įgaliojimai Teisingumo ministerijos nurodymu yra sustabdyti. Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūroje atliekamame ikiteisminiame tyrime Z. Zenkevičius įtariamas piktnaudžiavimu.

Patikrinimas – tendencingas?

Patys uostamiesčio antstoliai turi paprastą juos užklupusio patikrinimo paaiškinimą – esą kažkas iš Teisingumo ministerijos klerkų panoro tapti antstoliu, tačiau neišlaikė kvalifikacijos egzamino. Supykus, neva nutarta išaiškinti tarp šios profesijos atstovų plintančias negeroves.

Kolegoms įdomu pasirodė ir tai, kad komisija apsilankė antstolio, kuris paties ministro P. Baguškos įsakymu tuo metu atostogavo, kontoroje.

Antstolė Vida Daugirdienė pasakojo, jog ministerijos atstovai aplankė ne tik tuos antstolius, dėl kurių darbo gauta nusiskundimo.

Esą jos biure svečiai iš Vilniaus apsilankę apie vidurdienį, kai darbuotojai ruošėsi išeiti pietauti. V. Daugirdienės tuo metu darbe nebuvo, tad ministerijos atstovus priėmė kontoros administratorė.

„Šis apsilankymas buvo ne patikrinimas, o susipažinimas su kontoros darbuotojais, domėjimasis jų darbu. Kontoroje apie porą valandų užtrukę vilniečiai su darbuotojais pabendravo prie arbatos, domėjosi sukauptais archyvais”,- sakė antstolė.

„Blogiečių” įvaizdis

„Pas mus ir notarai, ir advokatai – privatininkai. Tačiau kritikos dėl įkainių kažkodėl labiausiai susilaukia antstoliai”, – stebėjosi V. Daugirdienė.

Uostamiesčio antstoliai tvirtina, esą visuomenėje tendencingai piešiamas antstolio „blogiečio” portretas.

„Kartą vieno atsitiktinio žmogaus paklaususi, ar jis pasitiki antstoliais, sulaukiau netikėto atsakymo. Žmogelis tvirtino, kad jam pačiam susidurti su skolų išieškojimu neteko, tačiau jis iš kitų girdėjęs, jog tai blogi pareigūnai. Bet tik nuo paties žmogaus pastangų priklauso, ar skolos išieškojimas užtruks kuo trumpiau ir kuo mažiau kainuos”,- tvirtino V. Daugirdienė.

Anot jos, skolininkus esą būtina auklėti – visuomenė turinti suprasti, kad skolos skolininkus persekios visą gyvenimą ir anksčiau ar vėliau jas teks sumokėti, tačiau einant laikui, išaugs jų dydis.

Antstolis – paskutinė instancija

Anot UAB „Baltjuta” finansininkės Vilijos Latakienės, į antstolius įmonė yra kreipusis ir dėl 25 tūkst. litų, ir dėl mažesnių skolų. Kompresoriais prekiaujanti bendrovė tiesiog neberadusi kitos išeities. Skolininkai į tokį veiksmą sureagavę skirtingai: vieni supyko, kiti – sumokėjo, atsiprašė ir bendradarbiauja toliau.

Oficialiais duomenimis, per tris šių metų ketvirčius antstoliai išieškojo 196,8 mln. litų skolų. Vienam antstoliui šiemet vidutiniškai teko 1,56 mln. litų išieškota suma.

Per devynis šių metų mėnesius buvo nutrauktos 2 209 bylos. Antstoliai periodiškai tikrina skolininkų turtinę padėtį tol, kol yra bent nedidelė tikimybė sugrąžinti skolą kreditoriui.

Iki šių metų spalio mėnesio susikaupė 2,55 mlrd. litų skolų. Antstoliams šiuo metu pavyksta išieškoti apie trečdalį visų skolų.

Valstybės biudžeto naudai antstoliai per devynis mėnesius išieškojo 31,5 mln. litų skolų. 11,2 mln. litų išieškota pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos, 7,3 mln. litų – pagal policijos įstaigų, 7,2 mln. litų – pagal teismų išduotus vykdomuosius dokumentus.

Privatiems fiziniams ir juridiniams asmenims per tris šių metų ketvirčius sugrąžinta 165,4 mln. litų skolų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.