Kas ir kodėl siekia nutylėti tragedijos priežastis

Liepą Vilniuje tris gyvybes nusinešusi ir šešis žmones sužalojusi tragedija atvėrė muitinės sistemos ydas. „Lietuvos žinioms“ pavyko gauti iki šiol neviešintos medžiagos.

Pavasarį Vilniaus teritorinės muitinės direktorius Pranas Dragūnas pasirašė 30 tūkstančių litų vertės prekių naikinimo sutartį su šios veiklos licencijos neturinčia privačia bendrove. Galima sakyti, kad tai buvo vasarą įvykusios tragedijos įžanga.

Fotografuoti draudžiama

Liepos 20-ąją Vilniaus teritorinės muitinės bei UAB „Vilniaus tranzitas“ darbuotojai prisimins ilgai. Tą dieną bendrovės teritorijoje traiškant pasenusio dezodoranto balionėlius kilo didžiulis gaisras. Liepsnose žuvo „Vilniaus tranzito“ direktorius ir transporto baro viršininkas, o 90 procentų kūno nudegęs muitinės pareigūnas po savaitės mirė ligoninėje.

Pagaliau aiškėja, kodėl tebešėlstant gaisrui į įvykio vietą atskubėjusius žurnalistus pasitiko teritorijos prieigas saugoję ginkluoti vyrukai.

„Mums įsakyta nieko neleisti artyn. Dėl jūsų saugumo“, – lyg kirviu nukirsdavo apsaugininkai, žurnalistams prisiartinus prie vartų. „Lietuvos žinių“ fotografui iš tolo pamėginus užfiksuoti teritorijos gale liepsnojantį sandėlį, vienas darbuotojų pareiškė, jog tai daryti draudžiama.

Bet po teritoriją laisvai vaikštinėjo ten pat esančios muitinės, bendrovių „Ad Rem“ ir „Vilniaus tranzitas“ darbuotojai.

Ar iš tiesų teritorijos šeimininkams rūpėjo vien žurnalistų saugumas? O gal liepsnojančiame sandėlyje glūdėjo paslaptis?

Ką iš tiesų saugojo apsaugininkai

Paslaptį pirmieji savo akimis išvydo gaisravietę aplankę ekspertai. Jų išvados, surašytos prieš mėnesį, visuomenei iki šiol nepaskelbtos.

Paaiškėjo, kad „Vilniaus tranzitas“ prekėms naikinti naudojo nesertifikuotą įrangą.

„Projektinės, montavimo, techninės dokumentacijos (sumontuotų įrenginių pasų), pripažinimo tinkamu naudoti aktų ir kitų dokumentų „Vilniaus tranzitas“ nerado ir tyrimui nepateikė“, – rašoma ekspertizės akte.

Apžiūrėję apdegusią įrangą ekspertai nustatė, kad tai – dengtoje pašiūrėje sumontuoti paprasčiausias transporteris ir rotorinis trupintuvas. Ant transporterio išlikusi gamintojų informacinė lentelė skelbė: tai – 1985 metais Rusijos „Tartuskij“ fabrike pagamintas bulvių transporteris-krautuvas IZK-80.

Sunkiau sekėsi identifikuoti prekių „malimo“ įrenginį: ugnis nuniokojo informacinę lentelę, perskaityti, kas joje parašyta, neįmanoma.

Tačiau specialistai išnarpliojo ir šį mazgą. „Išoriškai apžiūrėjus traiškymo įrenginį, liudytojų ir specialistų nuomone, jis panašus į vieno rotoriaus dviejų nejudamai įtvirtintų daužiklių rotorinį trupintuvą, skirtą vidutinio tvirtumo naudingųjų iškasenų, mineralinių žaliavų bei akmens skaldos trupinimui“, – rašoma išvadoje.

Sprogios bei degios prekės neapsaugotos ir nuo atsitiktinės kibirkšties. Netoli naikinimo vietos stovėjo elektros transformatorinė, o elektros variklių, jėgos ir valdymo spintų bei kitos įrenginyje naudotos įrangos specialistams nepavyko identifikuoti. Mat mirtį atnešusio įrenginio šeimininkai nepateikė techninių dokumentų.

Valstybinės energetikos inspekcijos Vilniaus teritorinio skyriaus specialistų išvada griežta: „Prekių naikinimo bare sumontuoti elektros įrenginiai neatitinka „Specialiųjų patalpų ir technologinių procesų elektros įrenginių įrengimo taisyklių“ reikalavimų, taikomų tose vietose ir patalpose, kur naudojami galintys užsiliepsnoti skysčiai ir dujos“.

Mirtis pajudėjo!

LŽ turimi dokumentai tragiškus įvykius leidžia atkurti minutės tikslumu. Liepos 19 dieną iš Vilniuje, Savanorių 174A, esančio „Vingės terminalo“ sandėlio išriedėjo dezodoranto pakuočių prikrautas automobilis. Balionėliai buvo supakuoti į kartonines dėžes, o šios sukrautos ant medinių padėklų. „Vilniaus tranzitą“ krovinys kažkodėl pasiekė baigiantis darbo valandoms, apie 17 valandą.

Gali būti, kad „bizniuko“ sumanytojai pageidavo, kad krovinį matytų kuo mažiau asmenų. Dezodorantai į sandėlyje esantį pusrūsį bei pastogę šalia tvoros buvo sukrauti per pusvalandį.

17.30 val. parduotuvės vedėjas Valentinas Janeckij užrakino sandėlį. Tvirtinama, kad „Vilniaus tranzito“ direktorius Zigmas Kuzas apie rytoj laukiantį darbą pavaldiniams pranešė išvakarėse.

„Jei būtume žinoję, kuo viskas baigsis, nebūtume šio darbo ėmęsi arba iš viso būtume neatėję į darbą“, – vėliau tyrėjams guodėsi nukentėjusieji.

Penkios minutės prieš sprogimą

Išaušo saulėtas ir šiltas liepos 20-osios rytas. Vėjas pūtė vos 1 metro per sekundę greičiu. Idealus oras atostogauti, bet ne traiškyti dezodorantus. Žmogus, parašu palaiminęs tokį leidimą, atostogavo.

8.15 val. „Vilniaus tranzito“ parduotuvės vedėjas Janeckij atrakino sandėlį. Transporto baro viršininkas Antonas Krulikovskis elektros krautuvu atvežė 2 padėklus, ant kurių buvo po 24 plėvele apvyniotas kartonines dezodorantų dėžes. Kiekvienoje jų – po 8 polietilenines pakuotes, o jose – po 12 aerozolio balionėlių.

Darbininkai Petrikas ir Kuklys pjaustė dėžes ir ant transporterio krovė polietileno pakuotes su dezodoranto balionėliais. Taip mirtinas krovinys keliavo į traiškymo įrenginį – rotorinį trupintuvą.

Elektros įrangą prižiūrėjo Vladimiras Švaibovičius, o procedūrą stebėjo muitinės atstovas Darius Virbukas.

Naikinant prekes privalėjo dalyvauti jas pateikusios įmonės „Cargo Via“ projektų vadovas Sigitas Žukauskas. Tačiau jis, savo paties laimei, kažkodėl neatvyko. Sprendžiant iš „Cargo Via“ rugpjūčio 3 dieną rašyto paaiškinimo, Žukauskas apie komisijos sudarymą nebuvo informuotas.

Netoli sukiojosi dar vienas stebėtojas – Zigmas Kuzas, anot liudininkų, visuomet dalyvaudavęs naikinant prekes. Niekas nesitikėjo, kad po kelių akimirkų visi puls blaškytis apimti liepsnų.

700 flakonėlių

Darbas vyko sparčiai: po penkių minučių, 8.25 val., pirmasis padėklas jau buvo beveik tuščias. Specialistai apskaičiavo, kad prieš prasidedant gaisrui spėta sutraiškyti apie 600-760 šešiose ar aštuoniose kartoninėse dėžėse buvusių kūno dezodoranto flakonėlių.

Ant kartoninių dėžių bei padėklų jokių įspėjamųjų ženklų, užrašų apie pakuotėse esančias pavojingas medžiagas nebuvo. Vėliau paaiškės, kad tokios informacijos nebuvo ir šių prekių atgabenimo dokumentuose.

Tačiau nepastebėti, kas naikinama, buvo neįmanoma. Ant pačių dezodorantų balionėlių anglų ir rusų kalbomis nurodytas turinys: butanas, izobutanas, propanas, alkoholis, izopropilmiristatas, irgozanas, triklozanas.

Ten pat pavaizduotos liepsnelės ir atspausdintas ne mažiau aiškus užrašas: „Slėginis indas: saugoti nuo saulės spindulių, nelaikyti aukštesnėje kaip 50 laipsnių temperatūroje, nebadyti ir nedeginti netgi panaudotų tuščių, nepurkšti į atvirą liepsną ar ant įkaitintos medžiagos“.

Naikintojai viską darė priešingai. Neaiškia, tokiai veiklai nepritaikyta įranga pilni (!) dezodoranto balionėliai buvo badomi ir traiškomi. Nepritaikyti elektros varikliai, jungikliai, kiti įrengimai bet kada galėjo įskelti kibirkštį. Iš kelių pusių betono tvoros ir sandėlio sienų supamoje pašiūrėje nebuvo dujas sklaidančios ventiliacijos. Vėjelis vos vos šiureno.

Tačiau, kaip vėliau paaiškėjo, paskutinę akimirką tragedijos dar buvo galima išvengti.

Darbininko nepaklausė

Vos pradėjus trupinti balionėlius, į šalia naikinimo įrenginio esančias dirbtuvėles grąžto pasiimti užsuko greta įsikūrusios bendrovės „Ad Rem“ ūkvedžio padėjėjas Bronislovas Kairys.

Apsižvalgęs vyriškis paėmė dezodoranto balionėlį ir atnešęs jį Kuzui parodė nupieštą liepsnelę. Kaip vėliau ekspertams pasakojo pats Kairys, Kuzas nekreipė dėmesio. Jis atsakė, kad „jokio pavojaus nėra, nes koncentracija siekia tik apie 70 procentų“.

Nežinia, kokią koncentraciją turėjo omenyje vyriškis. Vargu ar ši frazė nuskambėjo atsitiktinai.

Greičiausiai, ruošdamiesi avantiūrai, atsakingi ponai „skaičiavo“, kada sprogsta propano ir deguonies mišinys.

Tačiau apie tai Kuzo nebepaklausime: po kelių akimirkų šio žmogaus neliko gyvo.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

4 komentarai į "Kas ir kodėl siekia nutylėti tragedijos priežastis"

 1. Emilija

  Kiekvienas sumoka už savo nuodemes…Tikėkimes dabar praėjus po įvykusios tragedijos beveik 2 -iems metams, Vilniaus Tranzitas nebepakartos tos pačios klaidos.

 2. remis

  griausk miki

 3. zosia

  myliu remi

 4. vaska

  as irgi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.