Svarbiausias durims taikomas reikalavimas – jų saugumas. Butą ar namus saugančios durys turi būti tvirtos, patikimos ir patvarios. Todėl geriau netaupykite, rinkitės ilgai ir kruopščiai.
Durys apsaugo būstą nuo iš lauko sklindančio triukšmo ir šalčio. Tačiau pagrindinė jų funkcija – saugoti namus nuo įsibrovėlių. Šiandien tvirtomis galima vadinti ir metalines šarvuotas duris, ir stiklines. Patikimumas priklauso ne tik nuo medžiagų, iš kurių durys pagamintos, bet ir nuo jas rakinančių spynų.
Svarbu, kaip durys sumontuotos
Durų, kaip sistemos, saugumą lemia keturi pagrindiniai veiksniai: durų konstrukcija, užraktai, užraktų įranga, durų montavimo būdas.
Durys turi būti įstatytos taip, kad tarpas tarp staktos ir varstomosios dalies (ir spynų liežuvėliai) būtų uždengtas, o durų stakta masyvi. Gerai, jei durys turi specialius, dažniausiai metalinius kaiščius, dėl kurių neįmanoma jų iškelti.
Šarvuotų durų plieno konstrukcijos atsparumas mechaniniam poveikiui priklauso nuo apsauginio plieno storio, standumo, briaunų išdėstymo, staktos sienelės storio bei kitų papildomų dalių, apsaugančių lengviau pažeidžiamas vietas. Natūralios medienos durų varstomoji dalis turi būti pilnavidurė, storesnė nei 50 mm, o staktos sienelės – ne žemesnės nei 40 mm.
Vienas užraktas ar keli?
Dažnam iškyla klausimas: ar kelios spynos padidina saugumą, ar ne? Kokybiškos ir patikimos spynos kainuoja nepigiai, tačiau specialistai pataria jas rinktis kelias – dviejų užraktų durys saugesnės negu vieno. Vienas užraktas gali būti rakinamas iš lauko pusės raktu, o iš vidaus – rankenėle. Galima rinktis ir sudėtingesnius, iš abiejų pusių rakinamus užraktus. Du užraktai patogūs ir tuo, kad sugedus vienam jų durys neliks neapsaugotos, atviros.
Kokybiškoms spynoms gamintojai suteikia dešimties ir daugiau metų garantiją. Tačiau ir kokybiški užraktai iki galo neužtikrina saugumo. Visos spynos turi trūkumų, ir įgudęs įsilaužėlis vis dėlto vienu ar kitu būdu jas gali išlaužti. Papildomam saugumui durų konstrukcijoje gali būti įrengti itin tvirti spynų liežuvėliai, spynos mechanizmo apsauga nuo pjovimo, gręžimo ir pan.
Montavimo ypatumai
Prieš perkant jau pagamintas duris būtina įsitikinti, ar spynos plokštelė lygiagreti durų briaunos kampo linijai, spynų liežuvėlių rakinimo kryptis turi būti statmena durų paviršiui. Kokybiški užraktai turi būti rakinami lengvai, neskleisti pašalinių garsų. Labai svarbu, kad užraktų liežuvėliai būtų paslėpti ir apsaugoti nuo išorinės staktos pusės.
Pageidautina, kad spynos mechanizmas būtų papildomai įtvirtintas varstomosios dalies durų viduje. Jei mechanizmą saugo dar ir grūdinto plieno plokštė, padidėja jo atsparumas gręžiant ir pjaunant. Trijų krypčių geometriniai užraktai efektyvūs tik tuomet, kai apatinis ir viršutinis kaiščiai yra masyvūs. Atstumas tarp užrakto plokštelės ir staktos turėtų būti 3-5 mm, o užraktas prie varčios pritvirtintas ne mažesniais kai 5 mm skersmens varžtais. Labai svarbu, kad varstomoji dalis (į kurią įleista spyna) medinėse duryse būtų mažiausiai 30 mm didesnė nei spynos korpuso storis, o apsauginėse duryse su plieno šarvu vidinėje pusėje – ne mažiau kaip 5 mm (be apdailos storio).
Montuojant duris atstumas tarp durų staktos ir sienos šonuose neturi viršyti 10-20 mm, o viršuje 10-40 mm. Tvirtinimo detalės (sutvirtinančios sieną ir staktą) turėtų būti masyvios, o tarpas tarp staktos ir sienos užbetonuotas. Montavimo putas galima naudoti tik mažo saugumo lygio medinėms durims.
Geroms durims – brangi spyna
Norint būste jaustis tikrai saugiai, nepakanka įsidėti tvirtas, nepigias duris. Jos bus nieko vertos, jei įmontuosite tik kelis ar keliolika litų kainuojančias turguje pirktas spynas. Nepagailėkite pinigų geriems žinomų gamintojų užraktams. Praktiškiausias sprendimas, kai viena spyna yra seifinio tipo, galinti kainuoti ir kelis šimtus litų, o antra – paprastesnė ir kiek pigesnė.
Į šarvuotas duris dažniausiai dedami šerdelinio-cilindrinio bei plokštelinio tipo užraktai. Gerų firmų šerdelinio tipo užraktai yra ilgaamžiai, gali laikyti iki 50 metų. Jie nėra visiškai saugūs, tačiau labai patogūs gyventojams. Plokštelinėse spynose raktas rakina korpuso liežuvėlį – „nukopijuoja” plokšteles ir padaro taką skląsčiui. Jei plokštelės spynoje neatitinka, spynos neatrakinsite, o bandydami pasukti jėga mechanizmą sulankstysite arba sugadinsite.
Už paprastų medinių durų, net su pačia tobuliausia spyna, saugu nebus. Grandinėlė, nors stora ir brangi, būsto taip pat pakankamai neapsaugo. Naudodamas specialų įrankį įsilaužėlis lengvai ją gali nutraukti. Su skląsčiu gyventi saugiau, tačiau mažas vaikas ar šuo netyčia gali jį užspausti, ir durų iš lauko nebus galima atrakinti.
Rakinti iš abiejų pusių
Patikimas buto durų užraktas rakinamas trimis ar net keturiomis kryptimis. Tačiau laukujėms durims spyna, blokuojanti į keturias puses, nelabai tinka, nes žiemą spūstelėjus šaltukui raktas gali nebepajėgti atitraukti visų skląsčių. Šiuo atveju geriau rinktis duris, kurių viena pusė fiksuota prie vyrių, o kitoje pusėje išlenda 3-4 skląsčiai. Šitokios durys atsidaro ir užsidaro lengviau.
Paprastai viena spyna dedama prie durų rankenos, o antroji – kiek aukščiau. Žmonės kartais susigundo spynomis, kurių išeinant nereikia rakinti – tik užtrenkti. Tačiau toks laiką taupantis patogumas išsiblaškiusiam šeimininkui gali sukelti ir papildomų rūpesčių, pavyzdžiui, netyčia užsitrenkti nuo skersvėjo. Todėl geriau rinktis iš abiejų pusių rakinamus užraktus.
Nedidelės spynos šarvuotomis šerdelėmis nėra labai stiprios, bet jas galima naudoti kaip antrąsias. Pasirinkus durų užraktą su standartine šerdele reikia žiūrėti, kad ji būtų papildomai apsaugota. Šarvuotą šerdelę sunkiau išlaužti.
Paskutiniai patarimai
Kiek spynų ir kokias vertėtų išsirinkti, apsispręskite tik įsigilinę į spynų pranašumus ir trūkumus bei pasikonsultavę su jas gaminančiais, prekiaujančiais specialistais.
Pasirinkus užraktą būtiną pasidomėti, ką daryti pametus raktus. Gal teks keisti spyną nauja, o gal įmanoma ją perkoduoti, pagal ją pagaminti raktus. Patikimiausi užraktai tie, kurių neįmanoma nukopijuoti.