Laikas apsispręsti – remontų sezonas artėja

Didelių perversmų namie pasikliaunant vien savo jėgomis imtis gal ir nevertėtų, tačiau kosmetiniam pagražinimui – perdažyti sienas ar perklijuoti tapetus – jų turėtų pakakti

„Sunkiausia apsispręsti, ar sienas reikia perdažyti, ar geriau išklijuoti tapetais. Tapetai suteikia jaukumo, galima pasirinkti su raštu, o dažant visas efektas – spalva. Nesiryžtu rinktis labai ryškių, bet tikiuosi, kad taip remontuoti pigiau”, – iš sumaišties savo galvoje juokiasi Giedrė Sadauskaitė, dideliame prekybos centre besiblaškanti tarp dažų ir sienų apmušalų skyrių.

Daugeliui žmonių atrodo, kad klijuoti tapetus lengviau nei kokybiškai nudažyti sienas, tačiau beveik visi įsitikinę, kad dažyti pigiau. Kaip yra iš tiesų?

Dažai dažams nelygu

„Didžiausia klaida yra vertinti dažų kainą pagal tai, kiek kainuoja jų litras ar kilogramas. Reikia išsiaiškinti, kiek kvadratinių metrų tuo kiekiu bus galima padengti. Ant įpakavimo paprastai nurodomas vienas sluoksnis, o dažyti reikės bent du kartus. Jei siena bus negruntuota, dažai į ją gersis, todėl jų reikės daugiau. Todėl mėginant apskaičiuoti, kiek kainuos kambario perdažymas, reikia tiksliai žinoti sienų plotą ir turėti omenyje papildomas išlaidas – gruntą ir reikalingus įrankius. Kokybiški voleliai nėra labai pigūs”, – dviem sutrikusioms moterims paaiškina individualios įmonės, atliekančios smulkius remonto darbus, savininkas Algirdas Kriškevičius.

UAB „Laurex” direktorius Šarūnas Aganauskas sako, kad prieš perkant dažus būtinai reikia pasitarti su pardavėju konsultantu. Jis žinos, kokie dažai labiausiai tinka konkrečioje situacijoje.

„Importuojame skirtingus dažus, jų litro kaina gali skirtis per dešimt kartų. Ji priklauso nuo to, kiek dažai atsparūs šlapiam šveitimui. Jei dažų atsparumo klasė – 5 ar 4, jais nudažytos sienos nenuplausite, tačiau luboms jie tiks. Koridorių ir virtuvių sienų neverta dažyti žemesnės nei 2 atsparumo klasės dažais. Kuo mažesnis skaičius, tuo didesnis dažų atsparumas. Jei randate užrašą, kad dažai atsparūs sausam valymui, reikėtų atidžiau perskaityti etiketes. Purvinos sienos sausai nuvalyti nepavyks. Jei nežinote, ar nudažyta dažais, atspariais šlapiam šveitimui, reikia mažiau matomoje vietoje patrinti tamsios spalvos drėgnu skudurėliu. Jei jis tepasi šviesia spalva – dažai neatsparūs”, – pasakoja Š.Aganauskas.

Reikia turėti omenyje, kad tikrąjį atsparumą dažai įgyja praėjus bent 20 dienų po nudažymo. Po remonto nešant į kambarį baldus sienos dažnai išsitepa ir jas valyti pradedama per anksti, tuomet atsiranda dėmių.

Skiriasi priežiūra

„Dauguma dažų vienu sluoksniu galima nudažyti apie 8 kvadratinius metrus ploto, bet brangiais ir ypač kokybiškais – net iki 14 kvadratinių metrų. Lygesnei sienai reikia mažiau dažų, jų kiekis priklauso ir nuo to, kaip įsigeria. Jei paviršius gruntuotas, jį pavyks nudažyti su mažesniu dažų kiekiu”, – sako Š.Aganauskas.

Vertėtų pagalvoti ir apie tai, kiek laiko norėsite žiūrėti į perdažytas sienas – gal po 3-4 metų norėsis kitos spalvos. Tuomet galite šiek tiek sutaupyti, pasirinkdami mažiau atsparius, todėl pigesnius dažus.

Blizgūs dažai tinkami virtuvėse ir voniose, turėklams, baldams, palangėms, durims dažyti. Jie mažai tepasi ir lengviau valomi, bet kuo daugiau blizgesio, tuo geriau pastebimi paviršiaus defektai. Pusiau blizgūs dažai – mažai teplūs ir gana lengvai nuvalomi. „Kiaušinio lukšto” blizgumo dažai puikiai pakeičia matinius dažus koridoriuose, voniose ir vaikų kambariuose. Matiniai dažai daugiausiai naudojami kambarių sienoms ir luboms dažyti. Jų privalumas yra tas, kad jie neblogai paslepia paviršiaus defektus. Dėmių ir nešvarumų nuvalymas gali būti problemiškas.

Seni paviršiai

„Jei remontuota seniai, o dažytas paviršius blizga, nauji dažai gali nesukibti, todėl paviršių reikia „pašiaušti”. Negalima dažyti dažais su stipriais tirpikliais, nes senų dažų sluoksniai gali suminkštėti ir atsiskirti”, – perspėja A.Kriškevičius.

Vidaus apdailos darbams seniau buvo naudojami kalkių, kreidos, aliejiniai ir cemento dažai, gaminami maišant tas medžiagas su vandeniu, kaulų arba stalių klijais. Tokie dažai dar vadinami klijiniais. Jais padengtą paviršių galima atpažinti suvilgius vandeniu, nes dažai suminkštėja ir pradeda tirpti. Jais paprastai dažydavo lubas, koridorių sienų viršutines dalis.

Jei paviršius buvo dažytas klijiniais dažais, pirmiausia jį reikia nuplauti arba bent nugruntuoti. Prieš dažant reikia įsitikinti, ar dažomas paviršius nėra drėgnas. Nudažius drėgną paviršių, dažai nuo jo gali nusilupti. Drėgnoms patalpoms būtina naudoti specialias apdailos medžiagas.

Gerai ir tapetai

Parduotuvėse daugybė popierinių, akrilinių, vinilo, tekstilės, veliūro ir natūralių medžiagų tapetų. Popieriniai yra nebrangūs, tačiau klijuojant gali atsirasti pūslių, džiūnant – trauktis. Jie greitai tepasi, blunka. Popierinius tapetus rekomenduojama rinktis jų ekologiškumą vertinantiems žmonėms, kurie pasirengę susitaikyti su tuo, kad naujoji sienų danga tarnaus palyginti trumpai. Populiariausi – viniliniai tapetai. Jie atsparesni plovimui ir šviesai. Pagrindas būna popierius arba flizelinas.

„Tapetai suteikia jaukumo, nes be spalvos dar turi ir tekstūrą, beveik apčiuopiamą medžiagiškumą. Net ryškia oranžine spalva nudažyta siena nebus tokia efektinga, kaip apklijuota tos pačios spalvos tapetu. Geros kokybės tapetai nėra labai teplūs, neblogai valomi. Tapetų spalvą reikia rinktis ne pagal madą, o pagal tai, kokia patinka”, – šypsosi salono „Dubingiai – stiliaus provokacija” dizainerė Ingrida Aleksandronienė. Tapetų pasirinkimą lemia daugybė veiksnių: pageidaujamas stilius, patalpos dydis, apšvietimas, lubų aukštis, sienų lygumas, drėgnumas.

„Gana dažnai klaidingai manoma, kad mažą kambarį geriausia dažyti baltai, neva tuomet prasiplečia erdvė. Išties nereikėtų bijoti net ryškesnių spalvų. Vieną sieną išklijuojant tapetu, galima gauti kur kas geresnį efektą. Namuose mes ieškome ne sterilumo, bet jaukumo ir džiaugsmingumo. Reikia turėti omenyje, kad tikrąjį tapeto vaizdą matome jo atvynioję kur kas daugiau nei paprastai demonstruojama parduotuvėje. Geriausia parsivežti ruloną namo ir padėlioti prie sienos – kai tos pačios spalvos daug, ji atrodo kur kas ryškesnė”, – pasakoja dizainerė. Ji pataria atidžiai žiūrėti į ženklus ant tapetų rulonų, o nesuprantamus išsiaiškinti su pardavėjais.

Dažomi apmušalai

Jeigu margaspalviai tapetai nepatinka, o lygiai dažytos sienos atrodo nykiai, galima įsigyti dažomų tapetų. Dirbti su tokiais sienų apmušalais nėra sudėtinga. Reljefiniai tapetai nereikalauja idealaus paviršiaus paruošimo, glaistymo, gruntavimo. Popierinius ir vinilinius tapetus galima palikti baltus, o nudažyti vėliau, kai ta spalva nusibos. Kita vertus, dažai paslepia tapetų juostų sudūrimus, išteptas vietas ir klijų dėmes.

Kai kurių rūšių tapetus galima perdažyti 6-8 kartus. Kuo ryškesnis reljefas, tuo daugiau kartų galima dažyti. Dažomi tapetai ypač tinka mėgstantiesiems dažnai keisti interjerą. Luboms klijuoti labiausiai tinka 1,06 m pločio viniliniai dažomi tapetai, kurių pagrindas flizelinas.

Daiva Valevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.