Klimpstantis Pocius kol kas nesitraukia

Nors Valstybės saugumo departamento vadovo galvos reikalauja tik pavieniai politikai, daugėja užuominų, kad Arvydo Pociaus dienos šiame poste suskaičiuotos

Šantažu persmelktais laiškais ir tuščiais atsakymais iš Seimo tribūnos Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Arvydas Pocius baigia perpildyti ne tik dalies parlamentarų kantrybės taurę. Pastarieji pareigūno žingsniai sukėlė erzelį ir Prezidentūroje.

Nors pats Pocius tikina turįs svarbesnių darbų nei svarstyti apie atsistatydinimą, politikai vis dažniau prabyla, kad tai tėra laiko klausimas.

Slaptų pažymų iš VSD nepajėgus išsireikalauti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komitetas ir dar mažiau informacijos turintys kiti parlamentarai „minta“ nuogirdomis ir apie saugumiečių atliktus tyrimus, ir apie vis didėjančią įtampą jų būstinėje.

Tam davė, tam – ne

Vakar rytą Seimo valdybai kartu su Seimo NSGK teko konstatuoti, kad įstatymai yra operatyvinės informacijos nutarusio neteikti Pociaus pusėje.

Tačiau po minėto susitikimo kilo naujų versijų banga. Parlamento vicepirmininkas konservatorius Andrius Kubilius tikino supratęs, kad

VSD vadovybė paskutinę akimirką sulaikė šalies vadovus turėjusias pasiekti pažymas apie aukštų pareigūnų galbūt korupcinius ryšius. Svarstoma versija, kad pažymoje atsispindi bendrovės „Dujotekana“ įtaka. „Komitetas tyrimo metu gavo liudijimų iš kai kurių VSD pareigūnų, valdybų vadovų“, – sakė Kubilius.

Šios informacijos nei patvirtino, nei paneigė buvęs parlamentinio komiteto vadovas Alvydas Sadeckas ir naujasis jo pirmininkas Algimantas Matulevičius.

Užtat pats VSD iš karto puolė neigti pasirodžiusią informaciją. „Jei kažkas liudijo, kad pažymos buvo skirtos ne vidaus tyrimams, o šalies vadovams, tai yra visiškas melas“, – Seime tikino Pocius. Jis taip pat neigė, kad įslaptintą pažymą parengė departamento valdyba, kuriai dar vadovavo žuvęs saugumo pareigūnas Vytautas Pociūnas.

LŽ šaltiniai Seimo NSGK pasakojo, kad parlamento pirmininkas Viktoras Muntianas leido suprasti matęs VSD pažymą, kurioje „nėra kažko tokio“. Seimo užkulisiuose kalbama, kad prezidentas ir premjeras taip pat turėjo būti supažindinti su minėta pažyma. Vengimas įteikti šį dokumentą Seimui verčia politikus kelti versijas, kad šalies vadovams brukama galbūt visai ne ta pažyma, esą taip ieškoma užnugario.

Piktinasi, bet dar neverčia

Užnugaris nėra toks tvirtas. Anksčiau aiškius paramos signalus Pociui siuntęs prezidentas Valdas Adamkus šiomis dienomis pritilo. Oficialiai teigiama, kad vakar rytą su premjeru Gediminu Kirkilu susitikęs šalies vadovas neaptarinėjo Pociaus reikalų. „Prezidentas laukia Seimo NSGK tyrimo pabaigos“, – sakė Adamkaus atstovė spaudai Rita Grumadaitė. Kirkilas irgi išreiškė panašią poziciją.

Tačiau LŽ šaltiniai prezidento komandoje sakė, kad Pociaus elgesys ėmė nejuokais erzinti Prezidentūrą. „Atviras laiškas pribloškė. Būtų suprantama, jei tokius raštus jis platintų prieš tai įteikęs atsistatydinimo pareiškimą“, – svarstė šaltinis.

Tačiau Pocius vakar atsakydamas į Seimo narių klausimus teigė, kad gandai, jog jis rengiasi rašyti atsistatydinimo pareiškimą, „šiuo metu neatitinka tikrovės“.

„Turiu labai daug darbo, nėra laiko apie tai galvoti“, – žurnalistams sakė jis. VSD vadovas aiškiai neatsakė, ar jaučia prezidento pasitikėjimą. Politikai linkę manyti, kad Pocius pats išsikasė sau duobę, tačiau, jei pats nepasitrauks, į ją bus įverstas baigus parlamentinį tyrimą.

Paskutinės parlamentarų simpatijos išgaravo po Pociaus pasirodymo Seimo tribūnoje. Politikams buvo dar kartą paaiškinta, kad VSD negali pateikti operatyvinės informacijos.

Visi bandymai sužinoti, kokie politikai ir pareigūnai gali būti minimi slaptoje pažymoje, nuėjo vėjais. Pocius aiškino, kad tyrimai prieš politikus nėra atliekami, tačiau jų pavardės gali būti minimos operatyvinėje medžiagoje. Seimo nariai nesėkmingai bandė iškvosti, kiek yra tokių minimų asmenų.

Tikrina melo detektoriais

Konservatorė Rasa Juknevičienė per plenarinį posėdį užsiminė, kad Seimo NSGK apie aukštų pareigūnų galbūt korupcinius ryšius liudiję saugumiečiai gali būti persekiojami, bandoma juos kompromituoti. Jukneviečienės partietis Jurgis Razma LŽ patvirtino sulaukęs su tokiomis prielaidomis susijusio klausimo iš žiniasklaidos.

Pocius iš tribūnos vakar postringavo, kad VSD pareigūnų persekiojimas neįmanomas. „Jei pasakytumėte pavardę, gal taptų aiškiau“, – jis dėjosi nesuprantąs, apie ką kalbama. Vėliau Pocius žurnalistams pakartojo, kad persekiojimo nėra. Jis pridūrė, kad apie ateinančius liudyti pareigūnus parlamentiniam komitetui pateikiama bendra informacija, kurioje atsispindi tarnybos, karjeros vingiai, skatinimai ir nuobaudos.

LŽ taip pat pasiekė informacija, kad klimatas VSD tapo sunkiai pakeliamas. „Yra pareigūnų, kurie akylai stebimi, tikrinami melo detektoriais. Tai nėra draudžiama, bet šį tą byloja“, – pasakojo šaltinis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.