Vyriausybė pritarė nutarimui pakeisti galiojančią Valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams suteikimo, administravimo ir grąžinimo tvarką. Nutarimas įsigalios nuo 2007 metų sausio 1 dienos. Nutarta sujungti paskolų studijų įmokoms mokėti ir paskolų gyvenimo išlaidoms lėšas ir skirti jas aukštosioms mokykloms bendra suma. Lėšos paskoloms bus naudojamos efektyviau ir lanksčiau, kadangi nepanaudotas vienos rūšies paskolai skirtas lėšas galima bus naudoti kitos rūšies paskoloms teikti.
Pagal šiuo metu galiojančią Valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams suteikimo, administravimo ir grąžinimo tvarką, paskolas gali gauti visi valstybinių ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos studentai, kurie pirmą kartą studijuoja atitinkamoje studijų pakopoje.
Iki 2002 metų buvo teikiamos tik vienos rūšies paskolos – gyvenimo išlaidoms tik valstybinių aukštųjų mokyklų studentams. Nuo 2003 metų pradėtos teikti trijų rūšių paskolos tiek valstybinių, tiek nevalstybinių aukštųjų mokyklų visų studijų formų studentams.
Prašymų – dėl 120 tūkstančių litų
Pasak Kauno technologijos universiteto Panevėžio instituto Vadybos ir administravimo fakulteto (KTU PI VAF) dekanato atstovės, konkursai paskoloms gauti vyksta pavasarį ir rudenį. Pagrindinis – pavasarį, o rudenį skelbiamas papildomas konkursas. Pasak pašnekovės, šiuo metu paskolos studijų įmokoms mokėti, gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus teikiamos atskirai. Minėtame fakultete vien gyvenimo išlaidoms gauta prašymų dėl 120 tūkstančių litų. Kadangi rudenį vyksta papildomas konkursas, buvo skirstomi nuo pavasarį skirto fondo likę 47 tūkstančiai litų.
Valstybinis mokslo ir studijų fondas paskolų lėšas skirstyti galės pagal aukštąsias mokyklas ne tik atsižvelgdamas į atitinkamą studentų skaičių aukštojoje mokykloje, bet ir į aukštosios mokyklos nurodytą lėšų paskoloms poreikį.
Paskolos gyvenimo išlaidoms teikiamos ne pagal baigtinį studentų sąrašą, bet pagal iš anksto sudarytą konkurso eilę. Todėl, vienam studentui atsisakius imti paskolą ar pateikus netinkamus dokumentus, sudaroma galimybė paskolą gauti kitiems, esantiems konkurso eilėje.
Kas turi pirmumo teisę gauti paskolą?
Pasak KTU PI VAF dekanato atstovės, rudenį labiausiai atsižvelgiama į pirmakursių poreikius. Taip pat paskolas gauna vakarinių skyrių studentai, socialiai mažiausiai apsaugoti asmenys – našlaičiai, neįgalieji, studentai, kurių šeimoms pagal įstatymus priklauso socialinė pašalpa, jaunuoliai šeimų, kurių pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui, neviršija Lietuvos nustatyto remiamų pajamų dydžio. Tęstinis paskolos gavimas labai priklauso nuo studento pažangumo, tai yra nuo pažymių vidurkio.
Didžiausia nebuvo skirta
Paskolos studijų įmokoms mokėti suma vienam studentui per semestrą negali būti didesnė kaip Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatyme nustatyta studentų studijų įmoka už vieną semestrą. Šiuo metu ji yra 500 litų. Paskolų gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus dydis vienam studentui per kalendorinius metus negali viršyti Lietuvos Respublikos minimalaus gyvenimo lygio 36 dydžių sumos, tai yra 4500 litų. Tokia paskola minėtame Panevėžio instituto fakultete šiais metais skirta nebuvo.
Studentams – lengvatinės palūkanos
5 procentų metinių palūkanų dydis – vienas mažiausių šalyje. Palūkanos mokamos proporcingai grąžinamai atitinkamai paskolos daliai kartu su ja. Paskolas gavę asmenys turi pradėti mokėti palūkanas ne vėliau kaip po dvejų metų nuo studijų baigimo ar nutraukimo dienos.
Paskolos studijų įmokoms grąžinamos per laiką, ne daugiau kaip trigubai ilgesnį už studijų, kurių įmokoms buvo suteikta paskola, trukmę. Pavyzdžiui, jei studentas gavo paskolą vieno semestro studijų įmokai, jis turės grąžinti paskolą per 18 mėnesių, praėjus 2 metams nuo studijų baigimo ar nutraukimo.
Paskolos gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus grąžinamos per 15 metų. Paskolos grąžinamos lygiomis dalimis kasmet, vieną kartą per ketvirtį.
Negrąžinus paskolos, jos dalies ar palūkanų pagal nustatytą grafiką, pradedami skaičiuoti delspinigiai nuo visos laiku negrąžintos sumos. Paskola laikoma grąžinta, kai grąžinama visa jos suma, priskaičiuotos palūkanos ir delspinigiai, jeigu yra.