Šiandien Ministrų kabinetas pritarė įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos vartotojų teisių gynimo įstatymo pakeitimo” projektui.
Projekto paskirtis – užtikrinti aukštą vartotojų teisių apsaugos lygį. Įstatymo projekte yra nustatomos vartotojų teisių apsaugos sritys, vartotojų teisių apsaugos institucijų kompetencija, sukuriama ir reglamentuojama vartotojų teisių gynimo ne teisme procedūra.
Projektas įtvirtina keletą svarbių naujovių. Civilinis kodeksas išsamiai reguliuoja reikalavimus, teiktiną informaciją, terminus ir daugumą kitų teisinių aspektų, perkant ir parduodant prekes vartotojams, bet ne teikiant paslaugas.
Todėl įstatymo projekte įtvirtinta norma, kad Civiliniame kodekse nustatyti reikalavimai, reglamentuojantys vartojimo pirkimo-pardavimo sutarčių ypatumus, taip pat bus taikomi ir teikiant paslaugas vartotojams.
Kita įtvirtinta naujovė – sąžiningos verslo praktikos principas, suformuluotas Europos Sąjungos teisės ir išvystytas Europos teisingumo teismo praktikoje. Pagal šį principą verslininkas įpareigojamas sąžiningai veikti vartotojo atžvilgiu.
Vienas iš įstatymo projekto uždavinių – apibrėžti valstybinės vartotojų teisių apsaugos sritis. Projekte nustatoma valstybės ir savivaldybės bei vartotojų teises ginančių asociacijų kompetencija ir teisės.
Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos pavadinimas keičiamas į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą. Atitinkamai keisis Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos sprendimų priėmimo tvarka. Išskirtinai išplėsta vartotojų asociacijų kompetencija. Taip pat nustatyta, kad valstybė rems tik tas vartotojų asociacijas, kurios atitiks sąlygas, naujai suformuotus Įstatymo projekte, atsižvelgiant į užsienio valstybių teisinę praktiką.
Įstatymo pakeitimo projektas taip pat įtvirtina naują vartotojų teisių gynimo procesą ne teisme. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba bus kompetentinga nagrinėti vartotojų prašymus išankstine ne teisme tvarka. Taip pat terminai, per kuriuos vartotojų prašymai turi būti išnagrinėti. Tačiau vartotojas skatinamas pirmiausia kreiptis, į jo nuomone, vartotojo teises pažeidusi pardavėją ar paslaugų tiekėją.
Vyriausybė