Saulės užtemimo lietuviai nematys

Šiandien vyksiančiu neeiliniu gamtos reiškiniu geriausiai galės pasigrožėti Atlanto vandenynu plaukiantys žmonės

Šiandien kelias minutes truksiančio Saulės užtemimo lietuviai neturės progos pamatyti. Nebent jie tuo metu bus Pietų Amerikoje arba Atlanto vandenyne.

Fizinei žmonių būsenai įtakos neturės

Tačiau Pietų Amerikoje prasidėsiantis ir virš Atlanto vandenyno geriausiai matomas Saulės užtemimas bus ne visiškas, o žiedinis. Prognozuojama, kad jis prasidės apie 15 valandą Lietuvos laiku ir truks apie 5 minutes. Kartais dalinis užtemimas trunka iki kelių valandų.

Vykstant Saulės užtemimui jį rekomenduojama žiūrėti per filtrus. Ypač retą vaizdą stebint pro teleskopą, binoklius ar kitas didinamąsias priemones be filtro gali išdegti akys. Ir tik įvykus visiškam užtemimui galima žvelgti plika akimi.

„Žiedinis užtemimas – kai aplink tamsųjį Mėnulio diską matyti šviesos žiedelis, – aiškino Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas habilituotas daktaras profesorius Antanas Bartkevičius. – Kai vyksta visiškas Saulės užtemimas, matosi ir viršutiniai atmosferos sluoksniai. Dabar žiedelį apšvies ir dalis Saulės šviesos. Neseniai vyko kombinuotas Saulės užtemimas: iš pradžių – žiedinis, po to – visiškas. Dalinis Saulės užtemimas buvo matomas ir šiemet Lietuvoje. Toje pačioje vietoje visiški Saulės užtemimai vyksta kas kelis šimtus metų, žiediniai – dar rečiau. Žmonėms Saulės užtemimai fizinės įtakos nedaro, nebent psichika yra pakrikusi jie galvoja apie pasaulio pabaigą”.

Įspūdingas reginys

„Saulės užtemimas turi didelį emocinį poveikį. Tai – įspūdingas, gražus reginys. Tiesa, šį kartą lietuviai jo nematys, o šis užtemimas bus tik dalinis, – teigė Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius Gunaras Kakaras. – Žiedinis užtemimas taip pat įspūdingas, bet žinoma, grožiu negali prilygti visiškam Saulės užtemimui. Ar tai gali turėti įtakos fizinei ar psichinei žmonių sveikatai? Ne! Turbūt daugelis per daug prisiklausė astrologo Pavelo Globos, kuris teigia, kad tai žmonėms gali turėti didelės įtakos”.

Visiškas Saulės užtemimas vyksta tuomet, kai Mėnulis yra arti perigėjaus ir beveik sutampa Saulės ir Mėnulio diskų centrai. Tuomet ant Saulės krinta Mėnulio šešėlis, kuris nebūna didesnis nei 270 km. Šešėlį supa apskritas pusšešėlis, kurio skersmuo 3000-4500 km. Ten matomas dalinis Saulės užtemimas. Kadangi Mėnulis skrieja aplink Saulę, jo šešėlis slenka iš Vakarų į Rytus maždaug 3360 km per valandą greičiu. Dėl Žemės sukimosi ties pusiauju Mėnulio šešėlio greitis sumažėja iki 1700 km per valandą. Ilgiausiai visiškas Saulės užtemimas trunka 7 minutes 40 sekundžių.

Lietuviai matė prieš 52 metus

Daliniai Saulės užtemimai per metus Žemėje būna 2-5 kartus. Paskutinį kartą visiškas Saulės užtemimas Žemėje vyko 1999 rugpjūčio 11 dieną ir buvo matomas Britanijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Rumunijoje ir Vengrijoje. Tuomet kai kurios sektos ar psichiškai nesveiki žmonės prognozavo pasaulio pabaigą ir velnio viešpatavimo pradžią.

„Tais metais organizavome ekskursiją į Vengriją, – prisiminė 7 metų senumo įvykį G.Kakaras. – Nuostabus vaizdas!”

Paskutinis visiškas Saulės užtemimas Lietuvoje įvyko 1954 metų birželio 30 dieną. Kitas visiškas Saulės užtemimas Lietuvoje bus matomas tik kitame amžiuje. Pasak A.Bartkevičiaus, 1954 metais Saulės užtemimas buvo matomas pietinėje Lietuvos dalyje, nes šiaurinėje mūsų šalies dalyje buvo apsiniaukę: „Atsimenu, kad prie Sankt Peterburgo didžiausiose tuometinėje TSRS observatorijoje Pulkove, kur dabar yra karinis aerodromas, susirinko daug žinomų mokslininkų, specialistų. Iš ten, pasinaudoję geriausia technika, jie stebėjo neeilinį įvykį, kuris buvo matomas ir Lietuvoje”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Mokslas su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.