Po apsilankymo Šilalėje uostamiesčio gyventojas „Vakarų ekspresui” teigė galutinai įsitikinęs, esą čia policininkai linkę „nuskausminti” kiekvieną anksčiau nematytą, t.y. ne vietinį, vairuotoją.
Klaipėdietis Kęstutis M. piktinosi Šilalės rajono policijos komisariato (PK) patruliais, kurie esą be jokio preteksto jį sustabdė, patikrino dokumentus bei girtumą ir net neatsisveikinę dingo.
Tuo tarpu Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnyba pareigūnus gina ir jų veiksmuose nieko neteisėto neįžvelgia.
Nesuprato priežasties
„Šilalės miesto pakraštyje turėjau laimės pravažiuoti pro nosį eismo priežiūros tarnybos patruliams. Jie tuoj įsijungę švyturėlius puolė mane vytis ir privertė sustoti. Prie mano automobilio priėjo ne visiškai uniformuotas pareigūnas (jis buvo be uniforminės kepurės. – Aut. past.) ir tinkamai neprisistatęs, pradėjo reikalauti dokumentų”, – pasakojo klaipėdietis.
Vairuotojas, įsitikinęs, jog gerai išmano policijos pareigūnų veiklą reglamentuojančius įstatymus, jo pasiteiravo, ar ką nors pažeidė, nes buvo sustabdytas.
„Policininkas atkirto, kad nieko nepažeidžiau, tiesiog neseniai buvęs pavogtas automobilis, panašus į manąjį. Nesutrikau ir pasakiau, kad tuoj paskambinsiu ir sužinosiu, ar iš tiesų tokia mašina yra dingusi. Pareigūnas išsigando ir tyliai išmekeno: „Šiaip norėjau patikrinti dokumentus. Ar duosite?”
Kai padaviau dokumentus, valstybės tarnautojas pasiūlė eiti į policijos mašiną pasišnekėti. Kadangi žinau, jog tai nebūtina ir net nepatartina, atsisakiau. Sutrikęs apie 25 metų patrulis nuturseno pasitarti su tarnybinėje mašinoje sėdėjusiu vyresniu kolega”,- savo nuotykius dėstė klaipėdietis.
Įdomiausia tai, kad policininkas po „pasitarimo” prie miesto svečio automobilio grįžo su alkotesteriu. Vyriškiui teko pasitikrinti girtumą. Aparate sumirgėjus trims apvaliems nuliams, pareigūnas vairuotojui grąžino dokumentus.
Spruko neatsisveikinę
„Tada aš jo paprašiau parodyti savo tarnybinį pažymėjimą, tačiau policininkas juo man taip greitai brūkštelėjo po nosim, kad aš nespėjau suprasti, ar tai pažymėjimas, ar pinigų kupiūros, kurios iš manęs tikėtasi, pavyzdys”,- juokavo pašnekovas.
Tada uostamiesčio gyventojas nebelaukė bei suvardijo savo pastebėtus pareigūnų elgesio pažeidimus. Jo žiniomis, mašiną policininkai gali stabdyti tik vykstant reidui, pasienio zonoje, esant kelių eismo taisyklių pažeidimui ar jei vairuotojas pasirodo įtartinas. Jo manymu, nė vieno iš šių punktų jis neatitikęs.
Kita vertus, tarnybinė pareigūnų „Škoda”, vairuotojo įsitikinimu, neatitiko policijos automobiliui keliamų reikalavimų.
„Mano duomenimis, policijos automobilis gali būti tik išdažytomis, o ne užklijuotomis žaliomis juostomis ant šonų. O stabdyti pirmo pasitaikiusio, ypač mieste nematyto, automobilio, tiesiog panorėjus – negalima. Kai visa tai pranešiau, policininkai dingo net neatsisveikinę.
Kolegoms vairuotojams linkiu neišsigąsti ir ginti savo teises”,- ragino klaipėdietis.
Šilalės rajono PK Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininkas Alvydas Balandis, paprašytas pakomentuoti šį įvykį, „Vakarų ekspresui” sakė, kad pagal sudarytą grafiką policijos patruliai mieste mašinas tikrina kasdien.
„Minėta mašina niekuo neišsiskyrė, tačiau manau, jog pareigūnai jos nestabdė šiaip sau. Žmonių be reikalo netrukdome, tiesiog atliekame savo pareigą”, – sakė A. Balandis.
Daugybė pateisinimų
Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnybos Veiklos organizavimo skyriaus viršininkas Aleksandras Samulevičius sako, kad priežasčių sustabdyti pravažiuojančią mašiną – daugybė. Generalinio komisaro patvirtintoje policijos patrulių veiklos instrukcijoje numatoma, jog mašina gali būti sustabdyta ne tik vairuotojui pažeidus kelių eismo taisykles.
„Pretekstu gali tapti ir techniškai netvarkingas automobilis, būtinybė patikrinti galimai ieškomos mašinos ar nusikaltimą įvykdžiusio asmens dokumentus. Gal ši mašina ar jos keleiviai pasišalino iš avarijos, gal tiesiog būtina vairuotojui pranešti apie pasikeitusias vairavimo sąlygas, paprašyti pagalbos ir t.t. Aišku, mašiną sustabdęs pareigūnas turi motyvuoti savo veiksmą. Jei vairuotojas tvirtina, jog stabdymo motyvo neišgirdo, negalima juo besąlygiškai tikėti. Kartais vairuotojai, norėdama išvengti atsakomybės, savaip traktuoja įvykio detales”,- akcentavo A. Samulevičius.
Anot pareigūno, vairuotojas, pareigūnui paprašius, turi persėsti į policijos mašiną. To prireikia surašant administracinės teisės pažeidimo aktą ar norint patikrinti girtumą.
Policijos patrulis, vairuotojui paprašius, turi parodyti tarnybinį pažymėjimą. Paduoti vairuotojui jo nerekomenduojama – tiesiog palaikyti kol perskaitys, kas jame parašyta.
Pasak A. Samulevičiaus, nuo 2004 metų pasikeitė tarnybiniams automobiliams taikomi standartai. Naujuosiuose numatyta, kad žaliosios juostos ant policijos mašinų gali būti ne tik išdažytos, bet ir užklijuotos.