Valdiški pinigai – kunigaikštienės apdarams

Pomėgiu dažnai keisti dalykinius kostiumėlius ir laisvalaikio drabužius garsėjanti žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė žino, iš kur gauti pinigų brangiems pirkiniams.

Kiekvieną mėnesį reprezentacijai gaunanti daugiau nei 6 tūkst. litų K.Prunskienė nesivaržydama leidžia pinigus savo reikmėms, o kai jų pritrūksta – dar pasisemia iš ministerijos kišenės. Už šias išlaidas ministrei, kaip ir kitiems Vyriausybės nariams, atsiskaityti nereikia.

Kunigaikštienės titulą turinti valstiečių liaudininkų lyderė mėgsta apsilankyti viename sostinės drabužių salone, kuriame rūbai kainuoja po keletą tūkstančių litų.

„Ministrė pas mus lankosi ir perka. Kai mato, kad jau spinta tuštėja ar yra kokia kita proga, tai ir užeina“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo šio salono vadovė Audronė Bunikienė.

Įteisintas vokelis su pinigais

6 tūkstančiai litų K.Prunskienei bei jos kolegoms Vyriausybėje jau seniai tapo neoficialiu priedu prie algos – savotišku įteisintu vokeliu, dėl kurio niekam nereikia aiškintis.

Lankydamasi užsienyje ar rengdama prabangius priėmimus Lietuvoje ministrė turėtų jų išlaidas dengti iš savo asmeninio reprezentacinio fondo.

Tačiau didžioji šių pinigų dalis, matyt, keliauja į drabužių parduotuvių ir grožio salonų kasą.

Todėl tūkstantines sumas, kurių jai prireikia svetur, turi sumokėti pati Žemės ūkio ministerija.

Į svečius – su dovanų maišu

Šių metų pradžioje ministrų reprezentaciniai fondai buvo padidinti nuo 3 tūkst. iki 6 tūkst. litų per mėnesį.

Be to, kiekvieną mėnesį dar skiriama 200 litų mineraliniam vandeniui ir kavai, kuriais ministrai gali pavaišinti savo kabineto svečius.

Nėra jokių kriterijų, kurie leistų nustatyti, kada ministras atstovauja pats sau, o kada – ministerijai.

Vyriausybė yra labai aiškiai nurodžiusi, kad kiekvienas ministras reprezentacinio fondo lėšas turi naudoti vizitų užsienyje metu arba surengdamas priėmimus svečiams Lietuvoje.

Tačiau šie nurodymai K.Prunskienei – nė motais.

Pavyzdžiui, šių metų balandį ji lankėsi Austrijoje ir Italijoje. „Lietuvos ryto“ žiniomis, prieš šį vizitą už ministerijos lėšas buvo nupirkta suvenyrų už beveik 800 litų.

Tai – 80 suvenyrinių gintarinių ženkliukų su Lietuvos ir Vilniaus simbolika, 3 pieštukinės su Žemės ūkio ministerijos emblema, 51 gintarinis suvenyras, keli kanceliariniai rinkiniai.

Teko mokėti ir kelioms firmoms, kurios supakavo šias dovanas. Visa tai ministerijai atsiėjo daugiau nei 2,3 tūkst. litų.

Svetur – dosnūs mostai

Panašiai buvo rengiamas ir ministrės vizitas į Kroatiją. Į šią šalį ji vežėsi kanceliarinių rinkinių, suvenyrinių arbatos dėžučių, pieštukinę, puodelių, saldainių. Viešnios lagamine taip pat buvo ministerijos medalis ir lininis kaklaraištis.

Dovanų gavo ne tik Kroatijos valdžios atstovai. K.Prunskienė pamalonino ir tuometį Lietuvos ambasadorių Austrijoje, Kroatijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje bei Lichtenšteine Joną Rudalevičių.

Viename iš Zagrebo restoranų K.Prunskienė pietumis pavaišino ir buvusį ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarą Franzą Fischlerį. Tai kainavo 364 litus.

Vizito reprezentacinės išlaidos sudarė apie tūkstantį litų. Už viską sumokėjo ministerija.

Puotoms – dešimtys tūkstančių

Lietuvoje tokioms reikmėms politikė taip pat leidžia ne asmeninio fondo, o ministerijos lėšas. Vasarį ji priėmė Kaliningrado srities gubernatoriaus Georgijaus Booso vadovaujamą delegaciją.

Svečiai išvyko ne tuščiomis. Gubernatorius gavo grafikos darbą, o 12 delegacijos narių buvo apdovanoti suvenyrinėmis arbatos dėžutėmis, puodukais, pieštukinėmis, maišeliais.

Dovanos bei pietūs ministerijai atsiėjo per 2,6 tūkst. litų.

Kur kas brangiau ministerijai atsiėjo vaišės per neseniai Šiauliuose vykusią tarptautinę parodą „AgroBalt 2006“. K.Prunskienės vardu surengta Lietuvos politikų bei valdininkų ir užsieniečių vakarienė iš viso kainavo 46 tūkst. litų.

31 tūkst. litų sumokėta už Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio rūmų nuomą, furšetą, gėrimus ir muzikantų paslaugas.

Dar 15 tūkst. litų sumokėta už dovanas svečiams.

Apie išlaidas kalba nenoriai

„Lietuvos rytas“ vakar paklausė K.Prunskienės, kaip ji naudoja reprezentacines lėšas.

„Kiekvieną mėnesį turiu daugybę įvairių renginių. Remiu įvairių knygų leidybą, kitas prasmingas ir gražias iniciatyvas. O kur dar viešnagės užsienyje.

Tiesa, ten reprezentuoju ne tik savo asmenį, bet ir valstybę. Žodžiu, kas mėnesį išeina po porą ar daugiau tūkstančių“, – nesileido į kalbas ministrė ir paprašė jos nebeklausinėti apie išlaidas.

Turėtų atsiskaityti už išlaidas

– Ar Vyriausybės nariai nepiktnaudžiauja jų reprezentacijai skirtomis lėšomis? – „Lietuvos rytas“ paklausė teisininko Kęstučio Čilinsko.

– Tai – labai blogas dalykas, sovietinės sistemos palikimas.

– Kokią siūlote išeitį?

– Paprasčiausia būtų tiesiog padidinti algas politikams, kad jiems šių pinigų užtektų įvairiems poreikiams.

Dabar visi politikai – ir ministrai, ir Seimo nariai – gauna po kelis įvairiomis formomis užmaskuotus atlyginimus.

Padėtis jau daugelį metų netvarkoma tikriausiai todėl, kad tokia tvarka daugeliui politikų yra naudinga.

Greičiausiai jie net ir padidinus algas gautų mažiau pinigų.

– Galbūt pareigūnai turėtų paaiškinti, kam naudoja pinigus?

– Iš tiesų. Išlaidos asmeninei ministrų reprezentacijai galėtų būti skiriamos, tačiau už jas reikėtų atsiskaityti. Šios išlaidos turėtų būti smulkiai ir konkrečiai pagrįstos – tai visiškai akivaizdu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , .

One Response to Valdiški pinigai – kunigaikštienės apdarams

  1. ted

    O tokia teisuole 😥

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.