Nauji mokslo metai – nauji rūpesčiai. Vienas jų – kone aktualiausias bet kurio kurso studentui – stipendijos.
Įvairiose uostamiesčio mokymo įstaigose studentams valstybės mokamų „algų” dydis gerokai skiriasi.
Kaip jos skirstomos, sprendžia šalies įstatymai, mokymo įstaigų vadovybė bei patys studentai ar mokiniai.
Sprendžia taryba
Profesinėse mokyklose mokslo metų pradžioje yra sudaroma stipendijų skyrimo komisija iš mokytojų ir moksleivių tarybos.
Valstybė skiria stipendijų fondą, iš kurio skirstomi pinigai. Pasak Stepono Rimkaus, Statybininkų mokyklos direktoriaus pavaduotojo ugdymo reikalams, stipendijų dydis priklauso nuo mokinių pažangumo.
Yra grupių, kuriose beveik visi mokiniai gauna maksimalias stipendijas. Tai priklauso nuo visos mokyklos mokinių, o ne nuo grupės vidurkio, kaip yra Klaipėdos universitete.
Maksimali stipendija – 95 litai, tai yra 0,76 minimalaus gyvenimo lygio, minimali – 34 litai (0,27 MGL). Tačiau Paslaugų ir verslo mokykloje dar yra tarpinė stipendija – 60 litų.
Tvarka – griežta
Mokinys, norintis antrą kartą įgyti profesinį išsilavinimą, stipendijos nebegauna.
Pasak S.Rimkaus, stipendijų atžvilgiu tvarka yra griežta, pamokų praleidinėjimas ir nepažangumas sudaro didelę tikimybę netekti stipendijos.
Statybininkų mokykloje taip pat mokamos pašalpos socialiai remtiniems mokiniams bei tiems, kurie turi vaikų.
Pašalpų dydis priklauso nuo stipendijų fondo likučio, kuris lieka paskirsčius stipendijas.
Pašalpos mokamos 2 kartus per metus, skirtingai nei Paslaugų ir verslo mokykloje, kur tokių pašalpų išvis nėra.
Stasio Šimkaus konservatorijoje moksleiviams stipendijos būdavo skiriamos, kol įstaiga turėjo aukštesniosios mokyklos statusą.
Tačiau jau daugiau kaip metus mokykla yra gimnazija, todėl nebeliko ir stipendijų.
Geriausiems – 200 Lt
Visuose Klaipėdos universiteto fakultetuose stipendijų skirstymo tvarka iš esmės vienoda. Suskaičiuojama, kiek studentų išlaikė sesiją be skolų, tada atsižvelgiama į stipendijoms skirtą fondą ir pusei metų fondo pinigai padalijami iš pažangių studentų skaičiaus.
Pasak Jūrų technikos fakulteto sekretorės Linos Žiauberytės, seniau buvo privaloma turėti aukštesnį nei 8 balai vidurkį, tik tada būdavo skiriami pinigai.
Minimali stipendija – 65, maksimali – 200 litų, tačiau yra ir 150 bei 175 litų stipendijos. Pirmo kurso studentams stipendijos mokama po 50 litų.
Tačiau po pirmo kurso vidurkiai imami skaičiuoti, ir stipendijos dydis priklauso nuo mokymosi rezultatų. Kad gautų 200 litų stipendiją, studentas turi turėti bent 9,5 balo vidurkį, 175 litus – daugiau nei 9 balų vidurkį.
„Nors sulaukiame nusiskundimų, tačiau į studentų, turinčių žemą vidurkį, skundus neatsižvelgiame, nes tiems, kurie yra valstybės finansuojamose vietose, gali nelikti net 65 litų”,- teigė L.Žiauberytė.
Padalyti nelengva
Humanitarinių mokslų fakulteto administratorė Gražina Jablonskienė pasakojo, kad studentai gali gauti socialinę, pirmojo, antrojo ar trečiojo laipsnio stipendijas.
Pirmo kurso studentai, kuriems priklauso valstybės finansuojamos vietos, gauna 50 litų stipendiją.
Stipendijas skirstėsi patys studentai pagal grupės vidurkį.
Tokiu atveju susiduriama su dilema, ar daugiau mokėti mažų stipendijų ir visiems, ar skirti tik tiems, kurie išties gerai mokėsi ir „užsidirbo”.
Tai būtų nesąžininga tų studentų atžvilgiu, kurių balo vidurkis aukštas, nes gautų tokią pat stipendiją kaip studentas, turintis akivaizdžiai žemesnį vidurkį.
Studentams, mokantiems už mokslą, stipendijos nemokamos išvis, skirtingai nei Socialinių mokslų fakultete.