Areštuotai milijonieriaus vilai – ES parama

Iš skandalų neišbrendanti Lietuvos verslo paramos agentūra prie Ūkio ministerijos, nors ir žinodama, kad bendrovės „Fima” prezidentui Vaidui Barakauskui priklausantis poilsio centras Bebrusų ežero pakrantėje yra areštuotas, pasirašė sutartį dėl daugiau kaip 3 mln. litų paramos skyrimo iš ES struktūrinių fondų

Ar teismo nutartimi areštuotam turtui galima gauti Europos Sąjungos (ES) fondų paramą? „Tokie dalykai neįmanomi”, – LŽ tvirtino Ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Rainys. Tačiau būtent šio aukšto pareigūno kontroliuojama Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) pasirašė sutartį su bendrove „Belvilis”, kuriai įsipareigojo skirti 3,125 mln. litų paramą iš ES ir Lietuvos biudžeto.

Sutarčiai pasirašyti įtakos neturėjo net tai, kad milijonieriaus bendrovė apie areštą pranešė tik tada, kai ūkio ministras jau buvo pasirašęs įsakymą skirti milijoninę paramą. „Laimė, dar jiems neišmokėjome pinigų”, – vėliau prisipažino Rainys.

Vertė – 8 mln. litų

Prieš keletą mėnesių dėl neskaidrių sprendimų skirstant ES struktūrinių fondų paramą teisėsaugos akiratyje atsidūrusios LVPA direktorius Saulius Jakštas nemano, kad agentūra paskubėjo pasirašyti sutartį su areštuoto turto savininke bendrove „Belvilis” dėl paramos skyrimo. Tačiau keturiomis žvaigždutėmis įvertintų svečių namų vadovai vis dėlto nuogąstavo, kad dėl arešto LVPA gali priimti nepalankų sprendimą – nesuteikti finansinės pagalbos arba ją suteikus – įpareigoti grąžinti.

„Apie teismo sprendimą areštuoti turtą LVPA pranešėme birželio 6-ąją”, – „Belvilio” direktorė Lina Vengrienė LŽ nepaaiškino, kodėl ne iš karto LVPA pranešė apie teismo sankcijas.

Prašymą LVPA dėl ES paramos anksčiau matavimo prietaisų gamyklai „Precizika” priklausiusioje poilsio bazėje Molėtų rajone „Belvilis” pateikė dar 2004-ųjų rugpjūtį. Per porą metų sena poilsiavietė virto aukščiausio lygio rekreacijos ir poilsio bei konferencijų centru užmiestyje. Svečių namai Bebrusų ežero pakrantėje jau yra įvertinti garsaus architekto Algimanto Zavišos labdaros paramos premija už geriausią metų rekreacinės architektūros realizaciją Lietuvoje.

„Belvilio” įgyvendinamas investicinis projektas turėtų būti iš dalies finansuojamas ES struktūrinių fondų paramos lėšomis. Bendra projekto vertė – 8 mln. litų. Iš jų ES parama sudaro daugiau kaip 2,237 mln. litų, o iš Lietuvos biudžeto „Belviliui” ketinama skirti beveik 800 tūkst. litų.

Prabangūs svečių namai gerai žinomi tarp verslininkų – čia organizuojamos įvairios konferencijos, mokymai. Nakvynės kaina svyruoja nuo 210 iki 690 litų per parą.

Paskutinis ministro įsakymas

Elektroninių inžinerinių sprendimų kūrimo ir projektų valdymo kompanijos „Fima” prezidento Vaido Barakausko valdomi svečių namai įsivėlė į ginčą su statybų bendrove „Atkirta” dėl atliktų darbų kokybės. Vilniaus apygardos teismas dar balandžio 14-ąją areštavo „Belviliui” priklausantį turtą už daugiau kaip 2,796 mln. litų. Teismo nutartimi bendrovei uždrausta perleisti, įkeisti ar kitaip suvaržyti ir mažinti turto vertę.

Paskutines dienas eidamas ūkio ministro pareigas dabartinis Darbo partijos vadovas Kęstutis Daukšys gegužės 10-osios įsakymu nusprendė „Belviliui” skirti finansinę paramą. Ministerijos sekretorius Gediminas Rainys LŽ patvirtino, kad ministrui pasirašant įsakymą nebuvo žinoma, jog poilsio bazei Molėtų rajone yra skirti teismo apribojimai.

Apie areštą „Belvilis” pranešė tik birželio 6-ąją, likus pusantros savaitės iki sutarties pasirašymo su LVPA. Suderintoje sutartyje nurodyta privaloma pagalbos, skiriamos atsakovui, suteikimo sąlyga – „projekto vykdytojas be LVPA raštiško sutikimo jokiu būdu neperleis, neįkeis turto ar kitokiu būdu nesuvaržys daiktinių teisių į turtą, kuriam įsigyti yra patvirtinta 3 125 274 Lt pagalba, penkerius metus nuo paskutinio pagalbos pagalbos dalies išmokėjimo”. Tačiau „Belvilio” turtas jau areštuotas, o pagalba dar net neskirta!

Areštas nepanaikintas

„Belvilio” atstovai teisme nuogąstavo, kad dėl arešto gali negauti paramos arba gavę ją bus priversti grąžinti. Be to, jie tvirtino, kad objekto statyboms paskolą suteikęs bankas taip pat gali nutraukti sutartį.

Teismo sankcijos LVPA nesutrukdė birželio 17-ąją sudaryti sutartį su bendrove dėl paramos skyrimo. Kodėl nepalaukta, kol areštas bus panaikintas, nei Ūkio ministerija, nei LVPA negalėjo paaiškinti.

„Tai nestandartinė situacija, – prisipažino ministerijos sekretorius Rainys. – Manau, LVPA reikėjo susilaikyti nuo sutarties pasirašymo, tačiau jau nieko nepakeisi. Laimė, bendrovei kol kas neišmokėti pinigai. Teks laukti šios istorijos tęsinio”.

„Belviliui” areštas lig šiol nėra panaikintas. „Projektas yra įgyvendinamas, pinigų kol kas jiems nemokame, laukiame, kol bus išspręstas ginčas”, – sakė buvusio ūkio ministro Daukšio paskutinėmis darbo dienomis į LVPA be konkurso paskirtas Jakštas.

Pinigų dar nemokės

Ginčas tarp „Belvilio” ir „Atkirtos” kilo dėl statybos darbų. Svečių namų savininkai tvirtina, kad darbai atlikti nekokybiškai – tai užfiksuota antstolio apžiūros protokole ir filmuotoje medžiagoje. Kadangi „Belvilis” už darbus neatsiskaitė, statybų bendrovė kreipėsi į teismą ir prašė priteisti pinigus už atliktus darbus. Siekdamas užtikrinti „Atkirtos” ieškinį, teismas areštavo poilsio bazę.

„Apie areštą mus informavo maždaug sutarties pasirašymo metu, – sakė Jakštas. – Man atrodo, kad areštavo turtą po sutarties pasirašymo, tačiau negalėčiau kategoriškai teigti”.

Kodėl pasirašėte sutartį, jei areštuotas turtas? – LŽ klausė Jakšto. „Šį dalyką stebime. Jei areštas yra, pinigų nemokėsime. Tai kontroliuojamas dalykas. Kai jie pateiks mokėjimo prašymą, reikalausime iš jų paaiškinti, kokia yra situacija. Manome, jų pretenzijos statybininkams yra pagrįstos. Mus šiuo atveju domina tai, kaip šį ginčą išspręs teismas. Kai jis bus išnagrinėtas, mes irgi priimsime sprendimą”, – sakė agentūros vadovas.

Jis taip pat tvirtino, kad ūkio ministrui pasirašant įsakymą LVPA nebuvo žinoma, jog „Belvilio” turtas areštuotas beveik prieš mėnesį. „Negaliu sakyti, kad jie mums melavo, na, gal informacijos trūko, – sakė LVPA vadovas. – Mes šį projektą pasirašėme, nes ministro įsakymu jam buvo paskirta parama. Nors sutartį pasirašėme, pažymėjome paukščiuku, kad pinigai bus mokami tik tada, kai bus išsispręstas ginčas. Jei jis nebus išsispręstas, bus užfiksuoti tam tikri pažeidimai, ir pinigai nebus mokami. Jei reikės, inicijuosime sutarties nutraukimą. Ginčas teisme – labai rimtas pagrindas”.

Pasak Jakšto, jei areštas būtų uždėtas, kai buvo vertinamas „Belvilio” turtas, LVPA tikriausiai būtų susilaikiusi nuo sutarties pasirašymo. „Žodžiui „areštuotas” teikiate labai didelę prasmę”, – stebėjosi LVPA direktorius.

„Viską padarėme teisingai”

„Nenoriu teisinti „Belvilio”, tačiau šiuo atveju reikėtų jų klausti, kodėl ne iš karto pranešė apie areštą”, – LŽ tvirtino Jakštas.

Poilsio bazės direktorė Vengrienė, neatsakiusi, kodėl beveik du mėnesius delsė pranešti LVPA apie sankcijas, nurodė, kad „Belvilis” nepažeidė jokių teisės aktų. Pasak jos, kai bendrovė pateikė prašymą gauti ES paramą, paramos gavėjams taikomose gairėse tebuvo nurodyta, kad negali būti pakeista turto paskirtis, veiklos pobūdis ne mažiau kaip penkerius metus nuo projekto įgyvendinimo pabaigos. „Punktas apie informavimą atsirado tik sutartyje, viską padarėme teisingai”, – tikino Vengrienė.

Svečių namų direktorė sakė, kad bendrovei LVPA nekėlė jokių papildomų reikalavimų. „Tai precedento neturintis įvykis”, – tvirtino „Belvilio” vadovė. Ji neabejoja, kad teismo sprendimas bendrovei bus palankus ir ES paramą modernūs svečių namai gaus. LVPA bendrovė jau yra pateikusi vieną prašymą išmokėti ES paramą už atliktus darbus, tačiau kol ginčas teisme nebus išspręstas, Jakštas sakė pinigų nemokėsiąs.

Už paramą – kyšiai

LVPA į teisėsaugos akiratį pakliuvo pavasarį, kai Generalinė prokuratūra sulaikė iki šiol laikinai nuo pareigų nušalintą agentūros direktoriaus pavaduotoją Mindaugą Vilčinską. Prokurorai įtaria, kad jam daugiau kaip pusę milijono kyšių galėjo mokėti bendrovių „Investicijų plėtros sprendimai” ir EKK akcininkas Kęstutis Abraitis. „Otkatai” galėjo būti mokami už konsultacinėms bendrovėms palankius sprendimus skirstant ES paramą ūkio subjektams. Beje, NMA Abraičio įmonės rengė projektus su šiuo metu Rusijoje besislapstančiu Darbo partijos įkūrėju Viktoru Uspaskichu siejamoms bendrovėms.

Su LVPA korupcijos skandalu yra siejamas ir finansų ministro Zigmanto Balčyčio sūnus Donatas. Įtariama, kad dirbdamas LVPA jis galėjo padėti vienai Panevėžio bendrovei gauti daugiau kaip milijoną litų paramos iš ES.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.