Lietuvoje – tarytum tarp giminių

„Visi aplinkui kalba tik lietuviškai. Tarytum būčiau atvykęs į didelės giminės susibūrimą”, – nuoširdžiai stebėjosi vos iš lėktuvo Vilniaus oro uoste vakar išlipęs buvęs Kolumbijos sostinės Bogotos meras Antanas Mockus.

Ir savo politine veikla, ir ekscentriškais poelgiais Kolumbijoje garsėjantis A.Mockus mūsų šalyje praleis penkias dienas. Po ilgos, dvi paras trukusios kelionės 54 metų vyras neatrodė pavargęs, nors pats pasirinko ilgesnį kelią iš Bogotos į Vilnių.

Pakeliui jis panoro apsilankyti Prahoje, mieste, susijusiame su jaunystėje didelę įtaką jam padariusiu rašytoju Franzu Kafka.

Į tėvų gimtinę – antrą kartą

Kolumbijoje gimęs A.Mockus į savo tėvų gimtinę iki šiol buvo atvykęs tik kartą – prieš 32 metus dalyvavo Vilniaus universiteto rengiamuose vasaros kursuose užsienio lietuviams.

Paklaustas, kodėl taip ilgai atidėliojo kelionę į Lietuvą, A.Mockus sakė nesiryžęs atvykti, nes baiminęsis stiprių išgyvenimų bei galimos įtakos jo pasaulėžiūrai.

Šįkart į Lietuvą jį atviliojo kvietimas skaityti pranešimą Palangoje vyksiančioje konferencijoje „Chaosas ir tvarka”.

Populiarumas nevargina

A.Mockus – labai populiari asmenybė Kolumbijoje.

„Tai man patinka. Būdamas populiarus turi galimybę susipažinti ir pabendrauti su labai daug žmonių”, – „Lietuvos rytui” sakė Kolumbijos lietuvis.

Per pirmąsias Vilniuje praleistas valandas A.Mockus pamatė ne vieną smalsiai jį stebintį žvilgsnį.

„Būdamas visų atpažįstamas labai išmokau vertinti retas akimirkas, kai galiu pabūti vienas”, – sakė garsusis kolumbietis.

Kolumbijoje A.Mockus nuolat yra saugomas ginkluotų apsaugininkų, todėl džiaugėsi Lietuvoje galėsiąs vaikščioti laisvai.

„Lietuvos rytas” svečiui priminė, jog prieš jo atvykimą Lietuvoje buvo paskleista kalbų, kad A.Mockus neva gali pretenduoti į Vilniaus mero postą. Tai išgirdęs, A.Mockus atsakė trumpai: „Manęs tai nedomina”.

Stebino miesto gyventojus

A.Mockus, vienintelis iš Lietuvos karo metais pasitraukusios menininkės ir inžinieriaus sūnus, matematikas ir filosofas, į Kolumbijos politinę sceną užkopė 1994 metais.

Tais metais Kolumbijos universiteto rektorius A.Mockus pirmą kartą tapo Bogotos meru. Iš viso šiame poste jis buvo dvi kadencijas.

Ekscentriškasis meras ėmėsi netradicinių veiksmų įvesti tvarką Kolumbijos sostinėje, kurią smaugė nusikalstamumas, korupcija, automobilių spūstys.

Pavyzdžiui, norėdamas sutvarkyti chaotišką ir pavojingą Bogotos eismą, meras buvo pasamdęs 420 mimų reguliuoti judėjimą.

Bogotoje pritrūkus vandens, meras pasirodė reklaminiame televizijos filme. Jis maudėsi duše ir muilindamasis užsuko vandenį, prašydamas miestiečių padaryti tą patį. Po to per du mėnesius Bogotoje vandens sunaudojimas sumažėjo 14 procentų.

Be to, A.Mockus bogotiečių yra paprašęs savanoriškai sumokėti 10 proc. daugiau mokesčių. Šiuo pasiūlymu pasinaudojo 63 tūkst. žmonių.

Tačiau svarbiausiu savo nuopelnu A.Mockus laiko tai, kad jam būnant meru 70 procentų pavyko sumažinti žmogžudysčių skaičių Bogotoje.

Bogota vėl išrinktų A.Mockų

„Aš esu įsitikinusi: jeigu Antanas dar kartą siektų mero posto, Bogotos gyventojai tikrai jį išrinktų”, – sakė „Lietuvos rytui” ne vieną dešimtmetį Kolumbijos sostinėje pragyvenusi Laima Didžiulienė.

Ji, kaip daugelis Bogotos žmonių, buvusį merą vadina vardu: „Antaną visi iš tolo pažindavo gatvėse. Jeigu kas nors iš lietuvių važiuodavo taksi ir prasitardavo apie savo kilmę, vairuotojai tuoj pat pradėdavo pilti komplimentus savo merui ir pridurdavo: „Tu toks pat kaip Antanas”.

Bet labiausiai A.Mockų, pasak L.Didžiulienės, miesto gyventojai mylėjo už jo sąžiningumą. Daugelis sakydavo, kad, reikalui esant, būtų jam patikėję net visas savo santaupas pasaugoti.

L.Didžiulienė prisiminė, kad, A.Mockui būnant mero poste, Bogota, kurioje yra apie 7 mln. gyventojų, iš esmės pasikeitė: mieste atsirado daug naujų parkų, dviračių takų, buvo pažabotas nusikalstamumas, o barų darbo laikas apribotas iki 24 val.

Todėl daugelis tėvų galėdavo būti ramūs, kad vaikai niekur iki paryčių nešėls.

L.Didžiulienė, kaip ir daugelis Bogotos moterų, iki šiol negali pamiršti A.Mockaus sumanymo vieną dieną per metus paskirti tiktai joms: „Tą dieną visos moterys galėdavo mesti bet kokius savo darbus ir laiką skirti tik sau. Namų ūkiu ir vaikų priežiūra užsiimdavo vyrai. Nežinia, ką jie, likę vieni, darydavo, bet moterys mėgaudavosi laisve”.

Ateities planai – neaiškūs

Šių metų gegužę A.Mockus dalyvavo Kolumbijos prezidento rinkimuose, tačiau pralaimėjo.

Tai buvo jau antroji jo nesėkmė siekiant prezidento posto.

Duoti vienareikšmiško atsakymo, ar po ketverių metų dar kartą bandys siekti šalies vadovo posto, A.Mockus negalėjo.

„Tačiau kol kas manau, kad Kolumbijoje labai turėtų pasikeisti padėtis, kad matyčiau prasmę dar kartą kandidatuoti”, – prisipažino pašnekovas.

Nuo gegužės mėnesio jis daug keliauja po Pietų Amerikos valstybes skaitydamas paskaitas, dalyvaudamas nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.