Šiais metais šeimyniniu kurortu vadinama Šventoji pritraukė mažiau žmonių nei pernai. Čia brangoko poilsio ieškoti atvyksta žmonės, išsiilgę ramybės.
Gatvės pardavėjos Raimondos teigimu, Šventojoje atostogauti smagiausia tiems, kuriems patinka pasyvus poilsis bei ramybė.
„Poilsiautojai, kuriems reikia pramogų, triukšmo bei masės žmonių, turėtų važiuoti į kitą Lietuvos kurortą – Palangą. Šventojoje triukšmo nerasi. Čia nėra barų, kurie glaudžiasi vienas prie kito ir kurtina praeivius garsia, iš visų pusių sklindančia muzika. Naktį Šventojoje poilsiautojus linksmina vos du barai, taigi galima atsipalaiduoti. Daug lengviau užmigdyti mažus vaikus”, – „Vakarų ekspresui” pasakojo mergina.
Dažnas mūsų sutiktas poilsiautojas atostogauti sau leidžia ne daugiau nei savaitę ir didžiąją atostogų Šventojoje dalį praleidžia prie jūros.
„Mūsų šeima mėgsta skaityti knygas, spręsti kryžiažodžius, maudytis bei dūkti po smėlį – tokį poilsį galima rasti tik prie jūros, todėl mes čia praleidžiame labai daug laiko. Taip pat nepraleidžiame progos pliaže pažaisti tinklinį ar badmintoną”, – pasakojo dviejų vaikų mama Ilona.
Kita poilsiautoja Donata prasitarė, kad vakarais, kai gulėti prie jūros jau nebesinori, didžiausia pramoga tampa pasivaikščiojimas miesto gatvėmis, parkais bei Šventosios slėniu ir atsigaivinimas baruose.
Ir vis tik, kad ir koks ramus atrodo Šventosios kurortas, čia poilsiautojams siūloma įvairiausių pramogų: nuo tradicinių – važinėjimosi dviračiu, iki dar neįprastų – dažasvydžio ir kt.
Dviračio nuoma valandai kainuoja 5-6 litai valandai. Tačiau žmonės šia paslauga nėra susidomėję.
„Dviračius daugiausia nuomoja tėvai savo vaikams, tačiau būtų klaidinga sakyti, jog šis verslas klesti. Norinčiųjų važinėtis mažai, be to, žmonės, važiuodami atostogauti, pasiima savus, – teigė dviračius nuomojanti Judita. – O ir žmonių šiemet ne tiek daug kaip pernai. Tikimės, kad liepos pabaigoje turistų pagausės”.
Dažasvydžio Šventojoje kaina priklauso nuo to, kiek šovinių norisi iššaudyti vieno žaidimo metu. Aleksandro, siūlančio šią pramogą, teigimu, dažniausiai žmonės prašo 30-50 šovinių, kurių vienas kainuoja 30 centų. Šį žaidimą, pašnekovo teigimu, labiausiai pamėgęs jaunimas, žmonės nuo 18 iki 30 metų. Kasdien, dažniausiai vakarop, į draugus pašaudyti dažais susirenka daugiau nei pusšimtis žmonių, kuriems, kad nesusiteptų, duodama kareiviška uniforma.
Aleksandro teigimu, užsieniečiams dažasvydis nepatinka.
„Šio žaidimo užsieniečiai vengia. Šią vasarą lankosi vien lietuviai. Kiek atsimenu, aptarnavau vos du anglus”, – sakė vaikinas.
Savo taiklumą Šventojoje galima išbandyti ne tik svaidantis dažais, bet ir žaidžiant biliardą bei boulingą. Biliardo kaina – 4 litai už partiją. Tačiau ir jis, pramogų aikštelės prižiūrėtojo Dariaus teigimu, poilsiautojų labai nevilioja.
„Biliardo mėgėjai bei profesionalai renkasi tik vakare. Gaila, kad nors stalų yra vos keletas, vis tiek kartais būna laisvų”, – „Vakarų ekspresui” guodėsi vyras.
Už valandą boulingo žaidimo iki septynių vakaro reikia mokėti vos 30 litų, vėliau – po 40 litų už valandą.
Tiems, kuriems patinka važinėtis Šventosios gatvėmis velomobiliu, kurorte yra suteikiamas didelis pasirinkimas, o kainos – nuo 12 iki 20 litų už valandą. Kaina priklauso nuo velomobilio rūšies. Pasivažinėjimas dviviečiais velomobiliais su stogeliu kainuoja daugiausiai. Vienviečiai, kuriais važinėjasi, juos siūlančio Jono teigimu, daugiausiai vaikai, kainuoja pigiausiai.
Nereta poilsiautojų pramoga – plaukiojimas vandens dviračiais. Šiame kurorte poilsiautojai gali pasirinkti iš dviejų variantų – plaukiojimą Šventosios upėje, kur šis užsiėmimas valandai kainuoja mažiau – 10-15 litų, atsižvelgiant į dviračio dydį, arba jūroje, kur už teks atiduoti 10 litų už pusvalandį.
Tokiais pasiplaukiojimais turistai daugiau mėgaujasi vakare. Tačiau, anot Mindaugo, vandens dviračius prižiūrinčio vaikino, nors Šventojoje šiuo metu yra daug užsieniečių – vokiečių, rusų, anglų, suomių bei lenkų, savo skaičiumi beveik prilygstančių atostogaujantiems lietuviams, dviračius nuomoja vien lietuviai. Tik kartais pasitaiko rusų.
Yra pramogų, skirtų vaikams. Tai – linksmybės atrakcionuose bei žaidimų automatai.
Anot atrakcionuose dirbančio Liudo, nors pramoga karuselėse kainuoja ne daug – nuo 3 iki 5 litų, žmonės užeina nenoriai. Kaip dažniausiai lankomus atrakcionus pašnekovas išskyrė mašinėles bei batutą.
Svarbiausia – pirkinio kaina
Po atostogų namo grįžtantys poilsiautojai noriai perka įvairias smulkmenas – gintarinius paveikslus, papuošalus, statulėles, kriaukles bei paveikslėlius su savo atvaizdais.
Suvenyrų pardavėjos Eligijos teigimu, lietuviams labiausiai patinka bižuterija, statulėlės bei graviruoti peiliai. Užsieniečius labiau domina kriauklės, paveikslai, puošti gintaru, ypač su jūros, laivų, kopų vaizdais. Šie paveikslai kainuoja nuo 5 iki 80 litų. Šiemet gintarinius papuošalus labiau perka ne vidutinio amžiaus turistai, o paauglės.
Bet kad ir kokie nacionaliniai pomėgiai bebūtų, pardavėjos Danutės teigimu, žmonės labai atsižvelgia į kainas – jei suvenyrai ir paveikslai yra pigūs, vadinasi, – paklausūs.
Pakabukų ir veidrodėlių su nuotraukomis kainos atbaido vaikus, tačiau domina jaunimą, kurie nesibijo už juos mokėti po 10 litų.
Yra žmonių, kurie veža lauktuves, pačių surinktas pajūryje. Poilsiautojo Justo pasakojimu, smagu namo parsivežti gintaro, kurį mėgsta rinkti rytais.
Geria pliaže
Paplūdimyje, kur iki vakaro gali sutikti didžiąją dalį visų Šventosios svečių, nelaimių šiais metais nebuvo.
„Kol jūra rami, niekas neskęsta, darbo mažoka, – pasakojo gelbėtojas Dainius. – Tik neramu, kad žmonės paplūdimyje geria alkoholinius gėrimus, kurie ir tampa daugelio nelaimių priežastimi.”
Brangiau nei Palangoje
Gyvenimas Šventosios kurorte savo kainomis mažai kuo skiriasi nuo Palangos – kavinėse ir baruose valgyti nėra pigu. Todėl mūsų kalbinti poilsiautojai stengiasi maistą gamintis patys. Tačiau maistas parduotuvėse pigesnis Palangoje.
„Šventojoje nėra didžiųjų maisto prekių parduotuvių, tad maistą įsigyti yra brangiau nei Palangoje. Jei važiuojame atostogauti su vaikais, kažkiek maisto stengiamės atsivežti iš namų, jei vieni, tada valgome valgyklose”, – sakė poilsiautoja Neringa.
Apsistoti Šventojoje vienam ar dviem žmonėms yra ganėtinai brangu, tad poilsiautojai stengiasi važiuoti nedidelėmis 4-5 asmenų grupelėmis. Namelių, kurie dažniausiai yra netoli jūros, kaina šiuo metu svyruoja nuo 60 iki 65 litų parai. Bet ir šios kainos liepos pabaigoje turėtų augti.
Eglė Maslauskaitė
„Vakarų ekspresas”