Seimo opozicija – be lyderio

Konservatorius Andrius Kubilius formaliai vis dar yra visų Vyriausybei oponuojančių jėgų vadovas, nors iš tiesų jau praradęs šį statusą

Konservatorių vadovas Andrius Kubilius netrukus neteks Seimo opozicijos lyderio statuso. Šios kadencijos parlamentas kurį laiką, galbūt ir iki savo darbo pabaigos, neturės opozicijos lyderio, nes ji yra pernelyg susiskaldžiusi, kad galėtų pretenduoti į tokias pareigas.

Teks keisti parlamento valdybos sudėtį

Opozicijos lyderis yra Seimo valdybos narys. Vakar vykusiame valdybos posėdyje A.Kubilius dar dalyvavo. Tačiau „Kauno dienai” jis užsiminė, kad tai tikriausiai paskutinis jo dalyvavimas valdyboje. „Netrukus gali būti priimtas Seimo nutarimas dėl valdybos sudėties patikslinimo. Mano pavardės ten nebeturėtų likti. Nuo to nutarimo priėmimo nebeteksiu opozicijos lyderio statuso”, – sakė A.Kubilius.

Bet jis negalėjo pasakyti, kada toks Seimo nutarimas galėtų būti svarstomas ir priimtas parlamento plenariniame posėdyje. „To kol kas neklausiau nei Seimo Pirmininko Viktoro Muntiano, nei jo pavaduotojo Česlovo Juršėno, kuris užsiima tokio pobūdžio klausimais”, – teigė A.Kubilius.

Šios dienos plenarinių posėdžių išankstinėje darbotvarkėje nenumatyta svarstyti klausimo dėl Seimo valdybos sudėties pakoregavimo.

Liberaldemokratai piktinasi

Opoziciniai liberaldemokratai piktinasi, kad A.Kubilius iki šiol yra vadinamas opozicijos lyderiu, dalyvauja valdybos posėdžiuose, gauna už tai papildomą atlyginimą.

„Nuo to momento, kai nebeliko tryliktosios Vyriausybės, konservatorių vadovas nebegali būti vadinamas opozicijos lyderiu. Opozicinėmis pasiskelbia tos frakcijos, kurios nesutinka su Vyriausybės programa. Kai buvo patvirtinta naujos, keturioliktosios, Vyriausybės programa, opozicijos lyderio formaliai nebeliko. Tad pastaruosius porą mėnesių, kai dirba nauja Vyriausybė, A.Kubilius neteisėtai buvo opozicijos lyderis ir gavo už tai papildomą algą”, – „Kauno dienai” sakė „Tvarkos ir teisingumo” (liberaldemokratų) frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis. Tačiau šiuos priekaištus Č.Juršėnas atmeta, aiškindamas, kad iškart po to, kai pradėjo dirbti nauja Vyriausybė, Seimas išėjo atostogų ir nespėjo priimti nutarimo, kuriuo būtų pakoreguota parlamento valdybos sudėtis, išbraukiant iš jos opozicijos lyderį. Atostogos baigėsi tik praėjusį savaitgalį, todėl tik dabar bus galima priimti atitinkamą nutarimą, ir A.Kubilius paras opozicijos lyderio statusą.

Neturi pakankamai balsų

Seimo Statute nurodyta, kad opozicijos lyderiu tampa atstovas tų Vyriausybei oponuojančių jėgų, kurios parlamente turi daugiau kaip pusę visos opozicijos balsų.

Dabartinės mažumos Vyriausybės sąlygomis opozicija Seime turi net 87 balsus iš 141. Tačiau tik tos frakcijos ar jų blokai, kurie turi bent 44 mandatus, gali pretenduoti į teisę deleguoti opozicijos lyderį.

A.Kubiliaus vadovaujami konservatoriai turi 26 vietas Seime, kartu su jais bloką sudarę Liberalų sąjūdžio atstovai – 11. Tad šiam blokui nepakanka mandatų, kad galėtų deleguoti opozicijos lyderį.

Kitos opozicinės partijos irgi neturi pakankamai balsų, kad pretenduotų į opozicijos lyderio vietą. Darbo partijos frakcijoje yra 29 Seimo nariai, „Tvarkos ir teisingumo” ir Naujosios sąjungos (socialliberalų) – po 9. Šios partijos nėra tarpusavyje susitarusios dėl bendro bloko sudarymo.

Tad kurį laiką Seimas liks be opozicijos lyderio.

Abejojama, ar labai marga, skirtingų politinių pažiūrų opozicija sugebės tarpusavyje susitarti dėl bendrų blokų, kurie vienytų daugiau kaip pusę visų opozicijai priklausančių Seimo narių. Tokiu atveju opozicijos lyderis gali neatsirasti iki pat šio Seimo kadencijos pabaigos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.