2003-iaisiais Lietuvoje buvo pradėta įgyvendinti Mokyklų tobulinimo programa, kurios tikslas – modernizuoti bendrąjį lavinimą, renovuoti mokyklas, aprūpinti jas šiuolaikinėmis mokymo priemonėmis, sukurti naują moksleivių pažangos vertinimo sistemą ir sudaryti sąlygas mokytojams tobulėti
Mokyklų tobulinimo programos (MTP) biudžetas – 180 mln. litų. Iš jų per 100 mln. litų sudaro Pasaulio banko paskola, kurią numatyta grąžinti 2007-2019 metais. Už šias lėšas renovuotos 62 mokyklos, 403 mokykloms nupirkta šiuolaikiškų mokymo priemonių ir programinės įrangos, 115 geltonųjų autobusiukų, surengtos užsienio specialistų konsultacijos.
Įgyvendinant MTP renovuotose mokyklose pakeisti langai, durys, atnaujinta šildymo sistema, suremontuoti sanitariniai mazgai, vandentiekis, kanalizacija, apšvietimas bei elektros instaliacija. Atlikus renovaciją šios mokyklos sutaupo iki 36 proc. šilumos energijos. Už sutaupytas lėšas mokykloms nupirkta 3304 nauji klasės baldų komplektai.
Sąlygos gerėja
Viena renovuotų mokyklų – Širvintų „Atžalyno” pagrindinė mokykla – šiuos mokslo metus pasitiko iš pagrindų atnaujinta. Ši mokykla pastatyta 1985 metais. Ilgą laiką čia mokėsi beveik 1,2 tūkst. mokinių. „17 metų mūsų mokykla dirbo dviem pamainomis, o įsteigus Širvintose gimnaziją ir atskirą pradinę mokyklą pas mus liko tik 5-10 klasių mokiniai. Šiais mokslo metais visi 575 mūsų mokiniai mokysis viena pamaina”, – džiaugėsi „Atžalyno” pagrindinės mokyklos direktorė Helena Vaicekauskienė, grupę žurnalistų vedžiodama po šviesiomis spalvomis išdažytas jaukias klases, kuriose stovi nauji mokykliniai suolai, kompiuteriai. Šiuolaikinių mokymo priemonių įsigyta už 44 tūkst. litų.
Mokyklos pasididžiavimas – erdvi aktų salė, kurioje netrūksta renginių. „Mūsų mokiniai jau priprato prie aktyvaus mokyklos gyvenimo ir neleidžia mokytojams ramiai gyventi – vis klausinėja, ar šiandien nieko įdomesnio nebus?” – juokėsi direktorė. „Atžalyno” mokiniai leidžia savo laikraštuką „Eureka”, šoka tautinių šokių ansamblyje, be to, nuo seno šalyje garsėja šios mokyklos sportininkai. Vestibiulyje per visą sieną įrengtose spintose sustatytos šios mokyklos mokinių iškovotos taurės, kitokie prizai. Neretai sportiniuose renginiuose varžosi ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai.
Remia savivaldybė
„Atžalyno” mokyklos renovacija 2005 metais kainavo 3,5 mln. litų, o šiemet reikės dar apie 600 tūkst. litų, nes vien privažiavimo kelių ir automobilių stovėjimo aikštelių įrengimas kainuos apie 175 tūkst. litų. Pradėta tvarkyti mokyklos aplinka.
„Atžalyno” mokyklos renovacijai lėšų skyrė MTP ir apie 2 mln. litų – Širvintų rajono savivaldybė. Dar 58 tūkst. litų savivaldybė skyrė šios mokyklos universalios dirbtinės dangos aikštelei įrengti. Pasak Širvintų rajono mero Vyto Šimonėlio, rajono švietimo įstaigoms atnaujinti 2005 metais buvo skirta apie 6 mln. litų. Mokyklos rajone atnaujinamos jau penktus metus. „Jau padarėme apie 80 proc. planuotų darbų”, – tvirtino meras. Anot jo, po trejų metų visos trys Širvintų mokyklos – pradinė, pagrindinė ir gimnazija – veiks kaip viena. Visos bus sutvarkytos, atnaujintos. Mero manymu, nors lėšų visada trūksta, pradinės mokyklos, ypač kaimo, turi būti kuo arčiau mokinių gyvenamosios vietos.
Dėl mokinių nekonkuruoja
Ukmergėje naujus mokslo metus pradėjo renovuota Dukstynos pagrindinė mokykla. Renovacija kainavo 3,9 mln. litų. Šiemet čia mokosi 921 mokinys. Pasak mokyklos direktorės Daivos Liumparienės, mokinių skaičius jau trečius metus pamažu didėja. Priežastys bent kelios – mieste vykdoma ugdymo institucijų tinklo pertvarka, gerėja mokyklos įvaizdis, palankūs demografiniai pokyčiai šiame Ukmergės mikrorajone. Jaunos šeimos daugiaaukščiuose mikrorajono namuose perka butus ir vaikus leidžia į šią atnaujintą mokyklą.
Dukstynos pagrindinė mokykla į MTP įsitraukė pirmajame etape ir įgyvendino visus jos tikslus tiek mokymo ir mokymosi sąlygų gerinimo (A), tiek švietimo kokybės vadybos sistemos sukūrimo (B), tiek energijos išlaidų mažinimo bei mokymosi sąlygų gerinimo (C). Pagal MTP renovuotas pastatas, nupirkta klasėms naujų baldų, šiuolaikinių mokymo priemonių, IT įrangos. Buvo įrengta biblioteka ir skaitykla, sutvarkytos sporto ir aktų salės. Turint šiuolaikiškų mokymo priemonių pamokos gali būti kūrybiškos ir vaizdžios. Juo labiau kad iš 68 mokyklos pedagogų 22 yra mokytojai metodininkai, o 36 – vyresnieji mokytojai. Pasak direktorės, mokyklos kolektyvas siekia mokyti kitų mokyklų ir bendruomenių mokytojus, diegti naujoves, formuoti besimokančią bendruomenę. Dvejus metus mokyklos MTP komanda rengė praktinius seminarus, patirtimi ir naujovėmis dalijosi su kitomis Ukmergės rajono mokyklomis – Vidiškių, Dainavos, Siesikų ir kitomis.
Kol ši mokykla buvo renovuojama, ji glaudžiai bendradarbiavo su kitomis Ukmergės mokyklomis. Išleido net bendrą trijų miesto mokyklų kalendorių. Pasak Liumparienės, MTP išugdė norą dalyvauti naujuose projektuose, nuolat tobulėti, o tai reiškia, kad savo pamokose mokytojai stengiasi nedubliuoti vienas kito dėstomų dalykų, kad mokymo krūvis mokiniui būtų subalansuotas. Svarbu ir tai, kad renovavus mokyklą mokiniai mažiau serga, nereikia dėl šalčio trumpinti pamokų, visų nuotaika geresnė ir darbingesnė.
Svarbu mokytojų geranoriškumas
Širvintų rajono Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinė mokykla įsitraukė į MTP trečiąjį etapą. Tai viena seniausių šalies mokyklų – pastatyta 1910 metais. Sename, bet gana tvarkingame mokyklos pastate mokslo metus pradėjo 91 mokinys. Mokykloje dirba 20 mokytojų. Lituanistė Roma Vareikienė pripažinta Metų mokytoja. Roma – naujų idėjų skleidėja, aktyvi Bagaslaviškio bendruomenės narė.
Ji vadovauja mokytojų metodinei veiklai ir literatūriniam „šeiniečių” klubui, kurio nariai rūpinasi žymaus kraštiečio atminimu, organizuoja įvairius konkursus.
Ši nedidelė mokykla patraukli tuo, kad į mokymo procesą įdiegiamos informacinės technologijos (IT). Kiekvienas mokytojo Gedimino Žilinsko mokinys turi savo kompiuterį, kuris reikalingas ir mokantis, ir atliekant namų darbus. Pasak Bagaslaviškio pagrindinės mokyklos direktoriaus fiziko Prano Kamieno, dalyvaudamos MTP kaimo mokyklos galėjo sudaryti sąlygas savo mokytojams dalyvauti seminaruose, tobulėti. Be to, ši mokykla įsigijo IT įrangos už 28 tūkst. litų. Senoji mokykla taip pat stengiasi tapti besimokančios bendruomenės centru.
Svarbu tai, kad įgyvendinant MTP buvo atnaujinta ne tik mokyklos, bet ir mokymo procesas.
MTP dalyvavusių mokyklų mokytojai sukūrė savitą mokinių pažangumo vertinimo sistemą. Jie nerašo dvejetų už nepadarytus namų darbus, bet vertina mokinio pažangą ir ją skatina. Sudarius geras mokymosi sąlygas, stengiamasi ugdyti mąstantį, išsilavinusį žmogų. Į šį procesą mokyklos stengiasi įtraukti ir tėvus, palaiko su jais nuolatinius, geranoriškus ryšius.