Radus lobį – į policiją

Radę vertingą daiktą klaipėdiečiai retai apie tai praneša policijai. Jeigu ir praneša, tai dažniausiai sulaukia tik žodinės padėkos.

Pagal Lietuvos respublikos civilinį kodeksą radiniu laikomas pamestas daiktas, kurio savininkas nėra žinomas.

Remiantis kodekse išdėstytomis nuostatomis, radęs pamestą daiktą asmuo privalo radinį grąžinti jį pametusiajam, jeigu šis yra žinomas. Jeigu ne, radėjas privalo per savaitę nuo radimo dienos pranešti apie radinį policijai ir jai perduoti daiktą, jeigu pats negali ar nenori jo saugoti.

Daiktas policijoje arba pas radusįjį asmenį saugomas pusmetį. Jei per tą laiką savininkas atsiranda, jam radinys grąžinamas. Jeigu pametęs daiktą asmuo per minėtą laiką nepaaiškėja, daiktas tampa radusiojo nuosavybe.

Asmuo, radęs daiktą ir grąžinęs jį pametusiam asmeniui arba policijai, turi teisę gauti iš pametusiojo daiktą asmens patirtų išlaidų atlyginimą ir užmokestį už radimą.

Pametęs daiktą asmuo privalo užmokėti už radimą radusiam daiktą asmeniui penkių procentų rastojo daikto vertės dydžio užmokestį, jeigu daiktą pametęs asmuo nebuvo viešai pažadėjęs didesnės sumos.

Už daikto radimą neatlyginama, jei radęs daiktą asmuo nustatytu laiku ir tvarka nepranešė apie radinį ar klausiamas nuslėpė patį radimo faktą.

Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato budėtojas Laurynas Švalkūnas pripažino, kad atvejų, kai daiktą radęs asmuo jį atneša į policiją, pasitaiko labai retai.

„Visų pirma reikalingas radusiojo asmens paaiškinimas. Tuomet tikrinamas, tarkim, piniginės turinys ir radinys perduodamas ikiteisminio tyrimo tyrėjui“, – galiojančią tvarką aiškino pareigūnas.

Pasak jo, paprastai apsiribojama žodine padėka radusiajam asmeniui.

Pagal minėtą Civilinį kodeksą nuosavoje žemėje rastas lobis tampa jį radusiojo nuosavybe. Svetimoje žemėje ieškoti lobio draudžiama. Suradęs negauna jokios lobio dalies. Aišku, jei apie tai praneša.

Šalyje nėra nė vieno radinių biuro. Egzistuoja vienintelis interneto tinklalapis, raginantis kreiptis radusius ir pametusius. Tačiau skelbiamais telefono numeriais prisiskambinti neįmanoma.

Todėl radusieji pilną piniginę, dokumentus ar raktus, raginami kreiptis į artimiausią policijos komisariatą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Radus lobį – į policiją"

  1. stasys

    radus dokumentus, zinoma reikia grazinti, bet radus pinigus tai grazint gali tik visiskas debilas. pametei tai gaudik veja laukuose WOTAKWOT

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.