Iš klinikų – erelio kelionė į laisvę

Lietuvos gamtininkų išgydytas susižeidęs Europoje nykstantis jūrinis erelis šiandien paleidžiamas į laisvę – Raseinių rajone, šalia Paupio žuvininkystės tvenkinių, kur jam nestigs maisto

Šių metų liepos 10-ąją Kėdainių rajone, Nociūnų kaime, Anatolijus Katinevskis rado sužeistą jūrinį erelį. Vietinių gyventojų teigimu, paukštis susižalojo, kai skrisdamas atsitrenkė į aukštos įtampos elektros laidus.

Kaip pasakojo Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus Ornitologijos skyriaus vedėjas Saulius Rumbutis, rastas erelis buvo žieduotas spalvotais žiedais. Tokiais Europoje pagal tarptautinį projektą ženklinami jūrinių erelių jaunikliai dar lizduose. Žiedų numeriai patvirtino, kad paukštį šių metų birželį pagal Gamtosaugos projektų vystymo fondo įgyvendinamą jūrinių erelių apsaugos projektą Lietuvoje sužiedavo Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologas Deivis Dementavičius. Jis pasakojo, jog tąkart Kėdainių rajono Šėtos girininkijos miške, įlipęs į 20 metrų aukštyje drebulėje sukrautą lizdą, sužiedavo tris dar neskraidančius erelių jauniklius. Liepos pradžioje paukščiai paliko lizdą. Jauniausiam jų vienas pirmųjų skrydžių baigėsi rimta trauma. Jei ne žmonių pagalba, nuo sužalojimų erelis, kaip vėliau ornitologai nustatė – patelė, būtų žuvęs.

Lietuvos gyvūnų globos draugijos darbuotojai sužeistą paukštį pristatė į Laukinių gyvūnų reabilitacijos skyrių. Čia jam buvo diagnozuotas kairės blauzdos kaulų lūžis. Lietuvos veterinarijos akademijos (LVA) dr. L.Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikoje veterinarijos gydytojas Juozas Kvalkauskas operavo lūžusią galūnę – sujungė kaulus naudodamasis plieniniu strypu ir įtvaru. Paukštis buvo apgyvendintas specialiai jam paruoštame bokse LVA stambių gyvulių klinikose. Po beveik dviejų mėnesių gydymo ir reabilitacijos (visą tą laiką erelis buvo sočiai lesinamas paukštiena ir žuvis) jo koja visiškai sugijo, todėl Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologai ir Lietuvos gyvūnų globos draugijos darbuotojai nusprendė paleisti paukštį į laisvę. Tam jie parinko gerą vietą – Raseinių rajone, šalia Paupio žuvininkystės ūkio tvenkinių. Čia gausu rudenį migruojančių jūrinių erelių, nes tvenkiniuose daug vandens paukščių ir žuvų – pagrindinio erelių maisto. Be to, teritorija gerai saugoma nuo nepageidautinų lankytojų, o ir žuvininkystės ūkio darbuotojų požiūris į saugomas paukščių rūšis labai palankus. Prie tvenkinių yra Blinstrubiškių miškas – projekto „Natura 2000” teritorija. Tai viena iš trijų Lietuvoje vietų, skirtų tokių paukščių apsaugai.

Šis erelio gelbėjimo atvejis pagal Gamtosaugos projektų vystymo fondo įgyvendinamą jūrinių erelių apsaugos projektą Lietuvoje nėra pirmas. 2003 metais Lietuvos gyvūnų globos draugijos darbuotojams padedant buvo išgelbėtas į brakonierių spąstus įkliuvęs erelis. Paukštis išgyveno, tačiau jam teko amputuoti koją. Dabar jį galima pamatyti Lietuvos zoologijos sode. 2004 metais prie Kauno marių buvo išgelbėtas su visu lizdu iš medžio iškritęs jauniklis. 2005-aisiais Pajūrio regioniniame parke (Klaipėdos rajone) atgal į lizdą buvo įkeltas irgi iš jo iškritęs ir į vietinių gyventojų rankas patekęs erelio jauniklis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.