Pardavėjus baudė aplinkosaugininkai

Baudas teko mokėti prekeiviams, be leidimų pardavinėjusiems eršketų ikrus, iš gyvačių ir pitonų odos pasiūtas rankines, diržus, pinigines

Aplinkosaugos baudą galima užsidirbti ne tik už gamtos teršimą ar brakonieriavimą, bet ir už prekybą be leidimo laukiniais gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų. Ši bauda gali būti nemaža.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamente nubausta pardavėja Irena R., Vilniaus Kalvarijų turguje pardavinėjusi juoduosius eršketų ikrus.

Eršketai – retos žuvys, įrašytos į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) sąrašą. Į šį dokumentą įrašytais gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų prekiauti galima tik turint aplinkosaugos leidimus.

Inspektorius apsimetė pirkėju

Neteisėtą prekybą ikrais pastebėjo Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Dautartas, vieną sekmadienį apsilankęs Kalvarijų turguje. „Žiūriu, viena moteris prekiauja eršketų ikrais, tai pranešiau kolegoms“, – pasakojo Dautartas.

Šio departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos aplinkos apsaugos inspektorius Žilvinas Užomeckas atvyko neuniformuotas, apsimetė paprastu pirkėju ir nesunkiai susitarė su pardavėja, kad ši kitą dieną parduos jam 10 indelių ikrų. Už 113 gramų sveriantį indelį, kuriame buvo apie 50 gramų eršketų ikrų, pardavėja prašė 85 litų. Pirkėjų netrūko – parduotuvėje tokia prekė kainuoja 250 litų.

Administracinių teisės pažeidimų kodeksas už neteisėtą prekybą numato nuo 100 iki 1000 litų baudą. Pasak aplinkosaugininkų, paprastai skiriama 500 litų bauda.

Rankinės iš pitono

Už CITES pažeidimą aplinkosaugininkai neseniai nubaudė ir sostinėje esančios uždarosios akcinės bendrovės „Modamira“ savininkę Astą Brastauskaitę. Jai 200 litų bauda paskirta už tai, kad ši bendrovė be leidimo prekiavo iš gyvačių ir pitonų odos pasiūtomis rankinėmis, diržais, piniginėmis. Patikrinimo metu rastos 9 rankinės, 5 diržai ir piniginė buvo konfiskuoti.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento ir Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai dabar nagrinėja dar vieną CITES pažeidėjų bylą. Patikrinę Vilniuje įsikūrusios UAB „Karališkasis tigras“ parduotuvę, kurioje prekiaujama odos gaminiais ir kailiais, pareigūnai aptiko lūšies kailio, kuriuo buvo papuoštos drabužių apykaklės, rankovės.

Leidimo prekiauti tokiais gaminiais parduotuvė neturėjo, tad bendrovei taip pat gresia bauda, o neteisėtos prekės jau konfiskuotos.

Misija – saugoti retenybes

„CITES sąraše išvardytais gyvūnais, jų dalimis ir gaminiais leidžiama prekiauti tik turint Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos išduotą leidimą. Prekybai laukiniais gyvūnais, jų dalimis bei gaminiais, kurių nėra CITES sąraše, privaloma turėti regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą“, – LŽ sakė Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Dautartas.

Šių prekių pardavėjai privalo dokumentais įrodyti, kad jų prekės įsigytos teisėtai bei legaliai, gyvūnai augo nelaisvėje ir panašiai.

CITES konvenciją 167 pasaulio valstybės pasirašė 1973 metais Vašingtone. Mūsų šalies Seimas ją ratifikavo 2001 metais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.