Palangoje stovyklaujantys Vilniaus nevyriausybinių laikinosios vaikų globos namų „Atsigręžk į vaikus” auklėtiniai su valgiu gaudavo ir neįprastą priedą – po cigaretę.
Šis skandalingas faktas paaiškėjo po to, kai rugpjūčio viduryje negavę įprasto rūkalų davinio protestuodami iš stovyklos pabėgo trys paaugliai.
Netoli uostamiesčio, prie Jakų žiedo, pakeleivingas mašinas į Vilnių stabdančius vaikus pastebėjo viena klaipėdietė ir priglaudė juos savo namuose.
Kitą dieną Palangos vaikų teisių apsaugos tarnybos inspektorė pabėgėlius įsodino į maršrutinį autobusą ir nuvežė į Vilnių.
Vaikai klaipėdietei paaiškino iš stovyklos pabėgę dėl blogų gyvenimo sąlygų – esą trūko maisto bei auklėtojų priežiūros.
Tačiau pabėgusius nepilnamečius prižiūrėjęs globos namų socialinis pedagogas Tomas Audenis įsitikinęs, kad pabėgimą surengęs šešiolikmetis įširdo tą dieną iš auklėtojo negavęs cigaretės.
Kasdien – po tris cigaretes
„Tą dieną buvo likę vos dešimt cigarečių. Todėl nusprendžiau, kad vaikai rūkalų gaus tik už atliktus darbus.
Vienam šešiolikmečiui aš pasiūliau po valgio bent savo indus išsiplauti.
Jis atsisakė, todėl negavo ir cigaretės”, – pasakojo 23 metų socialinis pedagogas.
Kiti vaikai darbo neatsisakė, todėl cigarečių gavo. Vienintelis rūkalų negavęs sunkiai auklėjamas paauglys aprėkė pedagogą, o kitą dieną, sukurstęs dar du globotinius, pabėgo iš stovyklos.
Metus šiuose vaikų globos namuose dirbantis T.Audenis sakė, kad iš 31 Palangoje stovyklavusio globotinio rūko net keturiolika. Jų amžius – nuo 14 metų.
Į stovyklą Palangoje kartu su maisto atsargomis buvo atvežti ir trys blokai cigarečių „Saint George”. Jos buvo skirtos rūkantiems vaikams.
Kiekvienam jaunajam rūkaliui kasdien buvo duodama po tris cigaretes: po pusryčių, pietų ir vakarienės.
Baigiantis stovyklai rūkalų atsargos išseko. Todėl auklėtojas nusprendė jas dalyti su išlygomis.
Išvengia didesnės blogybės?
„Vaikams dalydami cigaretes bėgame nuo didesnės blogybės”, – „Lietuvos rytui” aiškino vaikų globos namų „Atsigręžk į vaikus” direktorė Sigita Ignatovičienė.
Vadovė teigė, kad negavę rūkalų rūkantys paaugliai traukia iš stovyklavietės, rūkalams prašinėja pinigų iš žmonių, vagiliauja arba renka nuorūkas.
Šiuo metu Vilniaus pedagoginiame universitete socialinę pedagogiką studijuojantis T.Audenis pasakojo apie vieną iš Naujosios Vilnios atvežtą keturiolikmetį, rūkantį nuo 7 metų.
„Su tokiu rūkymo stažu atpratinti vaiką rūkyti jau neįmanoma. Kiek mes jam pasakojome, kad jis neauga todėl, kad rūko.
Tačiau atsisakyti rūkalų jis negali. Jei berniukas jų negauna, bėga prie Aušros vartų ir prašinėja išmaldos”.
Rūkalai – už direktorės pinigus
Globos namų direktorė sakė, jog stovyklos metu dalyti vaikams cigaretes nusprendė visas pedagogų kolektyvas.
„Sukaupę tokios patirties šįmet mes nusprendėme patys jiems nupirkti cigarečių”, – atsargiai rinko žodžius nuo 1997 metų šiems globos namams vadovaujanti S.Ignatovičienė.
Direktorė tvirtino cigaretes stovyklai pirkusi iš savo asmeninių pinigų. Buvo pasirinktos vienos pigesnių cigarečių „Saint George”, kurių vienas pakelis parduotuvėje kainuoja apie 2 litus.
„Vaikams būnant globos namuose Vilniuje mes cigarečių nedalijame. Rūkalų jie, matyt, gauna iš netoli sostinės gyvenančių artimųjų”, – situaciją mėgino švelninti vadovė.
Nevyriausybinėms organizacijoms priklausantys Vilniaus laikinosios globos vaikų namai „Atsigręžk į vaikus” yra finansuojami iš vaikų pašalpų ir rėmėjų pinigais.
Pusę reikiamų lėšų globos namai gauna iš valstybės biudžeto, kuris finansuoja nevyriausybinių organizacijų parengtas programas.
Jaučia didelę gėdą
S.Ignatovičienė teigė, kad tokia taktika vasarą pasiteisino. Išskyrus konfliktą dėl neduotos cigaretės, šią vasarą stovykloje buvo ramiau – vaikai nevagiliavo, nėjo prašinėti pinigų prie parduotuvių.
„Aš suprantu, kad tai – negera praktika ir didžiulė gėda. Bet situacija yra beviltiška, nes iš asocialių šeimų atėję vaikai rūko jau nuo mažumės.
Atpratinti vaiką nuo rūkymo – ilgas, sudėtingas procesas ir sunkus darbas. Mes galime uždrausti rūkyti, neleisti, bet tai yra neįmanoma”, – sakė pedagogė.
Globos namų vadovė aiškino, jog vaikų rūkymo problema yra aktuali visose šalies ugdymo įstaigose: „Skirtumas tik tas, kad normaliose mokyklose vaikai cigaretes perka gavę pinigų iš tėvų, o globos namų auklėtiniai savo pinigų neturi”.
Alaus globotiniams neduotų
O jei „Atsigręžk į vaikus” globotiniai užsigeistų alaus? Ar į stovyklavietę vykstančiame vaikų autobuse būtų vežami ne tik cigarečių blokai, bet ir dėžės alaus?
T.Audenis neneigė, kad jų globotiniai pas artimuosius yra ragavę alkoholio, tačiau globos namų socialinis pedagogas užtikrino, jog toks nepilnamečių noras nebūtų tenkinamas.
Pedagogams svyra rankos
Sužinojusi apie vaikų globos namuose „Atsigręžk į vaikus” vaikams dalijamas cigaretes šalies vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė teigė, kad tai yra netoleruotina: „Tai tas pats, kaip už gerą elgesį pedagogai vaikams įpiltų stiklinę alaus”.
Bet tokį pedagogų elgesį smerkianti R.Šalaševičiūtė sakė ieškanti ir pateisinimo.
Į globos namus vaikai patenka iš apleistų namų. Dažnai jie nemoka valgyti šaukštu ir nežino, kas yra muilas, tačiau puikiai išmano apie įvairias alkoholio rūšis ir nuo pat gimimo matė tik rūkančius žmones.
„Su tokiais vaikais dirbantiems pedagogams dažnai nusvyra rankos”, – sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė.
Pareigūnė pripažino, kad globos namuose nėra specialistų, kurie padėtų vaikus atpratinti nuo rūkymo.