Sprogimai lietuvių nuo Londono neatgrasė

Lietuvos kelionių agentūrų ir aviakompanijų atstovų teigimu, atsisakančiųjų bilietų į Londoną dėl ten įvykusio teroro akto nebuvo.

Pasak pareigūnų, Klaipėdoje, kaip ir visoje Lietuvoje, imtasi padidinto saugumo priemonių, nors užpuolimo nesitikima.

O Londone, praėjus dienai po kruvinų išpuolių, vakar gyvenimas pamažu grįžo į normalų ritmą: vėl kursavo metro traukiniai, autobusai ir taksi automobiliai.

Keliautojų nemažėja

Kelionių agentūrų ir aviakompanijų atstovai tvirtina, jog kol kas atsisakančiųjų bilietų į Londoną dėl ten įvykusio teroro akto nėra. Netgi priešingai – kai kurie keliautojai laukia, kol kas nors bilietų atsisakys, ir lėktuvuose atsiras laisvų vietų.

Bendrovės „Baltic clipper” vadybininko Algio Krikščiūno teigimu, lyg ir buvo keletas svarstančiųjų nebeskristi, tačiau nė vienas bilietas dar negrąžintas.

„Ketvirtadienį tik buvo atėjęs vienas žmogus, kuris tikėjosi, kad po sprogimų kas nors bilieto atsisakys. Žmonės neatsisako, kiti tik ir laukia, kol atsiras vietų. O kaip buvo teiraujamasi bilietų į Londoną prieš išpuolį, taip ir po jo. Vietų nelabai yra”, – sakė A. Kriščiūnas.

Anot „Baltic clipper” atstovų, prognozuoti, kokią įtaką keliaujančiųjų srautui padarys teroristų išpuoliai, sunku, tačiau turistai, ko gero, kaip važiavo į Londoną, taip ir toliau važiuos.

„Yra išvažiavusiųjų darbo reikalais, o poilsinių kelionių į Londoną dabar nėra – kai kuriuose kelionių maršrutuose jis numatytas tik kaip tarpinė stotelė, bet tokių kelionių atsisakančiųjų nebuvo. O darbo reikalais kam reikia važiuoti, tie ir važiuos”, – antrino ir agentūros „Gintarinė sala” kelionių agentė Gaivilė Niedvaraitė.

Kad išskridusieji į Londoną noro grįžti dar nepareiškė, o tie, kam reikia ten skristi, planų neatsisakys, patvirtino ir „Kolumbo kelionių” atstovai.

Liepos 18-ąją turėjusią prasidėti kelionę į Londoną atšaukė kelionių agentūra „Delta interservis”, tačiau, anot jos atstovų, tai buvo padaryta dar prieš sprogimą ir su juo neturėjo nieko bendra – tiesiog nesusirinko grupė.

„Lietuvos avialinijų” atstovų teigimu, ketvirtadienį aviakompanija sulaukė daugybės skambučių, tačiau klientai tik teiravosi, ar neatidėti skrydžiai ir viskas vyksta numatytu laiku. Kol kas nė vieno skrydžio ši aviakompanija neatšaukė.

Sena vaga gyvenimas teka ir į Londoną skraidinančioje aviakompanijoje „LOT Polish airlines” – bilietų klientai neatsisako, tačiau dėl įvykių Londone numatyta galimybė juos nemokamai pasikeisti. Po sprogimo transporto eismas Londone buvo paralyžiuotas, todėl buvo atsižvelgta į tai, jog kai kurie klientai galėjo nespėti atvykti į oro uostą.

Nereikia baimintis

Vakar „Vakarų ekspresas” kalbėjosi su Didžiosios Britanijos garbės konsulu Klaipėdoje Marku Uribe.

„Pirmiausia norėčiau padėkoti už daugybę skambučių. Tikrai daug žmonių skambino, reiškė užuojautą ir susirūpinimą, – teigė garbės konsulas. – Na o mes stengiamės gyventi toliau, nepasiduoti baimei, nes būtent to siekia teroristai. Viskas netrukus turėtų sugrįžti į įprastas vėžes”.

Garbės konsulas anksčiau pats gyveno netoli Londono. Paklaustas, kokia buvo jo asmeninė reakcija išgirdus apie sprogimus Didžiosios Britanijos sostinėje, M. Uribė atsakė vienu žodžiu: šokas. Jis, kaip ir visi jo tautiečiai, buvo priblokštas. Klaipėdoje nuolat gyvena ir dirba apie 10 Didžiosios Britanijos piliečių.

Garbės konsulas teigė, kad lietuviai neturėtų baimintis dėl savo giminaičių Londone. Jis sekė naujienas internete, nukentėjusių lietuvių nėra, tačiau, jei kas nerimauja dėl savo giminaičių ar nepavyksta su jais susisiekti, galima skambinti į Lietuvos ambasadą Londone telefonais 020 74866401, 202 74866404, arba rašyti elektroniniu paštu: chancery@lithuanianembassy.co.uk

Lietuviai nenukentėjo

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) Konsuliniame departamente, iki maždaug 14 val. nebuvo gauta pranešimų, kad Lietuvos piliečiai ar išeiviai iš mūsų šalies būtų sužeisti ar žuvę per sprogimus ir vėliau kilusią paniką.

Asmenys, turintys žinių apie nukentėjusius mūsų šalies piliečius, prašomi skambinti telefonu 8 686 70894. Pareigūnų teigimu, vos gavus informacijos apie sužeistus ar žuvusius Lietuvos piliečius, ją žadama paskelbti viešai.

URM teigia esanti pasirengusi suteikti visą Lietuvos įstatymais numatytą konsulinę pagalbą nelaimės atveju.

Vakar paaiškėjo, kad per sprogimus nesunkiai nukentėjo viena Latvijos pilietė. Moteris jau paleista iš ligoninės.

Pareigūnai keis maršrutus

Po teroristinių išpuolių saugumo stiprinimo veiksmų imtasi daugelyje Europos valstybių ir JAV, o nuo jų neatsilieka ir Lietuva.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas generolas Saulius Stripeika ketvirtadienį įsakė visame šalies pasienyje imtis specialių priemonių ir veiksmų, kurie padėtų užtikrinti didesnį saugumą ir sustiprintą kontrolę.

Pasak VSAT viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis sakė negalįs patvirtinti, kad yra kokios nors nerimą keliančios informacijos, tačiau rengiamasi visiems įmanomiems atvejams.

„Tikriname vykstančiųjų dokumentus visuose pasienio kontrolės punktuose, dirbame visuose oro uostuose, taip pat ir Palangos. Specialių priemonių imtasi ir Klaipėdoje, kadangi ji turi uostą, taip pat ir Ignalinos atominės elektrinės apsaugos rinktinėje, Užsieniečių registracijos centre Pabradėje ir kitur”, – sakė G. Mišutis.

Saugumo ir kontrolės stiprinimo priemonių ėmėsi ir Lietuvos policija.

Jos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius nurodė teritorinių ir specializuotų policijos įstaigų vadovams sustiprinti valstybinių, vyriausybinių, mokymo bei gydymo įstaigų, užsienio šalių atstovybių, oro ir jūrų uostų, autobusų, geležinkelio stočių, traukinių, prekybos centrų, taip pat kitų žmonių susibūrimo, masinių renginių vietų, viadukų, tiltų bei kitų svarbių objektų kontrolę ir priežiūrą. Nurodyta sustiprinti ir viešą bei neuniformuotų policijos pareigūnų patruliavimą.

Viešąją tvarką, nusikaltimų bei galimų teroro aktų prevenciją užtikrinti siekiančios policijos įstaigos sustiprins eismo priežiūrą svarbesniuose keliuose. Pareigūnams nurodoma tikrinti transporto priemones su įtartinais kroviniais bei žmonėmis, taip pat paliktas prie svarbių objektų, važiavimo maršrutų ir žmonių susibūrimo vietose.

Pasak Klaipėdos VPK Operatyvaus valdymo skyriaus viršininko Igorio Ivanovo, visų šių priemonių imtasi ir Klaipėdoje, nors užpuolimo nesitikima.

„Pareigūnų skaičius yra kasdienis – dabar vasara, todėl kaip ir įprasta turime papildomų pajėgų iš Vilniaus. Tiesiog bus keičiami patruliavimo maršrutai – daugiau patruliuojama prie prekybos centrų, stoties, uosto, vyriausybinių įstaigų ir užsienio šalių atstovybių, masinio susibūrimo vietose”, – sakė I. Ivanovas.

Skirti papildomų lėšų, anot jo, tam nėra numatyta.

Gyvenimas tęsiasi

Praėjus dienai po kruvinų išpuolių vakar Londone gyvenimas pamažu grįžo į normalų ritmą. Vėl kursavo metro traukiniai, autobusai ir taksi automobiliai. Rytinio judraus meto gatvėse matėsi ir pirmieji autobusai bei taksi automobiliai, nors žmonių buvo daug mažiau, nei įprastai.

Per teroro aktus, policijos duomenimis, žuvo „daugiau kaip 50 žmonių”. Tikslaus aukų skaičiaus kol kas negalima pasakyti, nes metro traukinių vagonai ir autobusas, kuriuose įvyko sprogimai, yra smarkiai sumaitoti. Tai vakar spaudos konferencijoje pareiškė Londono policijos vadas Janas Bleras.

Laikraščių antraštės skelbė, kad teroro aktai tik sustiprins gyventojų dvasią.

Pasak naujienų agentūrų, istorija yra Londono pusėje. Teroristų išpuolių įtaka ekonomikos ilgai neslėgs, nes, pavyzdžiui, per metus po teroristų atakų Madride Ispanijos ekonomikos augimas buvo sparčiausias per ketverius metus. Turizmas grįžo į savo vėžes per mėnesį nuo sprogimų, o lankytojų skaičius per metus net išaugo.

2003 metų lapkričio mėnesio teroristų išpuoliams Stambule taip pat nepavyko išgąsdinti turistų ar sumažinti ūkio augimo, kuris pernai siekė 8,9 proc. Pernai Turkija pritraukė 25 proc. daugiau lankytojų nei 2003 metais, o pajamos iš turizmo išaugo 20 procentų.

„Pasaulis išmoko šiuos dalykus priimti, – sakė „Heineken Western Europe” prezidentas Didjė Debrosas. – Vartotojai išmoko gyventi nesaugioje aplinkoje”.

Londone – dviračių manija

Londono gatvėmis vakar nervingai zujo neprityrę dviratininkai. Dviračių prekyba staigiai pakilo po miesto metro traukiniuose ir dviaukščiame autobuse įvykdytų sprogdinimo aktų.

Dviratininkai pasakojo apie išvargusius pėsčiomis namo traukiančius miestiečius, siūliusius jiems iki 300 svarų sterlingų (1500 litų) už jų dviračius, ir apie ekspromtines važiavimo dviračiu pamokas.

„Cycle Surgery” parduotuvės direktorius Timas Deivsas kalbėjo:

„Parduotuvė yra labai arti tos vietos, kur sprogo autobusas. Taigi manėme, kad būsime evakuoti. Tačiau iki 11 valandos ryto lakstėme it pamišę. Paprastai per dieną parduodame nuo 5 iki 10 dviračių, bet tądien per kelias valandas pardavėme dvigubai tiek. Buvo žmonių, kurie per 10 metų nebuvo užsėdę ant dviračio, ir prašė padėti jiems atgaivinti įgūdžius”.

„Dviračius daugiausia pirko darbininkai ir administratoriai, – sakė jis. – Tie, kurie nenorėjo švaistyti pinigų viešbučiams, sakė – ne, jau verčiau nusipirksiu dviratį”.

Kiti, sugrįžę namo, išsitraukė seniai pamirštus dviračius iš savo garažų ar sandėliukų, ruošdamiesi kelionei į darbą penktadienį. Fernandas Gandiolis, važiuodamas dviračiu į darbą, pasakojo matęs „daug aprūdijusių dviračių ir girgždančių grandinių”.

Giedrė Norvilaitė, Džiugas Lukoševičius

„Vakarų eskpresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.